| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Gwinea

 

W związku z ponownym wybuchem gwałtownych zamieszek w Republice Gwinei (Konakry), skutkujących ofiarami śmiertelnymi i aktami grabieży, Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje do obywateli polskich o wstrzymanie się od podróży do tego kraju do czasu ustabilizowania sytuacji.

Wizy wystawiane są przez placówki dyplomatyczne Gwinei (najbliższa w RFN). Można je także uzyskać w Konsulacie Honorowym Gwinei w Warszawie. Turysta powinien mieć środki wystarczające na utrzymanie, nie musi ich jednak okazywać przy wjeździe.

Można wywieźć tylko sumę symboliczną, nie wyższą niż 4 EUR (10 000 GNF). Przepis ten jest ściśle egzekwowany przez straż graniczną na lotnisku w Konakry.

Gwinea respektuje międzynarodowe prawo w zakresie walki z narkotykami. Posiadanie i zażywanie narkotyków jest zabronione.

Nie ma obowiązku meldunkowego, przy przekraczaniu granicy podaje się adres pobytu (wystarczy nazwa hotelu).

Od czasu epidemii cholery w 2004 r. wciąż odnotowywane są pojedyncze przypadki zachorowań. Przed przyjazdem należy zapoznać się z aktualną sytuacją epidemiologiczną (dotyczy to także innych chorób), znać miejsca występowania ognisk chorobowych i przedsięwziąć działania prewencyjne polegające na ścisłym przestrzeganiu zasad higieny tropikalnej, a także rozważyć możliwość zaszczepienia się przeciw cholerze. Występuje tu ponadto zagrożenie malarią, żółtą febrą, zapaleniem opon mózgowych i wieloma chorobami przewodu pokarmowego. Przy wjeździe wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Porada lekarska kosztuje ok. 10–15 EUR. Infrastruktura medyczna jest na bardzo niskim poziomie, nie poleca się hospitalizacji, w razie konieczności wykonania poważniejszych zabiegów chirurgicznych zalecany jest powrót do Europy.

Zobacz też: Bahamy

Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Stan samochodów używanych w Gwinei pozostawia wiele do życzenia i jest główną przyczyną wypadków drogowych.

Gwinea jest krajem bardzo ciekawym geograficznie, jednak z powodu niestabilnej sytuacji społeczno-politycznej odradzamy wyjazdy turystyczne. Szczególnie niebezpieczne jest podróżowanie po terenach przygranicznych z Sierra Leone i Liberią. Podróżujący musi się liczyć z licznymi zaporami policyjnymi ustawianymi przed wjazdami do miast.

W stolicy i w głębi kraju występuje duże zagrożenie przestępczością. W Konakry, zwłaszcza w okolicach targowisk (Niger, Medina, Taouyah), dochodzi do zuchwałych kradzieży, których sprawcami są także dzieci. Zdarzają się również brutalne napady bandyckie. Należy unikać ostentacyjnych oznak zamożności, a gotówkę i przedmioty wartościowe przechowywać w trudno dostępnych miejscach. Podczas podróży samochodem drzwi i okna powinny być zamknięte. Podróżni muszą się liczyć z częstym legitymowaniem przez patrole policyjne i wojskowe: należy wówczas zachować spokój, aby nie sprowokować patrolu do użycia broni.

Zobacz też: Austria

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK