| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Przepisy drogowe w Czechach

Przepisy drogowe w Czechach

Wyjeżdżając do Republiki Czeskiej samochodem powinniśmy nabyć podstawową wiedzę dotyczącą przepisów ruchu drogowego w tym kraju. Nieznajomość przepisów ruchu drogowego w Czechach może skutkować zapłaceniem wysokiego mandatu.

Jak przygotować się do wyjazdu do Czech?

Przed wyjazdem samochodem do Czech powinniśmy zrobić przegląd samochodu, sprawdzić ważność ubezpieczenia oraz wyposażenia samochodu - gaśnica, trójkąt ostrzegawczy oraz apteczka. Ponadto czeskie prawo egzekwuje od kierowców posiadanie na wyposażeniu: zapasowego bezpiecznika elektrycznego, zapasowej żarówki, podnośnika, klucza do demontażu kół i koła zapasowego. Brak którejś z części wyposażenia może skończyć się zapłaceniem wysokiego mandatu. Jeśli zastosujemy się do tych wskazówek to oszczędzimy sobie wielu kłopotów w podróży po kraju naszych sąsiadów.

Zobacz galerię: dziewczyny z targów moto

 Kup winietę!

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

W Czechach obowiązuje system winiet - jest to forma opłaty za poruszanie się autostradami. Winiety można kupić na stacjach benzynowych lub na granicy. Koszt tygodniowej winiety dla pojazdów o masie nie większej niż 3,5 tony to 200 koron. Za wykupienie miesięcznej winiety dla samochodu osobowego zapłacimy już 300 koron. Kierowcy samochodów o masie powyżej 3,5 tony będą musieli zapłacić za tygodniową winietę 650 koron a za miesięczną - 1750 koron. Wykup winiety jest jednak obligatoryjny i za brak przyklejonej naklejki na szybie, w widocznym miejscu, grożą wysokie mandaty.

Najważniejsze zasady ruchu drogowego

W Czechach obowiązuje ruch prawostronny. Ponadto prawo czeskie nakazuje używania świateł przez cały rok oraz jazdę z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Czesi wymagają od kierowców przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu oraz 36 kg wagi w specjalnych fotelikach bezpieczeństwa. Policja czeska bardzo konsekwentnie karze kierowców za choćby minimalne przekroczenie dopuszczalnej prędkości na drodze. Ceny kar za jej przekroczenie nawet o 20 km/h oscylują pomiędzy 20 a 70 Euro. Dopuszczalna prędkość jazdy po autostradach na terenie Republiki Czeskiej to 130 km/h, 50 km/h w terenie zabudowanym oraz 90 km/h poza terenem zabudowanym. Jazda pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających grozi pozbawieniem wolności nawet do 3 lat. Kierowcy podczas jazdy mogą korzystać jedynie z zestawu słuchawkowego.

Zobacz również: Które Państwa najbardziej rygorystycznie egzekwują przepisy drogowe?

Służba zdrowia i ubezpieczenia

Aby skorzystać z czeskiej opieki zdrowotnej należy posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zastąpiła stary druk E-111. Warunkiem wyrobienia tej karty jest pójście do lokalnego oddziału NFZ w swoim mieście. Ta karta pozwala na pokrycie tylko podstawowych usług medycznych, więc zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia przez turystów. Umożliwi ono w razie poważniejszego wypadku specjalistyczne leczenie oraz pobyt w prywatnej klinice bądź szpitalu. Może ono również zapewnić transport medyczny, który nie jest objęty w ubezpieczeniu EKUZ.

Bezpieczeństwo

W Czechach bardzo częste są kradzieże. Szczególnie w takich miastach jak Praga, które są nastawione na turystykę musimy być szczególnie ostrożni. Nagminnie zdarzają się nie tylko kradzieże pieniędzy, ale również samochodów.

Zobacz również: Jak uchronić auto przed kradzieżą?

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS01
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem Infor.pl »