| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Luksemburgu?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Luksemburgu?

Podróż po krajach Beneluksu jest dużo bardziej zbliżona w kwestii prawa drogowego do polskiej specyfiki, w stosunku do sytuacji np. w krajach arabskich. Poznajmy szczegółowe regulacje dotyczące kodeksu drogowego i zwyczajów kierowców obowiązujących w Wielkim Księstwie Luksemburga.

Podstawowe przepisy

Księstwo Luksemburga jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego można przebywać na jego terenie, niezależnie od celu do 90 dni. Przekroczenie granicy odbywa się na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Jedynym ograniczeniem wjazdowym może być aktualny zakaz sądowy.

Przepisy drogowe

W Wielkim Księstwie Luksemburga nie jest obligatoryjne legitymowanie się międzynarodowym prawem jazdy, krajowy dokument ( starego i nowego wzoru ) jest całkowicie respektowany. Nie można jedynie posiadać dwóch dokumentów wydanych w różnych krajach. Unijne prawo jazdy można otrzymać bez powtórnej konieczności zdawania egzaminu. Jest to możliwe w przypadku zagubienia dokumentu, utraty jego ważności lub w sytuacji, w której jesteśmy obywatelami polskimi, mieszkającymi w jednym z krajów UE.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Argentynie?

Na drogach szybkiego ruchu ograniczenie prędkości jest do 100 km/h, na innych drogach na obszarze niezabudowanym – 70 km/h. Obszar zabudowany – 50 km/h a autostrady – 130 km/h.

W Luksemburgu obowiązują następujące górne limity prędkości: na autostradach – 130 km/godz., na drogach szybkiego ruchu (o oddzielonych jezdniach dla każdego kierunku) – 100 km/godz., na innych drogach na obszarze nie zabudowanym – 70 km/godz., na obszarach zabudowanych – 50 km/godz.. Prawo w Luksemburgu egzekwuje jazdę w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach. Dzieci do lat 3 muszą być przewożone w specjalnie przystosowanych do swojego rozmiaru fotelikach. Obowiązkową częścią wyposażenia jest kamizelka odblaskowa. Podobnie jak w większości krajów UE zabrania się korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

Prawo bardzo surowo jest przestrzegane. Wysokość mandatów oscyluje pomiędzy 50 a 300 Euro. Jeżeli bardzo radykalnie przekroczymy dopuszczalną prędkość, policja ma prawo zabrać nam prawo jazdy. Dużą wagę przywiązuje się do dokumentów – brak jednego z nich skutkuje wysokimi karami. Podobnie jak w Polsce, w Luksemburgu przestrzega się zasady pierwszeństwa dla pojazdów nadjeżdżających z prawej strony.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Niemczech?

Atrakcje

Prawdziwą perłą kraju jest stolica Luksemburg, która jest jednocześnie stolicą kulturalną, gospodarczą i turystyczną. Warto zobaczyć w niej Pałac Książęcy z XVI wieku oraz Katedrę Notre Dame z barokowymi organami. W jej krypcie znajduje się duża atrakcja turystyczna a mianowicie nagrobek króla Czech – Jana Ślepego Luksemburskiego. Inne zabytki Luksemburga to kościół św. Marcina oraz najstarsza wieża Bramy św. Michała. Będąc w Luksemburgu nie można ominąć również Cytadeli Św. Ducha, pochodzącej z XVII wieku.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK