REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przepisy drogowe w Czechach

Kajetan Puszek

REKLAMA

REKLAMA

Wyjeżdżając do Czech powinniśmy znać przepisy ruchu drogowego w tym kraju. Nieznajomość przepisów ruchu drogowego w Czechach może skutkować zapłaceniem wysokiego mandatu.

Przepisy drogowe w Czechach

Przed wyjazdem samochodem do Czech powinniśmy zrobić przegląd samochodu, sprawdzić ważność ubezpieczenia oraz wyposażenia samochodu - gaśnica, trójkąt ostrzegawczy oraz apteczka. Ponadto czeskie prawo egzekwuje od kierowców posiadanie na wyposażeniu: kompletu bezpieczników elektrycznych, kompletu żarówek, podnośnika, klucza do demontażu kół i koła zapasowego, a także kompletu kamizelek odblaskowych dla wszystkich pasażerów. Brak którejś z części wyposażenia może (choć na mocy konwencji wiedeńskiej nie powinien) skończyć się zapłaceniem wysokiego mandatu. Jeśli zastosujemy się do tych wskazówek to oszczędzimy sobie wielu kłopotów w podróży po kraju naszych sąsiadów.

REKLAMA

Zobacz galerię: dziewczyny z targów moto

 Kup winietę!

W Czechach obowiązuje system winiet - jest to forma opłaty za poruszanie się autostradami. Winiety można kupić na stacjach benzynowych lub na granicy. Koszt dziesięciodniowej winiety dla pojazdów o masie nie większej niż 3,5 tony to 310 koron. Za wykupienie miesięcznej winiety dla samochodu osobowego zapłacimy już 440 koron. Wykup winiety jest jednak obligatoryjny i za brak przyklejonej naklejki na szybie, w widocznym miejscu, grożą wysokie mandaty.

Najważniejsze zasady ruchu drogowego w Czechach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Czechach obowiązuje ruch prawostronny. Ponadto prawo czeskie nakazuje używania świateł przez cały rok oraz jazdę z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Czesi wymagają od kierowców przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu oraz 36 kg wagi w specjalnych fotelikach bezpieczeństwa. Policja czeska bardzo konsekwentnie karze kierowców za choćby minimalne przekroczenie dopuszczalnej prędkości na drodze. Ceny kar za jej przekroczenie nawet o 20 km/h oscylują pomiędzy 20 a 70 Euro. Dopuszczalna prędkość jazdy po autostradach na terenie Republiki Czeskiej to 130 km/h, 50 km/h w terenie zabudowanym oraz 90 km/h poza terenem zabudowanym. Jazda pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających grozi pozbawieniem wolności nawet do 3 lat. Kierowcy podczas jazdy mogą korzystać jedynie z zestawu słuchawkowego.

Dopuszczalne prędkości w Czechach

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h

110 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

80 km/h

80 km/h

80 km/h

Zobacz również: Które Państwa najbardziej rygorystycznie egzekwują przepisy drogowe?

Służba zdrowia i ubezpieczenia

Aby skorzystać z czeskiej opieki zdrowotnej należy posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zastąpiła stary druk E-111. Warunkiem wyrobienia tej karty jest pójście do lokalnego oddziału NFZ w swoim mieście. Ta karta pozwala na pokrycie tylko podstawowych usług medycznych, więc zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia przez turystów. Umożliwi ono w razie poważniejszego wypadku specjalistyczne leczenie oraz pobyt w prywatnej klinice bądź szpitalu. Może ono również zapewnić transport medyczny, który nie jest objęty w ubezpieczeniu EKUZ.

Bezpieczeństwo

W Czechach bardzo częste są kradzieże. Szczególnie w takich miastach jak Praga, które są nastawione na turystykę musimy być szczególnie ostrożni. Nagminnie zdarzają się nie tylko kradzieże pieniędzy, ale również samochodów.

Zobacz również: Jak uchronić auto przed kradzieżą?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA