| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy obowiązują w Kolumbii?

Jakie przepisy obowiązują w Kolumbii?

Kolumbia to kraj , w którym kierowcy jeżdżą tak, jakby nie słyszeli kiedykolwiek o przepisach drogowych. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, choć duża część z nich to drogi o niedobrej nawierzchni, po których należy poruszać się bardzo ostrożnie. Zapoznajmy się z najważniejszymi przepisami i regulacjami prawnymi Kolumbii.

Podstawowe przepisy

Przebywanie na terytorium Kolumbii przez obywateli polskich nie wymaga posiadania wizy  jeśli wizyta nie trwa dłużej niż 90 dni, a pobyt ma charakter turystyczny, naukowy, zawodowy etc. O ostatecznej długości wizy decyduje celnik na granicy, który wbija termin ważności wizy do naszego paszportu. Informacji o wizach można zaczerpnąć w Ambasadzie Republiki Kolumbii w Warszawie. Jeżeli opuszczamy kraj drogą lotnicza to musimy uiścić opłatę lotniskową w wysokości 52 $ - można jej dokonać także w walucie miejscowej, czyli COP ( kolumbijskie peso ). Pamiętajmy, że te opłaty nie są wliczone w koszt biletów lotniczych i nie można ich dokonywać za pomocą karty kredytowej.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Armenii?

Przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości ok. 52 USD (w dolarach lub w walucie miejscowej). Nie można zrealizować tej płatności za pomocą kart kredytowych ani płatniczych. Opłaty te nie są wliczone w koszt biletu lotniczego. W określonych przypadkach można ubiegać się o 50-procentową zniżkę, która uzależniona jest od czasu pobytu w Kolumbii i kategorii posiadanej wizy.

Przepisy drogowe

Aby wypożyczyć samochód w Kolumbii, należy legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Wypożyczalnie zlokalizowane są przeważnie na międzynarodowych lotniskach bądź przy dużych hotelach. Przepisy ruchu drogowego nie odbiegają znacząco od polskich. Należy pamiętać, że Kolumbijczycy nie jeżdżą zbyt przepisowo, co rodzi wiele okazji do kolizji. Najczęściej objawia się to w nieużywaniu kierunkowskazów i nie przestrzeganiu zasady pierwszeństwa przejazdu. Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym waha się od 30 – 60 km/h. Ogólnokrajowe ograniczenie prędkości to 80 km/h. Kraj posiada sieć dróg, którymi poprzecinane są również obszary Andów oraz te na karaibskim wybrzeżu. Porze deszczowej – od listopada do lutego , mogą pojawić się problemy na drogach w postaci osuwisk etc. Cześć dróg jest płatna i koszt przejazdu nie przekracza zwykle 3 $. W Kolumbii znajduje się tzw. „Land International” , którą można dojechać do Ekwadoru i Wenezueli. 

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Brazylii? 

Atrakcje

Największą uwagę należy skupić na stolicy – Bogocie. Koniecznie należy przejść się najstarszą dzielnicą Bogoty – La Candelaria, zobaczyć Plac Bolivara z barokową katedrą, Museo de Oro oraz Muzeum Botero. Warto wybrać się kolejką linową do Sanktuarium położonego na górze Monserrate ( 3132 m.n.p.m. ).

reklama

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, choć duża część z nich to drogi o niedobrej nawierzchni, po których należy poruszać się bardzo ostrożnie. Fot. Fotolia
Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, choć duża część z nich to drogi o niedobrej nawierzchni, po których należy poruszać się bardzo ostrożnie. Fot. Fotolia

Podatki 2017 cz. 2 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »