| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Przepisy drogowe w Czechach

Przepisy drogowe w Czechach

Wyjeżdżając do Republiki Czeskiej samochodem powinniśmy nabyć podstawową wiedzę dotyczącą przepisów ruchu drogowego w tym kraju. Nieznajomość przepisów ruchu drogowego w Czechach może skutkować zapłaceniem wysokiego mandatu.

Jak przygotować się do wyjazdu do Czech?

Przed wyjazdem samochodem do Czech powinniśmy zrobić przegląd samochodu, sprawdzić ważność ubezpieczenia oraz wyposażenia samochodu - gaśnica, trójkąt ostrzegawczy oraz apteczka. Ponadto czeskie prawo egzekwuje od kierowców posiadanie na wyposażeniu: zapasowego bezpiecznika elektrycznego, zapasowej żarówki, podnośnika, klucza do demontażu kół i koła zapasowego. Brak którejś z części wyposażenia może skończyć się zapłaceniem wysokiego mandatu. Jeśli zastosujemy się do tych wskazówek to oszczędzimy sobie wielu kłopotów w podróży po kraju naszych sąsiadów.

Zobacz galerię: dziewczyny z targów moto

 Kup winietę!

79,90 złChorwacja 3w1 Przewodnik + Atlas + Mapa

W Czechach obowiązuje system winiet - jest to forma opłaty za poruszanie się autostradami. Winiety można kupić na stacjach benzynowych lub na granicy. Koszt tygodniowej winiety dla pojazdów o masie nie większej niż 3,5 tony to 200 koron. Za wykupienie miesięcznej winiety dla samochodu osobowego zapłacimy już 300 koron. Kierowcy samochodów o masie powyżej 3,5 tony będą musieli zapłacić za tygodniową winietę 650 koron a za miesięczną - 1750 koron. Wykup winiety jest jednak obligatoryjny i za brak przyklejonej naklejki na szybie, w widocznym miejscu, grożą wysokie mandaty.

Najważniejsze zasady ruchu drogowego

W Czechach obowiązuje ruch prawostronny. Ponadto prawo czeskie nakazuje używania świateł przez cały rok oraz jazdę z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Czesi wymagają od kierowców przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu oraz 36 kg wagi w specjalnych fotelikach bezpieczeństwa. Policja czeska bardzo konsekwentnie karze kierowców za choćby minimalne przekroczenie dopuszczalnej prędkości na drodze. Ceny kar za jej przekroczenie nawet o 20 km/h oscylują pomiędzy 20 a 70 Euro. Dopuszczalna prędkość jazdy po autostradach na terenie Republiki Czeskiej to 130 km/h, 50 km/h w terenie zabudowanym oraz 90 km/h poza terenem zabudowanym. Jazda pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających grozi pozbawieniem wolności nawet do 3 lat. Kierowcy podczas jazdy mogą korzystać jedynie z zestawu słuchawkowego.

Zobacz również: Które Państwa najbardziej rygorystycznie egzekwują przepisy drogowe?

Służba zdrowia i ubezpieczenia

Aby skorzystać z czeskiej opieki zdrowotnej należy posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zastąpiła stary druk E-111. Warunkiem wyrobienia tej karty jest pójście do lokalnego oddziału NFZ w swoim mieście. Ta karta pozwala na pokrycie tylko podstawowych usług medycznych, więc zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia przez turystów. Umożliwi ono w razie poważniejszego wypadku specjalistyczne leczenie oraz pobyt w prywatnej klinice bądź szpitalu. Może ono również zapewnić transport medyczny, który nie jest objęty w ubezpieczeniu EKUZ.

Bezpieczeństwo

W Czechach bardzo częste są kradzieże. Szczególnie w takich miastach jak Praga, które są nastawione na turystykę musimy być szczególnie ostrożni. Nagminnie zdarzają się nie tylko kradzieże pieniędzy, ale również samochodów.

Zobacz również: Jak uchronić auto przed kradzieżą?

avatar

2014-02-14 16:49 Zgłoś

To nie chodzi o to, ze faktycznie kupuje zestaw. To poprostu wstretna reklama, celowo podano adres sklepu internetowego. Moderator powinien to wyciąć.

avatar

2014-01-24 19:41 Zgłoś

Czy samochody, które fabrycznie nie są wyposażone w koło zapasowe też muszą je mieć?

avatar

2014-01-22 15:08 Zgłoś

Jedziesz na wycieczkę do Czech i z tego powodu kupujesz monitoring za 700 pln rocznie, żeby żona widziała gdzie jesteś ? Ja pierniczę...

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem Infor.pl »