| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Malezji?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Malezji?

W południowo – wschodniej Azji musimy przyzwyczaić się do ruchu lewostronnego. Sieć dróg w Malezji jest bardzo dobrze rozwinięta i jedynie północna część Borneo, należąca do państwa, może nie przedstawiać się już tak obiecująco, jak na Półwyspie Malajskim. Aby podróżować po Kuala Lumpur należy przetłumaczyć krajowe prawo jazdy na angielski lub wyrobić jego międzynarodową wersję.

Malezja to państwo położone w południowo – wschodniej Azji na Półwyspie Malajskim na południe od Wietnamu oraz obejmujące północną część wyspy Borneo. Malezja sąsiaduje z Tajlandią, Indonezją, Brunei Darussalam oraz z Wietnamem i Filipinami przez Morze Południowo-Chińskie. Wyspa położona jest w strefie równikowej, dlatego przez cały rok panują tam wysokie temperatury, przekraczające 30 stopni Celsjusza.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Filipinach?

Stolicą jest Kuala Lumpur, w obrębie 70 km od jej centrum znajduje się jeden z międzynarodowych portów lotniczych - „KLIA”. Dominującym wyznaniem w Malezji jest Islam, mniejszością są wyznawcy Buddyzmu, Chrześcijaństwa i Hinduizmu.

Przepisy drogowe

Aby legalnie przebywać na terytorium Malezji, wystarczy paszport z przynajmniej 6 miesięcznym terminem ważności. Pobyty turystyczne do 90 dni nie wymagają posiadania wizy. Władze honorują międzynarodowe i polskie prawo jazdy, które musi być przetłumaczone na język angielski.

Na obszarze zabudowanym ograniczenie prędkości wynosi od 40-60 km/h, 70-90 km/h poza obszarem zabudowanym i 110 km/h na autostradach. W państwie obowiązuje ruch lewostronny. Stan dróg szczególnie na kontynencie jest bardzo dobry; drogi charakteryzują się dobrą nawierzchnią, a kultura jazdy jest na wysokim poziomie. W dużych ośrodkach miejskich dobrym środkiem komunikacji są riksze. W kraju obowiązuje system parkometrów, brak ich respektowania spotyka się z bardzo szybkim zainteresowaniem malezyjskiej policji.

Atrakcje Malezji

Najważniejsze ośrodki Półwyspu Malajskiego to Kuala Lumpur, w której wrażenie robi wieża Twin Towers, jaskinia Batu – położona na wzgórzu o wysokości 122 m świątynia hinduistyczna oraz park Lake Gardens – kompleks z tropikalnymi roślinami i jeziorami. Miasto łączy w sobie nowoczesność wieżowców z mauretańską i kolonialną architekturą, którą najlepiej widać w chińskiej oraz malajskiej dzielnicy.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują na Korsyce?

Innym ważnym ośrodkiem jest Malakka, położona przy cieśninie. Znaidzjemy w niej chińską świątynię Cheng Hoon Teng, ruiny wybudowanego przez Portugalczyków kościoła Św. Pawła i fortu z XVI w. oraz kościół holenderski (XVIII w.). Znajduje się tam także meczet Trangkerah (XVIII w.).

Wyspa Penang, połączona jest z kontynentem trzykilometrowym mostem. Stolicą stanu jest Georgetown – kurort z przepiękną plażą Batu, kawiarniami i restauracjami, nazwany na część króla Anglii Jerzego III.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK