REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Egipcie?

Kajetan Puszek
Po pustynnych drogach najlepiej podróżować w dwa samochody, lub autem terenowym
Po pustynnych drogach najlepiej podróżować w dwa samochody, lub autem terenowym

REKLAMA

REKLAMA

W Egipcie odległości pomiędzy najważniejszymi ośrodkami: Kairem, Aleksandrią czy Luksorem można pokonywać samochodem, najlepiej wypożyczonym na miejscu. Jeśli będziemy chcieli przewieźć swój własny pojazd, najpierw należy zapoznać się z obostrzeniami celnymi, które mogą uniemożliwić nam wjazd do kraju.

Podstawowe przepisy

Do legalnego pobytu w Egipcie niezbędna jest nam wiza turystyczna, którą możemy wyrobić w Ambasadzie Egiptu lub na lotnisku po zapłaceniu 15 $. Ta druga możliwość skierowana jest tylko dla turystów indywidualnych i uprawnia nas do  trzydziestodniowego pobytu w tym kraju. Paszport musi być ważny przynajmniej sześć miesięcy dłużej niż planowany okres pobytu. Na podstawie wizy turystycznej możemy wystąpić o wizę umożliwiającą podjęcie nauki lub pracy.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Mongolii?

W Egipcie obowiązkowe jest międzynarodowe prawo jazdy, a na drogach spotkamy się ruchem prawostronnym. Ograniczenie prędkości poza terenem zabudowanym wynosi 90 km/h, natomiast na drogach szybkiego ruchu i autostradach zwykle spotykamy się z ograniczeniem do 100 km/h. 47 500 km dróg w Egipcie to drogi asfaltowe, resztę – niespełna 20 000 km stanowią drogi polne, które należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Autostrady są płatne. Pomiędzy najważniejszymi ośrodkami poprowadzone są czteropasmowe drogi szybkiego ruchu – jedną z nich jest trasa łącząca Kair z Aleksandrią.

Zwyczaje drogowe

Kierowcy jeżdżą nieprzepisowo, codziennością jest zajeżdżanie drogi bez użycia kierunkowskazów. W razie wypadku samochód jadący z tyłu – czyli my, ponosi odpowiedzialność za incydent. Ponadto zagrożeniem jest bydło wybiegające na drogę oraz piesi, którzy nagminnie chodzą nawet po głównych drogach. Na drogach przeprowadzane są często kontrole policyjne. Pamiętajmy o posiadaniu przy sobie wszystkich dokumentów, których brak gwarantuje mandat w wysokości 100 $. Znaki drogowe, choć nie ma ich za dużo, są w dwóch językach.

Wynajem samochodu

Podróżowanie własnym samochodem po Egipcie wiąże się z licznymi obostrzeniami granicznymi. Władze zakazują wwozu samochodów terenowych oraz aut typu diesel. Posiadając samochód innej klasy, także nie mamy pewności czy celnik nie odprawi nas z kwitkiem. Alternatywą jest wynajem samochodu z wypożyczalni, która jest tańsza niż w krajach europejskich. Warunki jakie musimy spełnić to posiadanie międzynarodowego prawa jazdy oraz ukończenie 21 roku życia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Arabii Saudyjskiej?

Warto po drogach pustynnych, mniej uczęszczanych, podróżować w dwa samochody, albo przynajmniej samochodem terenowym. Obecność kompana podróży będzie doskonałą asystą w razie awarii bądź potrzeby wyholowania pojazdu, szczególnie na odludziu. Przed wyjazdem w podróż warto zaczerpnąć informacji w Automobile Club of Egypt (02-5743348).

Najważniejsze ośrodki

Najważniejszy ośrodek to Kair, który jest nowoczesną metropolią. W jednej z jego dzielnic – Gizie, znajdują się największe zabytki Egiptu, 3 słynne piramidy : Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Aleksandria jest drugim co do wielkości miastem Egiptu, bardzo dobrze rozwiniętym gospodarczo i posiadająca ogromnej rangi zabytki. Znana jest z Biblioteki Aleksandryjskiej, która była największym zbiorem dzieł antycznego świata oraz z latarni Faros, zniszczonej w XIV wieku. Oblegany turystycznie Luksor, usytuowany na południu Egiptu mieści zabytki rozciągnięte po obu stronach Nilu : Kolosy Memnona, Świątynia Luksorska i Hatszepsut, Dolinę Królów czy Medinet Habu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA