| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Boliwia

Nie ma ograniczeń urzędowych. Na trasach w całym kraju znajduje się bardzo dużo punktów kontroli antynarkotykowej. Drogi w Boliwii, nawet te łączące główne miasta, są niebezpieczne ze względu na warunki terenowe i zły stan nawierzchni. W związku z tym należy wyjątkowo uważnie wybierać linie autobusowe, zwracając też uwagę na stan techniczny pojazdów. Protesty różnych grup społecznych często przejawiają się w formie blokad dróg, co stanowi poważne utrudnienie w podróżach po kraju. Działa linia kolejowa łącząca La Paz z Argentyną.

W Boliwii czynne są lotniska międzynarodowe w La Paz, Santa Cruz i Cochabamba oraz większe krajowe porty lotnicze w Potosi, Sucre i Tarija obsługiwane przez narodową linię lotniczą Lloyd oraz kilku innych lokalnych przewoźników. Samoloty są w złym stanie technicznym, bilety w ruchu krajowym są drogie, a linie krajowe często wymuszają nieprzewidziane dodatkowe opłaty, m.in. za zmianę rezerwacji. Dość częste są przypadki odwoływania lotów, także w ostatniej chwili. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę (25 USD od osoby) oraz przy przelotach na liniach krajowych (15 BOB).

Na skutek utrzymującej się w ostatnich latach niestabilnej sytuacji politycznej i społecznej, której przejawem są m.in. protesty różnych grup społecznych i blokady dróg, Boliwia przestała być uznawana za kraj bezpieczny dla turystów. Oprócz pospolitych napadów rabunkowych i przypadków kradzieży zdarzają się agresywne zachowania miejscowej ludności, szczególnie na obszarach górskich oddalonych od większych ośrodków miejskich. Napady odnotowuje się na atrakcyjnym szlaku turystycznym z La Paz do Yungas. Niebezpieczny ze względu na uprawy koki jest nizinny obszar Chapare, położony na północ od Santa Cruz.

W dużych miastach należy zachować szczególną ostrożność w miejscach wzmożonego ruchu turystycznego (place, muzea, kościoły, targi, dworce) ze względu na częste kradzieże dokumentów i mienia osobistego. Zdarzają się przypadki okradania turystów przez ubrane po cywilnemu osoby podające się za policjantów i posługujące się fałszywymi dokumentami tożsamości lub legitymacjami policyjnymi. Policja w La Paz informuje, że tylko umundurowani policjanci mają prawo zażądać okazania dokumentów od cudzoziemców. W żadnym razie nie należy podawać nikomu, nawet osobom umundurowanym, numerów PIN posiadanych kart kredytowych lub debetowych.

Nowy Rok, poniedziałek i wtorek karnawału, 1 maja, 6 sierpnia – Święto Narodowe, 1 i 2 listopada – Wszystkich Świętych i Zaduszki, 25 grudnia – Boże Narodzenie.

  • W Boliwii honorowane są karty kredytowe, m.in. MasterCard, VISA i American Express;
  • Urzędy pracują od 8.30 do 16.30, a sklepy otwarte są w godzinach 10.00–13.00 i 15.00–19.00;

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Boliwia podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Limie (Peru). W La Paz działa konsulat honorowy RP. Adres i telefony konsulatu dostępne są na stronie internetowej Ambasady RP w Limie: www.lima.polemb.net.

Stolica: La Paz (siedziba rządu i parlamentu),
Sucre (stolica konstytucyjna),
Waluta: boliviano (BOB), w obiegu też USD;
1 USD = 8,2 BOB,
Języki urzędowe: hiszpański, keczua, Amara.

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Uyuni
Uyuni

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »