| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Hiszpanii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Hiszpanii?

Do słonecznej ojczyzny flamenco i mrożącej krew w żyłach korridy możemy się wybrać różnymi środkami transportu. Jeśli siedzi w nas zamiłowanie do przygód i jesteśmy nastawieni na zwiedzanie to powinniśmy pojechać tam naszym samochodem.

Hiszpania podobnie, jak wiele europejskich krajów, w swoim prawie jasno określa wymagane wyposażenie samochodu. Niezbędnym elementem wyposażenia kierowcy jest trójkąt ostrzegawczy, komplet żarówek zapasowych wraz z narzędziami do ich wymiany, dwa lusterka wsteczne gwarantujące widoczność na min. 50 metrów.

Specyficzną regulację stanowi wymóg posiadania okularów zapasowych dla prowadzącego pojazd w okularach.

Hiszpanie muszą posiadać opony o minimalnej głębokości bieżnika wynoszącej 1,6 mm. Standardowo należy mieć również koło zapasowe wraz z narzędziami oraz apteczkę, gaśnicę i zabezpieczenie antywłamaniowe. Warto posiadać na wyposażeniu swojego auta również kamizelkę odblaskową.

Należy też pamiętać o obowiązku włączania świateł mijania podczas jazdy nocnej na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Bez tych akcesoriów lepiej nie przekraczać granicy z Hiszpanią, bowiem skończy się to otrzymaniem wysokiego mandatu. Innymi istotnymi regulacjami prawnymi są: obowiązek przewożenia dzieci poniżej 12 lat i 135 cm wzrostu w specjalnych fotelikach bądź na podwyższeniach.

Zobacz również: Podróż z pupilem

Dzieci przekraczające 135 cm mogą jeździć przypięte tylko pasami bezpieczeństwa. Jadąc do Hiszpanii na wakacje z rodziną oraz z dużym bagażem powinniśmy wiedzieć, iż maksymalne obciążenie pojazdu nie może przekraczać 10 % jego długości. Ponadto musi to być oznakowane ukośnymi czerwono-białymi paskami.

Udając się do Hiszpanii musimy znać dopuszczalną prędkość poruszania się po drogach. Samochody osobowe i motocykle mogą jechać maksymalną prędkością 120 km/h po autostradach, samochody z przyczepą campingową i obciążeniem do 750 kg muszą się ograniczyć do 80 km/h , natomiast samochody z przyczepami powyżej 750 kg mogą jechać maksymalnie 70 km/h.

Hiszpania oferuje nam wybrzeże Costa Brava, które zauroczy nas cudownym widokiem plaż. Bogactwem zabytków i bujną roślinnością pełną palm przyciąga rokrocznie tysiące turystów Barcelona – Stolica, której wizytówką jest mierząca 150 metrów bazylika Sagrada Familia. Ponadto urok Girony czy wizaż nadmorskiego kurortu LLoret de Mar przyciągną nas swoim niepowtarzanym urokiem i tropikalnym klimatem.

Zobacz również: Jak zaplanować wycieczkę do Hajnówki?

Kary za złamanie przepisów drogowych w Hiszpanii w przeliczeniu na naszą walutę są dość wysokie. Przykładowo, mandat za nieprawidłowe parkowanie czy postój wynosi od 91 do 300 euro. W przeliczeniu na polską walutę to 1200 zł. Jest to niebagatelna suma, która na pewno obniżyła by nasz wakacyjny budżet.

Za przekroczenie prędkości dostaniemy mandat w wysokości od 307 do 900 euro - czyli już kilkakrotnie więcej niż za złe parkowanie. Przytoczone przykłady mówią jasno: nie przesadzajmy z prędkością na hiszpańskich autostradach, ponieważ możemy zepsuć sobie humor już na początku naszych wakacji.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »