| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Laosie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Laosie?

W kraju położonym pomiędzy Tajlandią a Wietnamem stan dróg, poza łączącymi główne ośrodki miejskie, nie należy do najlepszych. Do Laosu możemy dostać się samolotem lub przekroczyć granicę lądową w Tajlandii, Chinach i Wietnamie, na przejściach wydających czasowe wizy.

Podstawowe przepisy

Laos graniczy bezpośrednio z Chinami, Tajlandią, Birmą, Wietnamem i Kambodżą. Do wjazdu do tego kraju niezbędne jest posiadanie wizy, którą można uzyskać w ambasadzie Laosu w Warszawie lub na lądowych przejściach granicznych z Tajlandią, Chinami i Wietnamem.

Wjeżdżając od strony Tajlandii, wizy wydawane są na moście przyjaźni Mittabhap na rzece Me-Kong, w Houay Xay (wjazd promem z Chiang Khong do północnego Laosu), Thakhek (wjazd z Nakornphanom promem ), Thaheua¬savanh (wyjazd z tajskiej prowincji Ubon Ratchathani) i Vangtau (prowincja Champassak na południu Laosu, wjazd z Tajlandii z Chong Mek). Jeśli przekraczamy granicę od strony Chin to możliwość zdobycia wizy istnieje w Ban Boten (wjazd z Bohane). Na przejściach z Wietnamem w Densanvanh, Namphao, Nam Kane i Namsoue możemy zaopatrzyć się w wizę uprawniającą do pobytu w Laosie.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Indonezji ?

Wizy wystawiane są na okres miesiąca z możliwością ich przedłużenia po umotywowaniu wniosku w Urzędzie Imigracyjnym w Wientianie. Powinniśmy zwracać uwagę na to, czy w naszym paszporcie wbite są prawidłowe stemple, ponieważ ich brak może zakończyć się zapłaceniem przy wyjeździe kary w wysokości 10 $ za każdy dzień nielegalnego pobytu. Za przeterminowanie pobytu grozi także deportacja czy areszt.

Polskie prawo jazdy nie jest uznawane w Laosie i dlatego wypożyczenie samochodu czy skutera wiąże się z koniecznością wylegitymowania się międzynarodowym prawem jazdy. Obligatoryjne jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Stan dróg poza głównymi drogami i naczelnymi ośrodkami miejskimi, jest bardzo zły. W Laosie bardzo dużo wypadków dzieje się z powodu jazdy po spożyciu alkoholu. Bardzo często kolizje mają miejsce z udziałem cudzoziemców, co wiąże się z powolnymi procedurami prawnymi i wysokimi kosztami. Musimy mieć na względzie, iż ubezpieczenie nie pokrywa w całości poniesionych strat.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Chorwacji?

Jazda na podstawie polskiego prawa jazdy skutkuje samodzielnym pokrycie kosztów leczenia w razie wypadku bądź kolizji. Tracimy wówczas wszelkie uprawnienia z tytułu wykupionego ubezpieczenia. Komunikacja z laoską policją jest utrudniona za sprawą barier językowych. Pamiętajmy, aby wystrzegać się lokalnych i mało znanych wypożyczalni, bowiem podpisywane z nimi umowy zawierane są w lokalnym języku. Ponadto często żądają zdeponowania paszportu co może zakończyć się jego kradzieżą i problemami z opuszczeniem kraju.

Atrakcje

Koniecznie trzeba odwiedzić Luang Prabang, jedno z piękniejszych miasteczek kraju. W Champasak znajdują się ruiny świątyń pochodzące z czasów imperium Kmerskiego. Osobliwym zabytkiem są kamienne stągwie – Phonsavan czyli „Plain of Jars”. Niezapomniana będzie wyprawa po rzece Mekong, z Huay Xai to Luang Prabang.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK