| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Ekwador

 

Ekwador leży w strefie klimatu równikowego, w zależności od położenia regionu i wysokości dzieli się na klimat równikowy wilgotny (Północna Costa i Oriente) i suchy (środkowa część wybrzeża).

Najprzyjemniejszym okresem na podróż po obszarach nadmorskich to czas od czerwca do listopada, kiedy to panuje pora sucha. W tym czasie upały nie są takie uciążliwe, a powietrze jest stosunkowo suche, co powala na przyjemne spędzenie czasu. W porze deszczowej (grudzień – maj) opady są bardzo obfite, a powietrze nie przyjemnie wilgotne, co w połączeniu z upałem utrudnia wypoczynek. Temperatura morza osiąga 21 stopni we wrześniu i 25 w kwietniu.

Kordyliery cechują się umiarkowaną temperaturą przez cały rok. W okresie od października do maja występuje dużo opadów. Najlepszym okresem na zwiedzanie stolicy jest czas od czerwca do sierpnia, z kolei osoby chcące dotrzeć do strefy wiecznych śniegów na ekwadorskich wulkanach powinny unikać tego okresu, bowiem wieją tam bardzo silne wiatry.

Amazońska część kraju przez cały rok jest nawiedzana przez ulewy, temperatura wprawdzie nie jest zbyt wysoka, ale daje to jakby przedsmak tego co czeka człowieka w głębi Puszczy.

Do Ekwadoru należy również archipelag wysp Galapagos. Jest on pod wpływem dwóch prądów morskich (Peruwiańskiego i El Nino), co ma wpływ na zmienność klimatu. Pora deszczowa trwa od stycznia do maja, charakteryzuje się licznymi, lokalnymi ulewami przeplatanymi kilkoma dniami słonecznymi. To właśnie w tym okresie najlepiej wybrać się na wyspy Galapagos. Wiatr jest słaby, a morze spokojne i to właśnie w tym czasie wiele gatunków ma okres lęgowy (żółwie, legwany, gekony, uchatki czy pingwiny). W środku wysp opady są zdecydowanie mniejsze.

Od czerwca do grudnia panuje pora sucha na wybrzeżu, ale niebo nie jest przejrzyste z powodu mgły, z kolei w wyższych partiach zaczynają padać deszcze, a mgła jest jeszcze bardziej gęsta.

Z końcem roku 2005 przy pobytach do 30 dni (z możliwością przedłużenia pobytu do 90 dni) obywatele polscy udający się do Ekwadoru w celach turystycznych, biznesowych, naukowych i kulturalnych zostali zwolnieni z obowiązku wizowego. Niemniej z uwagi na dotychczasową niejednolitą praktykę władz ekwadorskich zaleca się zasięgnąć przed wyjazdem informacji w sprawie wiz w Ambasadzie Republiki Ekwadoru w Warszawie. Przy wjeździe wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego ani wykazywania się posiadaniem określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę: z Quito – 35 USD od osoby, z Guayaquil – 25 USD.

Przepisy celne odpowiadają standardom międzynarodowym. Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu środków płatniczych przy kwotach nie przekraczających 10 000 USD na osobę (większe kwoty lub ich równowartość, np. w papierach wartościowych, należy zadeklarować przy przekraczaniu granicy). Należy jednak zwrócić uwagę na restrykcyjne przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Przy zakupie pamiątek imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód kupna w celu okazania go podczas kontroli bagażu na lotnisku.

Za przemyt narkotyków i handel nimi ustawodawstwo ekwadorskie przewiduje wysokie kary (10–15 lat pozbawienia wolności). Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania od osób nieznanych lub przygodnie poznanych jakichkolwiek przesyłek czy paczek do przewiezienia przez granicę.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są wymagane, zalecane jest jednak ich wykupienie, zwłaszcza od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (polisy ubezpieczeniowe polskich towarzystw są powszechnie uznawane). Ponadto szczególnie zalecane są odpowiednie ubezpieczenia dla osób uprawiających wspinaczkę wysokogórską, kajakarstwo i inne sporty wysokiego ryzyka.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK