| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Egipcie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Egipcie?

W Egipcie odległości pomiędzy najważniejszymi ośrodkami: Kairem, Aleksandrią czy Luksorem można pokonywać samochodem, najlepiej wypożyczonym na miejscu. Jeśli będziemy chcieli przewieźć swój własny pojazd, najpierw należy zapoznać się z obostrzeniami celnymi, które mogą uniemożliwić nam wjazd do kraju.

Podstawowe przepisy

Do legalnego pobytu w Egipcie niezbędna jest nam wiza turystyczna, którą możemy wyrobić w Ambasadzie Egiptu lub na lotnisku po zapłaceniu 15 $. Ta druga możliwość skierowana jest tylko dla turystów indywidualnych i uprawnia nas do  trzydziestodniowego pobytu w tym kraju. Paszport musi być ważny przynajmniej sześć miesięcy dłużej niż planowany okres pobytu. Na podstawie wizy turystycznej możemy wystąpić o wizę umożliwiającą podjęcie nauki lub pracy.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Mongolii?

W Egipcie obowiązkowe jest międzynarodowe prawo jazdy, a na drogach spotkamy się ruchem prawostronnym. Ograniczenie prędkości poza terenem zabudowanym wynosi 90 km/h, natomiast na drogach szybkiego ruchu i autostradach zwykle spotykamy się z ograniczeniem do 100 km/h. 47 500 km dróg w Egipcie to drogi asfaltowe, resztę – niespełna 20 000 km stanowią drogi polne, które należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Autostrady są płatne. Pomiędzy najważniejszymi ośrodkami poprowadzone są czteropasmowe drogi szybkiego ruchu – jedną z nich jest trasa łącząca Kair z Aleksandrią.

Zwyczaje drogowe

Kierowcy jeżdżą nieprzepisowo, codziennością jest zajeżdżanie drogi bez użycia kierunkowskazów. W razie wypadku samochód jadący z tyłu – czyli my, ponosi odpowiedzialność za incydent. Ponadto zagrożeniem jest bydło wybiegające na drogę oraz piesi, którzy nagminnie chodzą nawet po głównych drogach. Na drogach przeprowadzane są często kontrole policyjne. Pamiętajmy o posiadaniu przy sobie wszystkich dokumentów, których brak gwarantuje mandat w wysokości 100 $. Znaki drogowe, choć nie ma ich za dużo, są w dwóch językach.

Wynajem samochodu

Podróżowanie własnym samochodem po Egipcie wiąże się z licznymi obostrzeniami granicznymi. Władze zakazują wwozu samochodów terenowych oraz aut typu diesel. Posiadając samochód innej klasy, także nie mamy pewności czy celnik nie odprawi nas z kwitkiem. Alternatywą jest wynajem samochodu z wypożyczalni, która jest tańsza niż w krajach europejskich. Warunki jakie musimy spełnić to posiadanie międzynarodowego prawa jazdy oraz ukończenie 21 roku życia. 

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Arabii Saudyjskiej?

Warto po drogach pustynnych, mniej uczęszczanych, podróżować w dwa samochody, albo przynajmniej samochodem terenowym. Obecność kompana podróży będzie doskonałą asystą w razie awarii bądź potrzeby wyholowania pojazdu, szczególnie na odludziu. Przed wyjazdem w podróż warto zaczerpnąć informacji w Automobile Club of Egypt (02-5743348).

Najważniejsze ośrodki

Najważniejszy ośrodek to Kair, który jest nowoczesną metropolią. W jednej z jego dzielnic – Gizie, znajdują się największe zabytki Egiptu, 3 słynne piramidy : Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Aleksandria jest drugim co do wielkości miastem Egiptu, bardzo dobrze rozwiniętym gospodarczo i posiadająca ogromnej rangi zabytki. Znana jest z Biblioteki Aleksandryjskiej, która była największym zbiorem dzieł antycznego świata oraz z latarni Faros, zniszczonej w XIV wieku. Oblegany turystycznie Luksor, usytuowany na południu Egiptu mieści zabytki rozciągnięte po obu stronach Nilu : Kolosy Memnona, Świątynia Luksorska i Hatszepsut, Dolinę Królów czy Medinet Habu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK