REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Kajetan Puszek
Międzynarodowe prawo jazdy wystarczy do kierowania wypożyczonym autem w ZEA, fot. newspress
Międzynarodowe prawo jazdy wystarczy do kierowania wypożyczonym autem w ZEA, fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jeździć po drogach największego symbolu luksusu i przepychu – Dubaju - można na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Tyczy się to tylko samochodów z wypożyczalni. Stan dróg jest bardzo dobry, na autostradach jednak czyhać będzie na nas duża liczba radarów.

Podstawowe informacje

Pobyt w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wymaga posiadania wizy, wydawanej na podstawie promesy udzielanej tzw. podmiotom miejscowym. Mogą być nimi osoby fizyczne posiadające obywatelstwo lub wizę pobytową tudzież osoby prawne np. hotele, biura podróży czy przedstawiciele linii lotniczych. 

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Madagaskarze?

Niezależnie od formy podróży, kopie polisy należy zachować do kontroli celnej. Do wyrobienia wizy potrzebny jest nam paszport ważny min. 6 miesięcy, bez śladu pobytu w państwie Izrael, który przekreśla możliwość wjazdu na teren ZEA.

Przepisy drogowe

REKLAMA

Na podstawie międzynarodowego prawa jazdy jesteśmy uprawnieni do prowadzenia samochodów z wypożyczalni. Podróżowanie własnym bądź służbowym samochodem wymaga wyrobienia wizy pobytowej, która daje podstawy do wystąpienia o lokalne prawo jazdy. W praktyce uzyskamy je w każdym z siedmiu emiratów w departamentach zezwoleń policji drogowej. Do jego wydania niezbędne jest zalegalizowane tłumaczenie polskiego prawa jazdy.

Mandaty i kary nakładane są bardzo restrykcyjnie. Za jazdę pod wpływem alkoholu za pierwszym razem dostaniemy karę w wysokości 20 tysięcy AED oraz będzie grozić nam konfiskata auta do trzech miesięcy. Taryfikator mandatów podlega w Emiratach ciągłej modyfikacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za przejechanie samochodem na czerwonym świetle grozi nam mandat w wysokości około 1000 zł i konfiskata auta na tydzień. Po powtórnym złapaniu, grozi nam już więzienie a w przypadku trzeciego mandatu – nawet deportacja. Na autostradach znajdują się w wielu miejscach radary, a skrzyżowania często wyposażone są w kamery. Przekroczenie prędkości skutkuje mandatami w wysokości od 600 do kilku tysięcy AED.

Zwyczaje drogowe różnią się od polskich. Kierowcy często zapominają o kierunkowskazach. Widok włączonego kierunkowskazu może być mylący – możliwe, że kierowca zapomniał go wyłączyć od poprzedniego skrzyżowania. Na autostradach, które są doskonale oświetlone, kierowcy jeżdżą bez świateł. Na skrzyżowaniach nie obowiązuje zasada prawej strony co wywołuje chaos i zwiększa prawdopodobieństwo kolizji. Kobiety są na pozycji uprzywilejowanej i często bywają bardziej pobłażliwie traktowane przez policjantów.

Atrakcje turystyczne

Największym z siedmiu emiratów i jednocześnie stolicą jest Abu Dhabi. Jest to nowoczesna metropolia z drapaczami chmur, szerokimi bulwarami i parkami, położonymi nad Zatoką Arabską. W mieście znajduje się czterdzieści meczetów, a w fazie budowy jest największy meczet świata, który będzie miał aż 20 tysięcy wieżyczek. Jednym z ważniejszych zabytków jest pałac Qasr Al Hosn.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują na Majorce ?

Najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym emiratem ZEA, będącego symbolem przepychu, ropy naftowej i złota jest Dubaj. Perłą kurortu jest położony na sztucznej wyspie hotel Burj al-Arab w kształcie żagla, który jest jednym z najdroższych hoteli na świecie. Znajdują się tam malownicze wysepki palmowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA