REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przepisy drogowe w Norwegii

Kajetan Puszek
fot. Volvo
fot. Volvo

REKLAMA

REKLAMA

Norwegia to kraj przepysznego łososia, przepięknych górskich krajobrazów oraz dużej ilości stoków narciarskich. Podróż samochodem po terytorium tego kraju jest pasjonującym przeżyciem, które wymaga perfekcyjnego przygotowania naszego wozu.

Obowiązujące przepisy drogowe

REKLAMA

Obowiązkowo przed podjęciem decyzji o eskapadzie do Norwegii samochodem, musimy zaopatrzyć się w koła z kolcami, łańcuchy, skrobaczki do szyb. Warto też zrobić przegląd całego samochodu u mechanika. Tylko wtedy jakość naszego bezpieczeństwa na drodze będzie najwyższa. Maksymalna prędkość z jaką możemy się poruszać samochodem po norweskich drogach wynosi 50 km/h. Na drogach szybkiego ruchu i autostradach ograniczenie jest do 90 km/h. Pojazdy o większej wadze oraz posiadające przyczepy campingowe nie mogą przekraczać ograniczenia w wysokości 80 km/h. Jak widzimy Norwedzy są bardzo ostrożni i cenią sobie bezpieczeństwo.

Maksymalna zawartość alkoholu we krwi podczas kierowania autem wynosi 0,2 promila.

Jeśli zostaniemy przyłapani za jazdę po spożyciu alkoholu to czekają nas bardzo wysokie mandaty. Po lekach z zaznaczonym czerwonym trójkątem na opakowaniu nie możemy jeździć samochodem w charakterze kierowcy – mogą one uśpić naszą czujność oraz zaburzyć nasze postrzeganie na drodze.

Zobacz również: Maroko – jak podróżować i co zobaczyć?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Norwegii jest przymus całorocznego jeżdżenia na światłach. Dzieci do lat 4 muszą jeździć przypięte pasami bezpieczeństwa. Starsze dziecko może jeździć przypięte zwykłymi pasami, dostosowanymi do wieku i wagi ciała. Norwegowie wymagają od kierowców posiadania bieżnika w oponie letniej o głębokości – 1,6 mm, natomiast jeśli chodzi o opony zimowe – o głębokości 3 mm. Ze względu na ciężką zimę i górski klimat używanie opon z kolcami dozwolone jest od 15 października do 1 maja. W Trondheim i Oslo będziemy musieli uiścić opłatę w wysokości 30 koron norweskich za jeżdżenie w oponach z kolcami w centrum miasta. Często samochody jeżdżą ze zwykłymi łańcuchami, które równie dobrze zapewniają przyczepność na śliskiej drodze, co opony z kolcami.

Zobacz również: Jakie części i akcesoria warto mieć w trasie?

Przygotowując samochód na podróż do Norwegii powinniśmy obowiązkowo zaopatrzyć się w opony z kolcami bądź łańcuchy. Ponadto warto sprawdzić układ hamulcowy i zabrać odpowiednie opony. Przyda się również zapas płynu do spryskiwaczy oraz kilka dobrych skrobaczek do szyb. Ogromny mróz i duże opady śniegu sprawią, że będziemy ich często używać. Ponadto obowiązkowe jest posiadanie przynajmniej jednej kamizelki odblaskowej w samochodzie. Bez zestawu głośnomówiącego rozmawianie przez komórkę jest uznawane jako wykroczenie. Norwedzy honorują polskie prawo jazdy, lecz musi ono być wydane minimum przed rokiem. Kierowcy z krajów nie należących do UE muszą posiadać Międzynarodowe Pozwolenie dla Kierowców – IDP. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA