| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują na Ibizie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Ibizie?

Najbardziej gorąca wyspa z archipelagu Balearów, na której trwa niekończąca się impreza. Widok wybrzeża i wzgórz porośniętych figowcami i migdałowcami najlepiej oglądać z samochodu. Tylko wcześniej dowiedzmy się, jakie przepisy i zwyczaje drogowe panują na hiszpańskiej wyspie.

Na Ibizie honorowane jest polskie prawo jazdy, warto jednak pomyśleć o jego międzynarodowej wersji. Ubezpieczenie OC także jest uznawane, warto natomiast wykupić dodatkową polisę zdrowotną, która pokryje koszty leczenia. Zalecamy wyrobienie karty EKUZ.

Naprawdę świetnym pomysłem na spędzenie urlopu na słonecznej Ibizie jest wynajem samochodu z wypożyczalni. Obowiązuje tam ruch prawostronny. Na wyspie plagą są młodzi i niedoświadczeni kierowcy, którzy jeżdżą bardzo szybko i niebezpiecznie sportowymi autami. Dołożymy do tego fakt, że kierowcy hiszpańscy nie stosują się do przepisów drogowych. W efekcie należy zadbać o pełne ubezpieczenie samochodu, czy tego z wypożyczalni, czy własnego, przewożonego promem.

Przepisy drogowe

Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h. Na autostradach możemy poruszać się z maksymalną prędkością 120 km/h, a na drogach ekspresowych – 80 km/h. Na pozostałych drogach ograniczenie wynosi 90 km/h. Samochody z przyczepą na autostradach i drogach ekspresowych muszą ograniczyć się do 80 km/h, a na pozostałych arteriach do 70 km/h.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Malcie?

Obowiązkowym wyposażeniem zarówno kierowcy, jak i pasażera, jest kamizelka odblaskowa, która musi być zakładana podczas każdego opuszczenia pojazdu podczas wypadku, kolizji itd. Brak posiadanej kamizelki odblaskowej skutkuje mandatem w wysokości 90 euro. Ponadto musimy posiadać dwa trójkąty ostrzegawcze, które podczas awarii pojazdu powinny być ustawione z przodu i z tyłu pojazdu. Ponadto w aucie musi się znaleźć komplet zapasowych żarówek. Przepisy nakazują jazdę w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach.

Dzieci poniżej 3. roku życia i 1,5 metra wzrostu muszą być przewożone na tylnym siedzeniu, zapięte pasem. Grzywna za nierespektowanie tego przepisu wynosi 60 euro. Zaleca się posiadanie apteczki, gaśnicy i zabezpieczenia antywłamaniowego.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Hiszpanii?

Dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,05 promila. W razie wypadku warto poprosić o tłumacza przed składaniem jakichkolwiek zeznań, ponieważ bariera językowa mogłaby narazić na szwank uzyskanie ewentualnego odszkodowania od ubezpieczyciela. Wyprzedzanie jest zabronione, jeśli widoczność kierowcy nie wynosi przynajmniej 200 metrów.

Na Ibizie nie można rozmawiać przez telefon komórkowy podczas jazdy. Zakazane jest także używanie urządzeń typu DVD, Internet, TV, video. Niezgodne z prawem jest posiadanie urządzeń antyradarowych. Wyjątek stanowi GPS. Nierespektowanie tych przepisów to 60 euro mandatu.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Rodos?

Ciekawym przepisem jest zakaz legalnego holowania przez drugi samochód. Podczas wypadku można jedynie skorzystać z usług profesjonalnego holownika pomocy drogowej.

Atrakcje wyspy

Wyspa położona nad Morzem Śródziemnym jest nieformalną stolicą rozrywki i muzyki elektronicznej w Europie. Roi się na niej od dyskotek, klubów i hoteli. Największym miastem jest stolica, Ibiza, która poza bajecznymi krajobrazami i tysiącem klubów, kryje w sobie średniowieczne fortyfikacje, rozciągające się nad miastem. Drugim co do wielkości miastem jest San Antonio. Ważnymi ośrodkami są także San Miguel, San Mateo i San Carlos.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK