REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Węgrzech?

Kajetan Puszek
Budapeszt to wyjątkowe miasto, w którym zakochał się niejeden turysta. fot. Mateusz Szymański
Budapeszt to wyjątkowe miasto, w którym zakochał się niejeden turysta. fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Najczęściej odwiedzanym miejscem w Republice Węgierskiej jest ciągle region znajdujący się w okolicach Jeziora Balaton – magicznego miejsca nazywanego węgierskim morzem.

Niezbędnymi dokumentami uprawniającymi do wjazdu na teren Republiki Węgierskiej jest paszport ważny minimum 3 miesiące lub dowód osobisty ważny na okres 6 miesięcy. Turyści indywidualni mają obowiązek meldunku na posterunku policyjnym przy pobycie przekraczającym 30 dni.

REKLAMA

Zalecane jest posiadanie ubezpieczenia OC oraz polisy kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli przebywamy na terytorium Węgier pożyczonym samochodem lub przyczepą to powinniśmy posiadać ze sobą pełnomocnictwo właściciela przetłumaczone na język węgierski.

Autostrady i e-winietki

REKLAMA

Na Węgrzech sieć autostrad jest dosyć dobrze rozwinięta. Mamy czternaście autostrad przecinających powierzchnię całego kraju. Autostradami możemy dojechać m.in. z Budapesztu do Gyoru czy Gorbehazy tudzież z Balatonszarszo do Ordacsehi czy też z Emodu do Miskolca. Podobnie jak w Czechach funkcjonuje system winietek, które stanowią formę opłaty za poruszanie się autostradami. W przypadku Węgier nie są to naklejki widoczne na szybie – zakupu dokonujemy elektronicznie bądź w wyznaczonych do tego miejscach. Po ich zakupie dostajemy pokwitowanie, które musimy trzymać do ewentualnej kontroli.

Możemy je nabyć w agencjach konsorcjum autostrad węgierskich, na granicy węgiersko-austriackiej, stacjach paliwowych znajdujących się przy wjazdach na autostrady lub w biurach automobilklubu węgierskiego MAK. Płacić za nie możemy gotówką w HUF bądź za pośrednictwem karty kredytowej Visa, Eurocard/Mastercard lub DKV i UTA. E-winietki są bardzo wygodnym rozwiązaniem i pozwalają na swobodne przemierzanie kraju. Ceny e-winietek uzależnione są od rodzaju pojazdu.

Winietka na samochód osobowy do 3,5 tony na okres 10 dni będzie nas kosztować 2550 HUF, miesięczna – 4200, natomiast roczna to wydatek rzędu 37.200. Użytkownicy pojazdów powyżej 7,5 tony za jednodniową winietkę muszą zapłacić 10.200 HUF, miesięczną -18.000 a za roczną 159.000.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kraje, w których używa się euro

Węgry położone są w Kotlinie Karpackiej i znajdują się w sercu środkowej Europy. Większość kraju to urodzajne oraz żyzne ziemie uprawne.

Wschód zajmuje Wielka Nizina Węgierska a zachód zdominowany jest przez Małą Nizinę Węgierską. Dużą popularnością cieszy się „węgierskie morze” – czyli jezioro Balaton, które jest odwiedzane rokrocznie przez turystów z całego kraju oraz Europy. Stolica - Budapeszt to duża aglomeracja oferująca dużo zabytków oraz instytucji kulturalnych oraz jest z dużej ilości klubów czy też z rozrywkowego charakteru.

Coraz więcej młodych ludzi i turystów wybiera się do Budapesztu i jego popularność niedługo zacznie być porównywana z Paryżem czy Londynem. 

Zobacz również: Dekalog podróżnika

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA