| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Ekwador

 

Zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie, jednak na wybrzeżu (głównie okolice Guayaquil) i w dżungli na wschodzie kraju występuje zagrożenie malarią i dengą. Nie ma obowiązku szczepień, wskazane są jednak szczepienia przeciw żółtej febrze. Okresowo występują lokalne epidemie cholery. Należy pamiętać o możliwości wystąpienia choroby wysokościowej (soroche), która objawia się bólami głowy i jamy brzusznej oraz torsjami. Opieka lekarska jest ogólnie dostępna w miastach, jednak jej koszt w przypadku usług o europejskim standardzie jest relatywnie wysoki. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 50 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD (bez zabiegów i leków).

Wymagane jest posługiwanie się międzynarodowym prawem jazdy.

Nie ma specjalnych ograniczeń, chociaż okresowo na podróże do dżungli i na tereny zamieszkane przez ludność indiańską potrzebne są specjalne zezwolenia władz. Istnieje niebezpieczeństwo porwań w rejonach przygranicznych z Kolumbią w północnej części kraju. Odradza się również podróże w region przygraniczny z Peru w Kordylierze Kondora, gdzie w latach 90. trwał konflikt zbrojny i dziś jeszcze można natrafić na miny przeciwpiechotne. Zaleca się ostrożność w przejazdach autobusami na trasach wewnętrznych ze względu na zły stan techniczny pojazdów i niebezpieczne górskie drogi. W górach odradza się podróżowanie samochodem w nocy. Na wewnętrznych trasach lotniczych zdecydowaną większość lotów obsługują dwie ekwadorskie linie lotnicze: Tame i Aerogal. Ponieważ lotniska w Quito oraz w Cuenca, Tulcan i Loja leżą wysoko w górach, zdarzają się duże opóźnienia; loty bywają też odwoływane. Połączenia z wyspami Galapagos obsługują porty lotnicze w Guayaquil i Quito, które są również jedynymi lotniskami oferującymi bezpośrednie loty do Europy i Ameryki Północnej.

Ekwador jest krajem stosunkowo bezpiecznym dla turystów, szczególnie na tle sąsiednich państw. Większe zagrożenie przestępczością (kradzieże i napady) odnotowuje się w ośrodkach miejskich: Quito i Guayaquil, a także w Tulcan na granicy z Kolumbią. Dobrą praktyką jest deponowanie większych kwot pieniędzy w hotelowych sejfach.

W Ekwadorze obchodzone są następujące święta: Nowy Rok, poniedziałek i wtorek karnawału, Wielki Piątek, 1 maja, 24 maja (bitwa pod Pichinchą), 25 lipca (założenie Guayaquil), 10 sierpnia (Dzień Niepodległości – święto narodowe), 9 października (niepodległość Guayaquil), 1 i 2 listopada (Wszystkich Świętych i Zaduszki), 3 listopada (niepodległość Cuenca), 6 grudnia (założenie Quito), 25 grudnia (Boże Narodzenie).

  • Honorowane są karty kredytowe, m.in. MasterCard, VISA i American Express.
  • Urzędy pracują w godzinach 9.00–13.00 i 14.00–18.00, a sklepy otwarte są w godzinach 10.00–20.00. Są również sklepy całodobowe.
  • Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Ekwador podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Limie (Peru). W Ekwadorze działają konsulaty RP kierowane przez konsulów honorowych w Quito i Guayaquil. Ich adresy i telefony kontaktowe uzyskać można na stronie internetowej Ambasady RP w Limie: www.lima.polemb.net.

Stolica: Quito
Waluta: dolar amerykański (USD)
Język urzędowy: hiszpański
Inne języki: keczua

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK