REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przepisy drogowe w Chorwacji

Kajetan Puszek
Chorwacja to piękny kraj. Zwiedzić warto zwłaszcza Dubrovnik.
Chorwacja to piękny kraj. Zwiedzić warto zwłaszcza Dubrovnik.

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy drogowe w Chorwacji są zbliżone do przepisów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej. W poniższym poradniku przedstawiamy m.in. jak wysokie mandaty grożą nam za wybrane przewinienia.

Bogactwo fauny i flory Chorwacji daje możliwość podróżowania campingiem po tym malowniczym kraju. Wynajęcie wozu campingowego na jeden dzień w sezonie letnim kosztuje w granicach 7 euro. Musimy jednak pamiętać, że korzystanie z usług wypożyczalni na krócej niż 3 dni skutkuje zwiększeniem ceny wynajmu o 20%. Warto więc zdecydować się na dłuższy wynajem wozu campingowego i spędzenie wakacji w Chorwacji w formie wycieczki objazdowej. Wypożyczalnie oferują również wypożyczenie przyczep do łodzi, namiotów, autokarów, mikrobusów czy motorów.

REKLAMA

Podstawowe przepisy drogowe w Chorwacji

Aby dostać się na terytorium Chorwacji nie trzeba już legitymować się paszportem, wystarczy dowód osobisty. Według lokalnych przepisów w wyposażeniu auta powinny się znaleźć takie akcesoria jak: apteczka pierwszej pomocy, trójkąt ostrzegawczy oraz komplet zapasowych żarówek. Istotne jest posiadanie kamizelek bezpieczeństwa (dla wszystkich pasażerów), których należy używać podczas opuszczania pojazdu poza terenem zabudowanym – na autostradach i drogach szybkiego ruchu

Zobacz też: Samochodem do Chorwacji

REKLAMA

Dzieci do lat 14 i poniżej 150 cm wzrostu nie mogą podróżować na przednim siedzeniu. Niedopuszczalna jest jazda samochodem nawet po niewielkiej ilości alkoholu. Obowiązek jazdy na światłach mijania przez całą dobę od 15 listopada do 15 kwietnia. W pozostałym okresie, jeśli na drogach panuje zła widoczność samochody zobligowane są do jazdy na światłach przez 24 godziny na dobę. Użytkownicy skuterów i motocykli mają obowiązek jazdy na światłach przez cały rok.

Mandaty na terenie Chorwacji są wysokie. Ponadto kierowca może otrzymać również punkty karne z tytułu wykroczenia drogowego. Przejazd na czerwonym świetle karany jest mandatem w wysokości od 2000-5000 HRK (1 korona chorwacka = około 0,53 złotego), a nieprawidłowe wyprzedzanie od 700 – 2000 HRK. Maksymalna prędkość na autostradach wynosi 130 km/h, na drogach ekspresowych – 110 km/h a w terenie zabudowanym – 50 km/h. W Chorwacji korzystanie z autostrad jest płatne. Przykładowo przejazd odcinkiem autostrady Bregana-Zagrzeb kosztuje 5 HRK. Z kolei przejazd autostradą z Zagrzebia do Ravca wyniesie nas 187 HRK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Kary i mandaty za wykroczenia na terenie Chorwacji

Dopuszczalne prędkości w Chorwacji

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h

110 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

80 km/h

90km/h

80 km/h

Najpopularniejsze regiony turystyczne

Jednym z bardziej atrakcyjnych regionów turystycznych jest wybrzeże Morza Adriatyckiego. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku z tytułu śródziemnomorskiego klimatu, dużej ilości wysp, bliskości gór oraz całej palety zabytków.

Zobacz również: Co należy wiedzieć przed wyjazdem do Hiszpanii?

Na półwyspie Istria będziemy mogli wypocząć w takich regionach jak: Umag, Poreć, Vrsar czy na Wyspach Briońskich koło Puli – na których znajdują się ruiny rzymskie i bizantyjskie tudzież letnia rezydencja Josipa Broz Tito. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników historii oraz zwiedzania, które można połączyć z wypoczynkiem na piaszczystej plaży. Rejon zatoki Kvarner zadziwi nas najbardziej znanym uzdrowiskiem morskim charakteryzującym się roślinnością podzwrotnikową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA