REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowacji?

Kajetan Puszek
Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowacji?
Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowacji?

REKLAMA

REKLAMA

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowacji? Nasz południowy sąsiad – to kraj o dużym bogactwie przyrody ale słynie też z restrykcyjnych przepisów drogowych i wysokich mandatów.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowacji?

Nasi południowi sąsiedzi mają bardzo duże wymagania względem wyposażenia pojazdów.Poruszając się po terytorium Słowacji powinniśmy zabrać ze sobą koło zapasowe, linkę holowniczą, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową.

REKLAMA

Nierespektowanie tego przepisu grozi mandatem w wysokości 50 euro. Ponadto nasz samochód musi mieć apteczkę samochodową, zapasowe żarówki (po jednej sztuce z każdego rodzaju), klucz do demontażu kół samochodowych oraz zapasowe bezpieczniki elektryczne. Zalecamy sumienne dostosowanie się do tych wymogów mimo obowiązującej konwencji wiedeńskiej (w myśl której musimy spełnić wymogi odnośnie wyposażenia samochodu obowiązujące w kraju rejestracji), gdyż są one bardzo restrykcyjne egzekwowane przez słowacką policję. Policja podczas kontroli zwraca też szczególną uwagę na sprawność hamulców, rurę wydechową, wydzielanie spalin oraz ważność badań technicznych.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Estonii?

Kamizelka odblaskowa musi być umieszczona w kabinie pasażerskiej.

Wybierając się na Słowację musimy również sprawdzić u mechanika układ kierowniczy, ustawienie świateł i kierunkowskazów czy też stan kół samochodowych. Pamiętajmy również o amortyzacji i o przeglądzie podwozia naszego auta. Wówczas będziemy mogli ze spokojem upajać się widokami górskich szczytów Słowacji lub korzystać z kąpieli zdrowotnych w licznych basenach uzdrowiskowych rozsianych po całym kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Przepisy drogowe w Czechach

Do podróżowania po Słowacji wystarczy zwykle prawo jazdy – bez konieczności wyrabiania międzynarodowej wersji tego dokumentu. W Słowacji dokładnie określone są dopuszczalne wymiary pojazdów. Maksymalna wysokośc może osiągać 4,0 m, szerokość 2,5 m , długość samochodu i przyczepy może posiadać natomiast maksymalnie 18,0 m.

Dzieci poniżej 12 roku życia oraz poniżej 150 cm wzrostu nie mogą podróżować na przednim siedzeniu samochodu.

Ograniczenia prędkości w Słowacji

Po autostradach i drogach ekspresowych samochód osobowy może maksymalnie osiągać prędkość 130 km/h. W terenie niezabudowanym, na pozostałych drogach prędkość maksymalna wynosi 90 km/h. W terenie zabudowanym samochody osobowe mogą osiągać maksymalną prędkość 50 km/h. Samochody ciężarowe na autostradach i drogach ekspresowych mają ograniczenie do 90 km/h, jeśli biegną one przez teren zabudowany to maksymalna prędkość musi zostać zmniejszona o 10 km/h. Na pozostałych drogach w terenie zabudowanym ograniczenie wynosi 50 km/h a niezabudowanym 90 km/h.

Dopuszczalne prędkości w Słowacji

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h

130 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

90 km/h

90 km/h

90 km/h

Odwiedź nasz serwis Auto w podróży

Mandaty i kary

Dozwolona zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,00 %.

Słowacy stosują politykę „zero tolerancji” względem pijanych kierowców. To wykroczenie karane jest grzywną od 232 do 996 Euro i jest zagrożone zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 1 roku do 5 lat. Za ucieczkę z miejsca wypadku grozi mandat od 332 do 1328 Euro,a także możliwość zatrzymania prawa jazdy na okres od roku do pięciu lat. Jeżeli przekroczymy dozwoloną prędkość dostaniemy mandat w wysokości od 166 do 830 Euro. Ponadto możemy zostać pozbawieni prawa jazdy na okres do 3 lat. Kara w postaci mandatu za przeładowanie pojazdu wynosi od 166 do 830 Euro i grozi zatrzymaniem prawa jazdy na okres do 3 lat.

Zobacz również: Sprawdź czy potrzebujesz wizy

Ten przyjazny dla Polaków kraj posiada bardzo restrykcyjne przepisy. Wysokie mandaty oraz polityka „zero tolerancji” powinny zachęcać kierowców do częstego spuszczania nogi z gazu oraz do stosowania się do obowiązujących obyczajów drogowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA