REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Serbii?

Kajetan Puszek
Podczas parkowania w serbskich miastach, pamiętajmy o opłacie, które musimy uiścić. fot. Mateusz Szymański
Podczas parkowania w serbskich miastach, pamiętajmy o opłacie, które musimy uiścić. fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Podróżując po Bałkanach na pewno odwiedzimy Serbię – państwo, które nie tak dawno zostało odłączone od Czarnogóry i dziś jest już niezależnym organizmem politycznym. Warto znać obowiązujące tam przepisy drogowe zanim przekroczymy granicę tego kraju.

Serbskie prawo egzekwuje od kierowców posiadanie zapiętych pasów bezpieczeństwa na przednich siedzeniach samochodu oraz o ile to możliwe - na tylnych. Obowiązkowo musimy posiadać trójkąt ostrzegawczy, apteczkę wraz z gumowymi rękawicami, komplet zapasowych żarówek oraz gaśnicę.

REKLAMA

REKLAMA

Wymagana jest szerokość bieżnika opon o wartości 1 mm w przypadku samochodów osobowych. Autokary muszą posiadać 2 mm bieżni opon. Podczas zimy nasze opony muszą być wyposażone w 4 milimetrowe bieżniki. Obowiązuje zakaz jeżdżenia na oponach okolcowanych oraz nakaz posiadania łańcuchów przeciwślizgowych w wyposażeniu samochodu. Światła mijania są obowiązkowe podczas nocnej jazdy. W dzień muszą być włączone tylko przy widoczności ograniczonej do 200 m w terenie niezabudowanym oraz do 100 m w terenie zabudowanym.

Serbia określa dozwolone wymiary pojazdów. Wysokość nie może być większa niż 4 metry, szerokość zaś - 2,5 metra. Dzieci do 12 roku życia nie mogą podróżować na przednim siedzeniu samochodu.

W terenie zabudowanym możemy poruszać się pojazdem z maksymalną prędkością 60 km/h, zaś na autostradach ograniczenie wynosi 120 km/h. Od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 19.00 za parkowanie musimy uiścić opłatę za pośrednictwem parkometru. W niedzielę parkowanie jest bezpłatne.

Zobacz również: Serbia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W kwestii jazdy po spożyciu alkoholu Serbia zachowuje małą tolerancję - dozwolona zawartość tej używki to 0,05 %. Złamanie tego prawa grozi grzywną w wysokości od 1800 do 9000 RSD i w niektórych przypadkach wiąże się z trafieniem do aresztu. Kara za przekroczenie prędkości oscyluje pomiędzy 600 a 1500 RSD. Za niebezpieczne wyprzedzanie bądź przejazd na czerwonym świetle zapłacimy od 1800 do 9000 RSD. Za nieużywanie pasów bezpieczeństwa można otrzymać mandat za maksymalnie 1000 RSD.

Przykładowa wysokość mandatów pobieranych na miejscu:
- przekroczenie prędkości - od 600 do 1500 RSD,
- niebezpieczne wyprzedzanie, nierespektowanie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu lub przejazd na czerwonym świetle - od 1800 do 9000 RSD,
- nieużywanie pasów bezpieczeństwa lub przewóz dzieci na przednim siedzeniu, nieprawidłowe parkowanie - od 600 do 1000 RSD.

Zobacz również: Bezpieczeństwo podczas podróży

Jeżeli kierowca stanowi zagrożenie dla innych użytkowników drogi lub spowoduje wypadek, wysokość mandatu zostaje podwyższona, może być zastosowana kara aresztu i zatrzymanie prawa jazdy na okres od 30 dni do 6 miesięcy.Podróżowanie autostradami może pozostawiać wiele do życzenia. Dziury w nawierzchni na zwykłych drogach, brak siatek wzdłuż drogi na autostradzie to stałe elementy serbskiego krajobrazu. Autostrady są płatne w euro bądź w miejscowej walucie. Na przejściach granicznych między Serbią a Kosowem często prowadzone są kontrolne celne i paszportowe. Ważne jest, że przy przekraczaniu granicy należy zgłosić wwiezienie pieniędzy powyżej 10000 euro. W przeciwnym razie może nastąpić konfiskata pieniędzy. W tym państwie jest wiele banków oraz kantorów. W większości hoteli oraz restauracji można płacić kartą kredytową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA