| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Przepisy drogowe w Austrii

Przepisy drogowe w Austrii

Przed podróżą do Austrii warto poznać podstawowe przepisy drogowe obowiązujące w tym kraju. Różnią się one nieznacznie od tych, które obowiązują w Polsce.

Podstawowe przepisy drogowe w Austrii

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy w Austrii to 0.5 %. Przekroczenie tej wartości grozi karą w wysokości kilkudziesięciu Euro. Osobami zobligowanymi do prowadzenia pojazdu są osoby, które ukończyły 18 rok życia. Ponadto obowiązkowa jest jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. W Austrii od 2008 roku nie ma obowiązku jazdy z włączonym światłami, jeśli nie wymagają tego warunki atmosferyczne.

Zobacz również: Jakie części i akcesoria warto mieć w trasie?

Austriackie prawo nakłada na kierowcę obowiązek wożenia w samochodzie: trójkąta ostrzegawczego, kamizelek dla wszystkich podróżujących oraz apteczki. Co prawda konwencja wenecka stanowi, że kierowcy muszą wyposażyć samochód w akcesoria wymagane w kraju rejestracji, ale by uniknąć straty czasu na dyskusje z niezorientowanym (lub złośliwym) policjantem lepiej doposażyć auto w wymagane przedmioty. Jeśli nasz samochód będzie w złym stanie technicznym to wówczas grozi nam konfiskata tablic rejestracyjnych oraz wysokie kary.

Ograniczenia prędkości w Austrii

Ograniczenie prędkości w tym kraju wynosi 130 km/h na autostradach, do 100 km/h na pozostałych drogach oraz do 50 km/h w terenie zabudowanym. W Austrii funkcjonuje system winietek – czyli opłat za poruszanie się autostradami. 10-dniowa winietka kosztuje 8,80 Euro. Winiety można zakupić w przejściach granicznych, stacjach benzynowych oraz w przeznaczonych do tego punktach.

Dopuszczalne prędkości w Austrii

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Sam. osobowy

50 km/h*

100 km/h

130 km/h

Sam. osobowy
z przyczepą

50 km/h

80 km/h/100 km/h**

100 km/h

*w niektórych miastach obowiązują strefy z ograniczeniem do 30 km/h

**100 km/h dla pojazdów ciągnących przyczepę o masie poniżej 750 kg

Zobacz też: Samochodem do Austrii

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK