| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Meksyku?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Meksyku?

Podróżowanie po autostradach jest płatne. Wynajem samochodu odbywa się na podstawie polskiego prawa jazdy, lecz musimy pamiętać, że w razie wypadku należy liczyć się utrudnieniami prawnymi. Zapoznajmy się z najważniejszymi przepisami Meksyku.

Podstawowe przepisy

Na podstawie paszportu ważnego minimum 6 miesięcy jesteśmy uprawnieni do bezwizowego pobytu w Meksyku do 180 dni. Podczas podróży samolotem jesteśmy zobowiązani do wypełnienia formularza imigracyjnego FMI, który musi być popieczętowany przez urzędnika służb migracyjnych na pierwszym międzynarodowym lotnisku. Przy przelocie przez teren USA, musimy posiadać wizę tranzytową do tego kraju. Przekraczanie granicy drogą lądową wiąże się z opłatą – 25 $, morską – 5 $. Podróżowanie samolotem nie wymaga dodatkowej opłaty, jest ona wliczona w cenę biletu.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Turkmenistanie?

W Meksyku możemy wynająć samochód w jednej z wypożyczalni lub podróżować własnym sprowadzanym z Polski. Biura wypożyczalni znajdują się w hotelach 5-gwiazdkowych oraz na lotniskach. Wynajmu można dokonać na podstawie polskiego prawa jazdy, jednak bez międzynarodowej wersji dokumentu możemy mieć problemy z policją. Do wynajmu potrzebna jest karta kredytowa, która stanowi formę zabezpieczenia. Kaucje za auta wynoszą w zależności od modelu, od 500 do 1000 $. Przed wypożyczeniem należy sprawdzić czy samochód posiada odpowiednie wyposażenie.

Aby przewieźć własny samochód należy wypełnić formularz na granicy, uiszczając opłatę. Dokument można wypełnić za pośrednictwem strony internetowej : www.banjercito.com.mx lub www.aduanas.sat.gob.mx.

Drogi w Meksyku dzielą się na autostrady, drogi szybkiego ruchu oraz drogi drugorzędne. Autostrady są płatne i opłaty wynoszą od 20 do 120 pesos ( 1,7 – 10 $ ). Należy zachować potwierdzenie opłaty, które jednocześnie pełni rolę ubezpieczenia OC w razie uczestnictwa w wypadku niespowodowanego z naszej winy. W skład tego ubezpieczenia wchodzą szkody w infrastrukturze i w pojazdach oraz opieka medyczna poszkodowanych.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Liechtensteinie?

Poruszanie się meksykańskimi autostradami jest komfortowe za sprawą krótszego czasu jazdy oraz lepszych warunków drogowych. Ponadto jesteśmy pod opieką tzw. Zielonych Aniołów (Angeles Verdes), jednostki rządowej, która udziela pomocy na terytorium autostrad. Ich jurysdykcja nie obejmuje dróg szybkiego ruchu. Zagrożeniem na tychże właśnie drogach i na większości krajowych są bawiące się przy drogach dzieci oraz zwierzęta wybiegające na jezdnię. Prowadzenie nocą może być niebezpiecznie poza głównymi drogami, dlatego należy starać się prowadzić podczas dnia.

W Meksyku ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym wynosi od 30 – 70 km/h, na niezabudowanym od 80 – 110 km/h. Obowiązuje ruch prawostronny.

Atrakcje

Jedna z największych aglomeracji na świecie, jednocześnie stolica państwa to Meksyk. Przeludnione miasto jest wizytówką kraju i poza niepowtarzalnym klimatem i muzeum antropologicznym można poznać w nim latynoską kulturę. Najbogatszym miastem Meksyku jest Monterrey. Puerto Escondido to kurort, w którym panują doskonałe warunki dla surferów.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przybył

Doradca podatkowy www.mp-consulting.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK