| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Brazylia

W związku ze zwiększonym ryzykiem zachorowań na żółtą febrę w niektórych rejonach Brazylii Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP zaleca wszystkim udającym się do tego kraju osobom szczepienia przeciw żółtej febrze. Szczepienie należy wykonać z wyprzedzeniem minimum 10 dni od daty wjazdu. Osoby, które nie zaszczepiły się przed wjazdem, mogą to zrobić bezpłatnie w Brazylii w placówkach publicznej służby zdrowia (posto de saude). Przy szczepieniu wydaje się zaświadczenie z datą szczepienia, które należy zachować. Szczepienie jest ważne przez 10 lat. W całej Brazylii trwa intensywna akcja profilaktyczna.

Obszary ryzyka:

  • wszystkie gminy regionów Norte (Północ) i Centro-Oeste (Centralny Zachód),
  • wszystkie gminy stanów Maranhao i Minas Gerais,
  • gminy zlokalizowane na południu stanu Piauí,
  • gminy zlokalizowane na zachodzie i południu stanu Bahia,
  • gminy zlokalizowane na północy stanu Espírito Santo,
  • gminy zlokalizowane na północnym-zachodzie stanu Sao Paulo,
  • gminy zlokalizowane na zachodzie stanów Paraná, Santa Catarina i Rio Grande do Sul.

Ze względu na ogromny obszar kraju, a co za tym idzie, wielkie zróżnicowanie klimatu, nie można wybrać najlepszej pory na podróż po całym kraju.

Amazonia cechuje klimat równikowy, jest gorąco, wilgotno i deszczowo. Popołudniami często występują burze, a ulewne deszcze nawiedzają puszczę o każdej porze dnia. Od czerwca do października trwa pora sucha, kiedy to przez kilka dni może nie padać. I to właśnie najlepszy okres na podróż po Amazonii.

Ciekawe jest, że na północ od Puszczy pora sucha występuje w zupełnie innym czasie: od listopada do lutego. A im dalej na północ tym opady są obfitsze.

Salvador z piaszczystymi plażami i barokowymi kościołami jest przyjazny o każdej porze roku. W okresie od grudnia do marca jest gorąco i czasem trochę duszno. Ulewy są dosyć częste, ale bardzo krótkie. Od kwietnia do początku sierpnia ulewy mogą być dosyć uciążliwe, ale i wtedy zdarzają się dni słoneczne. Najlepszy okres na podróż w to miejsce to od września do połowy grudnia, kiedy morze osiąga temperaturę 27 -29 stopni.

W Rio de Janeiro można wyróżnić dwie zasadnicze pory roku od czerwca do września jest zima, a od grudnia do marca lato. Zima jest przyjemna, nie jest chłodno, a temperatura morza dochodzi do 21 stopni. Latem warto zameldować się w hotelu z klimatyzacją, bowiem jest bardzo duszno i w tym czasie przypada pora deszczowa. Morze osiąga temperaturę 25 stopni.

Na wyżynie Belo Horizonte pora sucha jest bardziej wyraźna. Latem noce są ciepłe, zimą często wieje chłodny wiatr przez co jest mniej przyjemnie. 

W Sao Paulo, mieście położonym dosyć wysoko, panują przyjemne temperatury przez cały rok. Z tym, że zimą zdarzają się dosyć chłodne dni. Od końca listopada do połowy marca padają bardzo obfite deszcze, zresztą przez większą część roku jest pochmurnie.

Południe kraju cechuje się klimatem śródziemnomorskim, z ciepłą zimą i upalnym latem. Jednak woda w morzu nigdy nie jest zbyt ciepła.

Obywatele polscy przybywający do Brazylii jako turyści na okres do 90 dni w ciągu roku są zwolnieni z obowiązku wizowego. Wniosek o przedłużenie prawa pobytu w celach turystycznych ponad 90 dni należy złożyć w Policji Federalnej (Policia Federal), najpóźniej na 10 dni przed upływem terminu. Przedłużenie na dalsze 90 dni jest udzielane w zasadzie automatycznie, po wniesieniu opłaty skarbowej (ok. 10 USD). W razie stwierdzenia nielegalnego pobytu Policja Federalna nakazuje obcokrajowcowi opuszczenie kraju w ciągu 8 dni, obciążając go grzywną w wysokości ok. 300 USD (zapłacenie grzywny jest warunkiem wydania pozwolenia na ponowny wjazd do Brazylii). Cudzoziemiec, który nie zastosuje się do nakazu opuszczenia Brazylii, może zostać aresztowany na okres do 60 dni, z możliwością przedłużenia o dalsze 60 dni, do czasu deportacji.

Od obywateli polskich zamierzających podjąć działalność zarobkową lub osiedlić się na stałe wymagane są odpowiednie wizy, których wydanie obwarowane jest wieloma wymogami formalnymi. Szczególnie trudne jest uzyskanie wizy z prawem do pracy (pracodawca musi zagwarantować cudzoziemcowi m.in. płacę na poziomie powyżej 3000 USD miesięcznie). Przyjęcie na studia potwierdzone przez uczelnię jest podstawą do wydania wizy studenckiej na okres nauki. Karta stałego pobytu jest wydawana automatycznie osobie będącej członkiem najbliższej rodziny obywatela brazylijskiego.
Paszport musi być ważny minimum 180 dni od dnia przekroczenia granicy. Przy przekraczaniu granicy podróżujący otrzymuje kartę wjazdu. Należy ją bezwzględnie zachować, gdyż okazanie tej karty jest niezbędne podczas kontroli granicznej przy wyjeździe z Brazylii. Służby graniczne mogą zażądać okazania biletu powrotnego, jak również odpowiednich środków finansowych na pobyt (karty kredytowe, czeki podróżne bądź gotówka).

Przy wwozie i wywozie waluty do 4000 USD nie ma obowiązku wypełniania deklaracji celnej. Wwiezienie wyższej kwoty należy zadeklarować. Dewizy powyżej 4000 USD można wywieźć tylko do wysokości zgłoszonej uprzednio kwoty. Szczegółowych informacji o obowiązujących procedurach można zasięgnąć w brazylijskich placówkach dyplomatycznych i konsularnych lub na granicy. Podczas odprawy celnej należy wypełnić odpowiednią deklarację i okazać ją służbom celnym. W razie stwierdzenia niezgodności między deklaracją a stanem faktycznym wymierzana jest dotkliwa kara finansowa. Bezcłowo można wwozić upominki do łącznej wartości 500 USD. Również w sklepach bezcłowych można nabyć towary o łącznej wartości 500 USD. Należy zgłosić wwóz telefonu komórkowego czy innego wartościowego sprzętu elektronicznego, który będzie używany na terenie Brazylii.

Przewożona żywność powinna mieć pieczęć kontroli sanitarnej. Legalne wywożenie jakichkolwiek okazów flory i fauny oraz produktów wykonanych ze skóry zwierząt chronionych jest możliwe jedynie za specjalną zgodą kompetentnych władz.
W Brazylii nie ma ogólnokrajowego podatku VAT i brazylijskie prawodawstwo nie przewiduje zwrotu podatków zapłaconych przez podróżującego.

Za nielegalny wwóz i wywóz, a także posiadanie narkotyków grozi kara pozbawienia wolności od minimum 5 do 15 lat. Zmiany w prawodawstwie w 2006 r. ustanowiły pojęcie finansującego przemyt narkotyków oraz karę od 8 do 25 lat pozbawienia wolności. Ze względu na działalność zorganizowanych międzynarodowych grup przestępczych należy zachować szczególną ostrożność i w każdej sytuacji bezwzględnie unikać przyjmowania przesyłek, pakunków lub bagażu od przypadkowych osób.

W Brazylii obowiązuje bardzo rygorystyczne ustawodawstwo z zakresu ochrony środowiska. Osoby planujące indywidualne zwiedzanie obszarów szczególnie chronionych (do nich należą przede wszystkim rezerwaty Indian i rezerwaty przyrody) powinny wcześniej uzyskać szczegółowe informacje o zasadach przebywania w tych regionach. Kłusownictwo jest przestępstwem federalnym, za które grożą dotkliwe grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności do 3 lat. Ścisłą ochroną objęta jest flora i fauna.

W Brazylii nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenia nie są obowiązkowe, ale zaleca się wykupienie polis indywidualnych w firmach o międzynarodowej renomie, mających przedstawicielstwa w Ameryce Płd. W przeciwnym razie ubezpieczenie może nie być honorowane. Wypożyczając samochód, należy bezwzględnie wykupić pełne ubezpieczenie. Większość kierowców w Brazylii nie ma ubezpieczenia OC i w efekcie odzyskanie kosztów naprawy od sprawcy wypadku może nastąpić jedynie na drodze sądowej lub z wykupionego pełnego ubezpieczenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK