| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Przepisy drogowe w Watykanie

Przepisy drogowe w Watykanie

Watykan to tłumnie odwiedzane stato in stato, które jest głównym punktem wycieczek pielgrzymów, podróżujących po Włoszech. Jeśli wybierzemy się samochodem do Watykanu bądź wypożyczymy auto na miejscu, warto poznać specyfikę i zasady drogowe panujące na jego terenie.

Podstawowe przepisy

W myśl traktatu laterańskiego zawartym między Stolicą Apostolską a Republiką Włoską, w Watykanie obowiązują takie same przepisy jak we Włoszech. W tym dokumencie uwzględnione są również szczegółowe przepisy dotyczące audiencji u Ojca Świętego, zwiedzania muzeów czy Biblioteki Watykańskiej. Aby dostać się na terytorium Watykanu wystarczy posiadać ważny dowód osobisty bądź paszport, z minimum 6-miesięcznym terminem ważności.

Przepisy drogowe i specyfika Watykanu

Przewóz dzieci poniżej 36 kg i 150 cm na przednim siedzeniu jest zabroniony bez specjalnego fotelika, który musi przystosowany do wymiarów dziecka. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5‰. Jazda po przekroczeniu tego limitu skutkuje grzywną od 542 euro do 6527 euro, 10 punktami karnymi, zatrzymaniem prawa jazdy na czas od 3 miesięcy do 2 lat oraz aresztem przez okres od miesiąca do pół roku.

Przykładowe mandaty, które możemy otrzymać za złamanie któregoś z przepisów:
- nieprawidłowe parkowanie – od 38 do 155 euro,
- przekroczenie prędkości: od 10 do 40 km/h – od 155 do 624 euro,
- parkowanie stwarzające niebezpieczeństwo dla innych użytkowników – od 78 do 311 euro 2 punkty karne.

Zobacz także: Przepisy drogowe w Chorwacji

Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym wynosi – 50 km/h, 90-110 km/h poza teren zabudowanym, a 130 km/h na autostradach. Z racji turystycznego charakteru Rzymu – dużej ilości muzeów i zabytków – wprowadzono na jego terenie strefy ograniczonego parkowania. Aby wjechać na ich teren należy uzyskać specjalne pozwolenie od władz, które niestety nie jest wydawane obcokrajowcom i turystom.

Jeżeli zniechęcają nas ograniczenia, które utrudniają jazdę własnym samochodem to możemy zdecydować się na wypożyczenie samochodu na miejscu. Wypożyczenie samochodu jest idealne, gdy zamierzamy zwiedzać okolice Rzymu. Najrozsądniej jest opuszczać miasto wcześnie rano a wracać późnym wieczorem, ponieważ panuje wówczas najmniejszy ruch na drodze. Wypożyczalnie znajdują się na lotniskach bądź przy dworcach kolejowych. Rezerwacji najlepiej dokonać przed wyjazdem za pośrednictwem Internetu. Posiadacze niektórych kart kredytowych mogą liczyć na specjalne upusty.

Zobacz także: Przepisy drogowe w Czarnogórze

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK