REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Australii?

Kajetan Puszek
Zagrożeniami na australijskich drogach są kangury oraz ogromne ciężarówki, tzw. „road trains”.
Zagrożeniami na australijskich drogach są kangury oraz ogromne ciężarówki, tzw. „road trains”.

REKLAMA

REKLAMA

Podróżowanie po najmniejszym kontynencie świata odbywa się w ruchu lewostronnym. Na terytoriach mniej zamieszkanych, głównie w zachodniej części wyspy, największym zagrożeniem są kangury oraz ogromne ciężarówki, tzw. „road trains”.

Podstawowe przepisy

Wszyscy obywatele UE od 2008 roku podlegają prostszym procedurom wizowym. Wniosek składamy poprzez stronę Ministerstwa ds. Imigracji i Obywatelstwa Australii pod adresem www.immi.gov.au/e_visa/visitors. We wniosku muszą być zawarte podstawowe dane personalne. Decyzja przychodzi do nas drogą mailową i uprawnia do pobytu w Australii do 12 miesięcy, jednorazowo nie dłużej niż przez okres 3 miesięcy.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Armenii?

Wydruk dokumentu należy okazać podczas kontroli celnej na lotnisku wraz z paszportem z minimum 6 miesięcznym terminem ważności. W Polsce wizy są wydawane przez Sekcję Wizową Ambasady Australii w Warszawie (www.poland.embassy.gov.au).

REKLAMA

W Australii wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. W niektórych stanach akceptowane jest rodzime prawo jazdy przetłumaczone na język angielski. Na drogach obowiązuje ruch lewostronny. Kary za wykroczenia drogowe są bardzo wysokie. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 60 km/h, na niezabudowanym 100, 110 km/h. Jeżeli podróżujemy po Terytorium Północnym to nie obowiązują tam żadne ograniczenia.

Pierwszeństwo mają zawsze pojazdy nadjeżdżające z prawej trony. Kierowcy nadjeżdżający z przeciwka migając światłami, chcą nas ostrzec przed kontrolą policyjną. W dobrym tonie jest „odmachanie” światłami na znak podziękowania – czyli obowiązuje identyczny zwyczaj co w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Policjanci wyposażeni są w urządzenia radarowe i kamery. Kontrole odbywają się często na drogach przelotowych, nawet tych mniej uczęszczanych. W terenie zabudowanym zdarzają się też kontrole policyjne, które mają na uwadze głównie kontrolę trzeźwości. Dopuszczalna dawka alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Przekroczenie tego progu grozi wysoką grzywną oraz możliwością utraty prawa jazdy.

Zagrożeniami drogowymi są kangury i inne zwierzęta tj. krowy, czy jaszczurki, pojawiające się na drogach. Można je spotkać zarówno o świcie, jak i zmierzchu, ponadto poruszają się w stadach. W razie spotkania kangura na drodze należy zwolnić oraz wyłączyć długie światła, aby nie oślepiać zwierzęcia.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Tunezji?

Realnym zagrożeniem na terenach mniej uczęszczanych są „road trains”, czyli kilkunastometrowe ciężarówki z kilkoma przyczepami. Należy zachować szczególną ostrożność podczas ich wyprzedzenia. Na wąskich drogach zaleca się zjechanie na pobocze, w przypadku gdy jedna z ciężarówek nadjeżdża z naprzeciwka. Na piaszczystych drogach, na których występuje dużo kamieni, istnieje duże prawdopodobieństwo rozbicia szyby jednym z nich przez jadący „road train”.

Najważniejsze ośrodki

Australia to przede wszystkim Sydney i Melbourne. Wizytówką tego pierwszego jest gmach opery, który należy do jednego z najbardziej rozpoznawalnych budowli architektonicznych na świecie. W Melbourne przeważają relikty architektury wiktoriańskiej. Miłośnicy nurkowania będą mogli penetrować głębiny największej rafy koralowej na świecie, osiągającej prawie 2000 metrów. Warto odwiedzić stolice Canberrę, w której mieści się siedziba władz. Miasto położone jest u podnóża góry Black Mountain. Bogactwo roślinności najlepiej widoczne jest w Parku Narodowym Kakadu, który zaliczany jest do jednego z cudów natury i wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zobacz także: Dolar australijski 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA