| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Etiopia

 

Kraj ten znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego, jest zmienny w zależności od wysokości. Na północnym wschodzie kraju znajduje się zapadlisko tektoniczne Afar (liczne słone jeziora), które jest rejonem półpustynnym i bardzo upalnym. Z kolei Wyżyna Abisyńska, która zajmuję większą część kraju posiada klimat bardziej umiarkowany. Warto wiedzieć, że Addis Abeba, który znajduje się właśnie tej wyżynie posiada jeden z najzdrowszych klimatów na świecie. Miasto cechuje przyjemna temperatura w dzień i chłodne noce w skali całego roku. Deszcze są najczęściej w okresie od czerwca do września, z kolei lipiec i sierpień są miesiącami burzowymi.

Południe kraju w ogóle nie przypomina standardowego widoku Afryki, jest zdecydowanie więcej zieleni niż na północy. Opady występują w dwóch okresach: intensywne deszcze w kwietniu i maju oraz słabsze w październiku i listopadzie.

Obywatele polscy udający się do Etiopii muszą mieć wizę na przyjazd i pobyt. Ambasady Etiopii (najbliższa w Berlinie) wydają następujące rodzaje wiz: pobytową, tranzytową, handlową i turystyczną. Najłatwiej jest otrzymać wizę na lotnisku w Addis Abebie lub Dire Dawa (każdy rodzaj wizy kosztuje 20 USD). Wiza uzyskana na lotnisku jest jednokrotna i ważna przez miesiąc. W razie potrzeby można ją przedłużyć w Immigration Authority przy Churchill Road w Addis Abebie. Procedura jest prosta, a wizę odbiera się następnego dnia. Koszt tej wizy wynosi również 20 USD. Przy wjeździe wymagany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu.

Wwóz sprzętu profesjonalnego (kamery wideo, aparaty fotograficzne, urządzenia nagrywające oraz broń strzelecka) wymaga zgody ministerstwa kultury i informacji lub urzędu ds. ochrony środowiska. Amatorski sprzęt turystyczny można wwozić bez ograniczeń. Na wywóz pamiątek o większej wartości oraz dzieł sztuki należy uzyskać zgodę muzeum narodowego w Addis Abebie (w razie wątpliwości co do wartości wywożonego przedmiotu zaleca się uzyskanie takiej zgody; procedura jest krótka, a koszt wynosi 8 ETB), a na wywóz wyrobów ze skór i kości dzikich zwierząt – zgodę urzędu ds. ochrony środowiska. Kontrola na lotnisku skrupulatnie prześwietla bagaż wyjeżdżających. Sprawdzane są zwłaszcza krzyże metalowe oraz wyroby ze skóry i kości zwierząt.

Przy pobytach dłuższych niż 30 dni wymagana jest rejestracja. Meldunku dokonuje się w urzędzie imigracyjnym (wniosek, 2 zdjęcia, opłata skarbowa).

Polisy ubezpieczeniowe nie są obowiązkowe. Zaleca się jednak wykupienie polisy w międzynarodowej firmie ubezpieczeniowej, ponieważ polskie firmy nie są w Etiopii znane.

Zaleca się posiadanie międzynarodowej książeczki szczepień z ważnym szczepieniem przeciw żółtej febrze. Choroba ta występuje na terenach niżej położonych, a ponadto jest to szczepienie obowiązkowe przy podróżach z Etiopii do krajów sąsiednich. Zaleca się także dokonanie szczepień przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi, tyfusowi i zapaleniu opon mózgowych. Na terenach położonych poniżej 2000 m n.p.m. występuje zagrożenie malarią. Z uwagi na stosunkowo częste występowanie szczególnie niebezpiecznej odmiany malarii – mózgowej – należy zachować szczególną ostrożność na terenach malarycznych i stosować profilaktykę. Ze względu na duże zagrożenie pasożytami i bakteriami pokarmowymi zaleca się spożywanie wody butelkowanej oraz częste mycie rąk (koniecznie przed każdym posiłkiem). Należy o tym pamiętać zwłaszcza na prowincji, gdzie warunki higieniczne w hotelach i restauracjach pozostawiają wiele do życzenia. Posiłki w restauracjach, szczególnie tych często uczęszczanych, zwykle są bezpieczne. Należy unikać spożywania surowych jarzyn, zwłaszcza sałaty, a także pamiętać, że małe restauracje mogą nie mieć urządzeń chłodniczych.
Państwowa opieka zdrowotna jest na bardzo niskim poziomie. Należy korzystać z prywatnych klinik. Stosunkowo tani i godny polecenia jest szpital Balcha w Addis Abebie, w którym pracuje personel rosyjski, choć oferowane usługi obejmują jedynie podstawowy zakres. W przypadkach poważnych oraz gdy trzeba wykonać specjalistyczne badania, zaleca się klinikę przy Ambasadzie Szwedzkiej. Na prowincji dość często można spotkać ośrodki zdrowia prowadzone przez misjonarzy. Koszt wizyty u lekarza wynosi od kilku USD (szpital Balcha) do 200 USD (Klinika Szwedzka), a doby w klinice prywatnej – minimum 50 USD. Etiopia należy do krajów o dużym zagrożeniu wirusem HIV i gruźlicą.

W Etiopii obowiązuje ruch prawostronny. Sieć drogowa jest słabo rozwinięta. Poza nielicznymi wyjątkami w odległości powyżej 200 km od Addis Abeby szosy są bardzo złe, dlatego zalecane jest poruszanie się samochodem z napędem na cztery koła. Kierowcy etiopscy często jeżdżą niebezpiecznie, a ubezpieczenie pojazdu nie jest od nich wymagane. Ruch utrudniają liczni piesi wchodzący na jezdnię w dowolnym miejscu i bez ostrzeżenia, a także zwierzęta domowe. Wypożyczalnie samochodów są stosunkowo liczne. Na jazdę po mieście można wypożyczyć zwykły samochód osobowy bez kierowcy. Natomiast na wyjazdy poza miasto samochód wypożycza się zawsze z kierowcą. Jest to wymóg agencji, a poza tym obecność Etiopczyka ułatwia rozeznanie na nie oznakowanych drogach i porozumiewanie się na prowincji, gdzie języki obce są zwykle nieznane. W przypadku dłuższego pobytu cudzoziemscy kierowcy powinni uzyskać w etiopskim ministerstwie transportu dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów (na podstawie polskiego prawa jazdy, z tłumaczeniem na język angielski poświadczonym przez ambasadę).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kudlicki

Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK