| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Boliwia

Nie ma ograniczeń urzędowych. Na trasach w całym kraju znajduje się bardzo dużo punktów kontroli antynarkotykowej. Drogi w Boliwii, nawet te łączące główne miasta, są niebezpieczne ze względu na warunki terenowe i zły stan nawierzchni. W związku z tym należy wyjątkowo uważnie wybierać linie autobusowe, zwracając też uwagę na stan techniczny pojazdów. Protesty różnych grup społecznych często przejawiają się w formie blokad dróg, co stanowi poważne utrudnienie w podróżach po kraju. Działa linia kolejowa łącząca La Paz z Argentyną.

W Boliwii czynne są lotniska międzynarodowe w La Paz, Santa Cruz i Cochabamba oraz większe krajowe porty lotnicze w Potosi, Sucre i Tarija obsługiwane przez narodową linię lotniczą Lloyd oraz kilku innych lokalnych przewoźników. Samoloty są w złym stanie technicznym, bilety w ruchu krajowym są drogie, a linie krajowe często wymuszają nieprzewidziane dodatkowe opłaty, m.in. za zmianę rezerwacji. Dość częste są przypadki odwoływania lotów, także w ostatniej chwili. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę (25 USD od osoby) oraz przy przelotach na liniach krajowych (15 BOB).

Na skutek utrzymującej się w ostatnich latach niestabilnej sytuacji politycznej i społecznej, której przejawem są m.in. protesty różnych grup społecznych i blokady dróg, Boliwia przestała być uznawana za kraj bezpieczny dla turystów. Oprócz pospolitych napadów rabunkowych i przypadków kradzieży zdarzają się agresywne zachowania miejscowej ludności, szczególnie na obszarach górskich oddalonych od większych ośrodków miejskich. Napady odnotowuje się na atrakcyjnym szlaku turystycznym z La Paz do Yungas. Niebezpieczny ze względu na uprawy koki jest nizinny obszar Chapare, położony na północ od Santa Cruz.

W dużych miastach należy zachować szczególną ostrożność w miejscach wzmożonego ruchu turystycznego (place, muzea, kościoły, targi, dworce) ze względu na częste kradzieże dokumentów i mienia osobistego. Zdarzają się przypadki okradania turystów przez ubrane po cywilnemu osoby podające się za policjantów i posługujące się fałszywymi dokumentami tożsamości lub legitymacjami policyjnymi. Policja w La Paz informuje, że tylko umundurowani policjanci mają prawo zażądać okazania dokumentów od cudzoziemców. W żadnym razie nie należy podawać nikomu, nawet osobom umundurowanym, numerów PIN posiadanych kart kredytowych lub debetowych.

Nowy Rok, poniedziałek i wtorek karnawału, 1 maja, 6 sierpnia – Święto Narodowe, 1 i 2 listopada – Wszystkich Świętych i Zaduszki, 25 grudnia – Boże Narodzenie.

  • W Boliwii honorowane są karty kredytowe, m.in. MasterCard, VISA i American Express;
  • Urzędy pracują od 8.30 do 16.30, a sklepy otwarte są w godzinach 10.00–13.00 i 15.00–19.00;

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Boliwia podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Limie (Peru). W La Paz działa konsulat honorowy RP. Adres i telefony konsulatu dostępne są na stronie internetowej Ambasady RP w Limie: www.lima.polemb.net.

Stolica: La Paz (siedziba rządu i parlamentu),
Sucre (stolica konstytucyjna),
Waluta: boliviano (BOB), w obiegu też USD;
1 USD = 8,2 BOB,
Języki urzędowe: hiszpański, keczua, Amara.

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK