REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Klimat - kiedy jechać?

REKLAMA

Pora chłodna, od końca listopada do końca lutego, jest najlepszym okresem na wyjazd do Bangladeszu. Za dnia jest ciepło, wieczorem jest chłodno, powietrze nie jest nadmiernie wilgotne, praktycznie nie pada, a niebo jest bezchmurne.

Od końca lutego do końca maja temperatury są bardzo wysokie, a powietrze nieznośnie wilgotne. W tym okresie często występują gwałtowne burze połączone z opadami gradu.

REKLAMA

W czerwcu pojawia się monsun, w lipcu występują najbardziej obfite opady, trwające do września, a nawet października. Wschód kraju nękany jest najbardziej przez deszcze. Powietrze jest nieprzyjemnie wilgotne, przez co upał, zarówno w dzień jak iw nocy, jest nie do wytrzymania. Koniec monsunu zazwyczaj łączy się z występowaniem silnych wiatrów.

Bangladesz praktycznie w całości znajduje się na terenach delty, gdzie Ganges łączy się z Brahmaputrą. Z tego powodu, szczególnie w porze deszczowej, trudno zorientować się gdzie kończy się ląd, a zaczyna woda. Częstym zjawiskiem są powodzie niszczące uprawy, drogi i domostwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na południu, nad Zatoką Bengalską, często występują cyklony, które pochłaniają wiele ofiar i powodują zniszczenie. Zdarzają się zazwyczaj w okresie od października do listopada.

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Obywatele polscy udający się do Bangladeszu, zarówno ci, którzy zamierzają tam się zatrzymać, jak i przejeżdżający tranzytem, objęci są obowiązkiem wizowym. Ze względu na brak przedstawicielstwa dyplomatycznego Bangladeszu w Polsce wnioski wizowe należy składać w ambasadzie tego kraju w Berlinie (jej kompetencje terytorialne obejmują Polskę). Teoretycznie możliwe jest również aplikowanie w innych misjach dyplomatycznych Bangladeszu, ale należy liczyć się z odmową rozpatrzenia wniosku i skierowaniem do Berlina. Wizy pobytowe wydawane są z ważnością do 6 miesięcy (w tym do 90 dni pobytu, licząc od dnia wjazdu). Nie ma możliwości uzyskania wizy w punktach granicznych. W trakcie pobytu można na miejscu przedłużyć ważność wizy na okres ponad 90 dni w głównym urzędzie imigracyjnym i paszportów w Dhace.

Jeśli planuje się w nieodległym czasie powrócić do Bangladeszu, można uzyskać tzw. wizę powrotną, zezwalającą na powtórny wjazd na terytorium tego kraju. Z zasady nie wydaje się wiz wielokrotnych, z wyjątkiem wiz dla biznesmenów oraz innych grup zawodowych; są one wydawane na podstawie rekomendacji właściwych ministerstw, dużych, liczących się podmiotów gospodarczych itp. Dokumenty wymagane do uzyskania wizy turystycznej to: paszport, aplikacja i dwa zdjęcia, bilet lotniczy lub jego rezerwacja, rezerwacja hotelu, ubezpieczenie. Przy aplikowaniu o wizę biznesową należy dołączyć zaproszenie od firmy z Bangladeszu. Opłata za wydanie wizy tego kraju w Indiach wynosi 765 INR (równowartość ok. 18 USD). Czas oczekiwania na wydanie wizy wynosi 24 godziny. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe – minimum 6 miesięcy: powinien być dłuższy od planowanego okresu podróży, łącznie z pobytem w Bangladeszu. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, niemniej podróżny winien mieć zarówno bilet, jak i inne dokumenty ważne na dalszą podróż lub powrót. Wymagane jest posiadanie wystarczających środków finansowych na okres pobytu, jednak ich wysokość nie jest dokładnie określona.

Przepisy celne

Przepisy dewizowe nie nakładają ograniczeń co do wwozu obcych walut w postaci gotówki, czeków podróżnych, kart kredytowych. Jednakże kwoty powyżej 5000 USD należy zgłosić, wypełniając walutową deklarację celną poświadczaną przez celnika. Przy wyjeździe z Bangladeszu turysta może wywieźć całą zadeklarowaną przy wjeździe kwotę, pomniejszoną o dokonane w trakcie pobytu wydatki. Do Bangladeszu bez opłat celnych można wwieźć przedmioty osobistego użytku (ubranie, bieliznę, obuwie, przybory toaletowe), w tym biżuterię osobistą o wartości nie przekraczającej 3000 BDT (ok. 50 USD). Bez cła można z kolei wywieźć wyroby miejscowego rękodzieła i pamiątki (z wyjątkiem antyków i dzieł o wartości historycznej) o wartości nie przekraczającej 3000 BDT. Dozwolone jest bezcłowe wwiezienie do Bangladeszu 1 l alkoholu i 200 szt. papierosów na potrzeby własne.

Przepisy prawne

Przemyt oraz posiadanie narkotyków podlegają wysokim karom (do kary śmierci włącznie). Należy zdecydowanie odrzucać „atrakcyjne” oferty nabycia narkotyków, składane najczęściej cudzoziemcom przez pokątnych handlarzy w centrach dużych miast. Zdarza się też tzw. sprzedaż kontrolowana, a konsekwencje przyłapania nabywcy narkotyku na gorącym uczynku mogą okazać się niewyobrażalnie ciężkie i zawsze traktowane są z całą surowością prawa.

Meldunek

Nie ma formalnego obowiązku meldunkowego dla cudzoziemców przebywających w kraju tymczasowo. W kwestionariuszach, które należy wypełnić przy wjeździe i wyjeździe, trzeba jednak podać adres pobytu.

Ubezpieczenie

Obcokrajowcy nie mają obowiązku posiadania ubezpieczeń komunikacyjnych. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Na czas pobytu można się ubezpieczyć w miejscowych firmach ubezpieczeniowych.


Szczepienia, służba zdrowia

Bangladesz leży w strefie gorącego, wilgotnego klimatu tropikalnego i zaliczany jest do grupy krajów wysokiego ryzyka zachorowań. Każdy turysta przybywający do Bangladeszu winien mieć ważną międzynarodową kartę szczepień. W praktyce służby graniczne nie żądają jej okazania, natomiast wymagane są szczepienia przeciwko żółtej febrze od cudzoziemców przybywających z obszarów występowania tej choroby. Dla własnego bezpieczeństwa podróżnym zaleca się szczepienia przeciwko tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby (typu A i B) oraz wirusowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Należy mieć ważne szczepienie przeciwko poliomyelitis (choroba Heinego-Medina). Występuje poważne zagrożenie chorobami inwazyjnymi i zakaźnymi: malarią, dengą, tężcem, biegunkami zakaźnymi, różnymi odmianami żółtaczki (typu A i B); zagrożenie to jest zwielokrotnione przez brak higieny, złe warunki komunalne i niski poziom służby zdrowia.

Należy liczyć się z możliwością wystąpienia cholery (szczególnie w okresach rokrocznie powtarzających się w tym kraju powodzi). Częste są również zakażenia pasożytnicze (ameba, lamblia, robaczyce) czy bakteryjne. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowań, trzeba przestrzegać zasad higieny. Należy używać wody filtrowanej i gotowanej, dokładnie myć warzywa i owoce w specjalnych roztworach, unikać przebywania w miejscach, gdzie jest dużo komarów (szczególnie wieczorem i nocą). Wskazane jest spanie pod moskitierą. Ochrona przed malarią konieczna jest przez cały rok, mimo że w sezonie letnim komarów jest zdecydowanie mniej.

W stolicy można skorzystać z opieki medycznej w prywatnych klinikach i szpitalach zatrudniających lekarzy wykształconych za granicą (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Japonia), jednak z reguły nie są one wyposażone w wysokiej jakości sprzęt i aparaturę medyczną. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 4 do 10 USD, w zależności od formalnych kwalifikacji lekarza (specjalista, doktor, profesor itd.) i rodzaju szpitala. Koszt rutynowych badań analitycznych waha się od 10 do 20 USD – zależnie od miejsca ich wykonywania i gwarantowanej wiarygodności wyników. Dzień pobytu w szpitalu kosztuje od ok. 10 USD (sala ogólna) do 50–70 USD (oddzielny pokój). Na dobrym poziomie są usługi stomatologiczne w klinikach dentystycznych prowadzonych przez cudzoziemców; koszt plomby to wydatek ok. 30–40 USD. Apteki są dobrze zaopatrzone w lekarstwa dostępne bez recept.

Informacje dla kierowców

W Bangladeszu nie uznaje się obcych dokumentów zezwalających na prowadzenie pojazdów mechanicznych, w tym również międzynarodowego prawa jazdy. Cudzoziemiec legitymujący się zagranicznym prawem jazdy zdaje test, który uprawnia go do uzyskania miejscowego dokumentu z rocznym terminem ważności. Jednak z uwagi na specyfikę lokalnego ruchu drogowego (ruch lewostronny, powszechne nieprzestrzeganie przepisów, fatalny stan dróg) zaleca się korzystanie z niedrogich usług kierowców miejscowych.

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju poza strefami wojskowymi.

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością jest wysokie. Należy zachować szczególne środki ostrożności, a w nocy unikać przebywania w niektórych dzielnicach dużych aglomeracji. Często zdarzają się napady na ludzi, mieszkania, rezydencje, samochody i autobusy (przede wszystkim w miejskich liniach nocnych oraz dalekobieżnych i w pociągach). Zagrożenie potęgują także walki między głównymi ugrupowaniami politycznymi, często przybierające formy działań terrorystycznych. Akty przemocy i wandalizmu towarzyszą również formalnie ogłaszanym, paraliżującym cały kraj strajkom generalnym (tzw. hartale).

Religia, obyczaje

Turystom zaleca się respektowanie miejscowych norm obyczajowych i religijnych – stosowne zachowanie oraz noszenie odpowiedniego ubioru (niewskazane jest noszenie zbyt skąpych strojów). Bangladesz jest krajem muzułmańskim stosunkowo tolerancyjnym, a miejscowa ludność znana jest z wyrozumiałego i przyjaznego traktowania cudzoziemców. Jednak z uwagi na specyficzną sytuację kobiet i ich ograniczony udział w życiu publicznym podróżujące samotnie cudzoziemki mogą być narażone na nieprzyjemności (nagabywanie przez mężczyzn).

Święta

Oficjalne święta państwowe to 17 i 26 marca, 14 kwietnia, 1 maja, 15 sierpnia, 15 października, 16, 25 i 31 grudnia. Ponadto obchodzonych jest wiele ruchomych muzułmańskich i hinduistycznych świąt religijnych.

Przydatne informacje

  • Wymiany walut dokonują banki oraz prywatne kantory;
  • Bangladesz jest krajem stosunkowo tanim dla turystów: niedrogie są podstawowe artykuły żywnościowe, komunikacja, skromne, ale czyste i klimatyzowane pensjonaty, usługi itd.;
  • W większości sklepów, poza supermarketami, ceny nie są podawane, co oznacza, że dozwolone jest targowanie się (na bazarach jest to wręcz dobrze widziane);
  • Godziny pracy urzędów: 8.00–16.00 (z przerwą na obiad), we czwartki do 13.00. Sklepy otwarte są od 8.00 do późnych godzin wieczornych. Dzień wolny od pracy to piątek;
  • Hotele znanych międzynarodowych sieci są bardzo drogie, a jakość świadczonych usług nie zawsze jest wysoka;
  • Należy wystrzegać się kupowania produkowanych nielegalnie napojów alkoholowych: mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Obowiązuje zakaz konsumpcji alkoholu w miejscach publicznych (poza hotelami i niektórymi restauracjami, gdzie można go nabyć);
  • Naturalnym źródłem zagrożenia są katastrofy żywiołowe związane ze specyfiką klimatu i położeniem geograficznym;
  • Każdego roku w kwietniu, maju, wrześniu i październiku zachodzi znaczne prawdopodobieństwo wystąpienia sztormów tropikalnych i cyklonów o dużej sile niszczenia. Terenami szczególnie zagrożonymi są wybrzeża Zatoki Bengalskiej i obszary położone do kilkudziesięciu kilometrów w głąb kraju.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Bangladesz podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w New Delhi (Indie).

Stolica: Dhaka
Waluta: taka (BDT), 1 BDT = 100 paisa;
1 USD = ok. 70 BDT
Język urzędowy: bengalski
Inne języki: angielski

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rzeka Kaptai.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA