| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Brunei

 

Obywatele polscy mogą przebywać w Brunei bez wizy do 14 dni. Przy dłuższym pobycie należy wystąpić o wizę do placówek dyplomatycznych Brunei (w Europie: w Berlinie, Londynie, Brukseli, Paryżu, Genewie). Nie wydaje się wiz na przejściach granicznych, a więc również na lotnisku w stolicy. Dziennikarzom wydawane są specjalne wizy – występując o nie, powinni oni wyraźnie zaznaczyć, że podróż do Brunei ma charakter zawodowy. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego żądać przewoźnik. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Od turystów z Europy władze imigracyjne zwykle nie żądają okazania środków finansowych, chociaż formalnie istnieje wymóg posiadania 500 BND przy pobycie do 3 dni. Opłata lotniskowa wynosi 12 BND.

Nie ma limitów dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy. Natomiast nie wolno wwozić artykułów spożywczych (non-halal, czyli niezgodnych z rytualnymi przepisami religijnymi islamu) oraz alkoholu (z wyjątkiem niewielkiej ilości do własnego użytku). Przemyt narkotyków karany jest śmiercią. Inne restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie ma podatku VAT.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Honorowanie polis polskich towarzystw ubezpieczeniowych uzależnione jest od decyzji instytucji świadczącej usługi. Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe.

Od turystów z Europy szczepienia nie są wymagane. Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne, na dobrym poziomie. Ceny zróżnicowane, od 50 USD za zwykłą wizytę do 100 USD za poradę specjalisty. Cena pobytu w szpitalu waha się od 60 do 100 USD za dobę.

Przy pobycie krótkoterminowym honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Nie ma ograniczeń.

Zagrożenie przestępczością i działalnością terrorystyczną jest niewielkie.

Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych oraz zachować umiar co do ubioru i spożywania alkoholu.

  • Walutę można bez trudu wymienić w bankach, kantorach, hotelach i centrach handlowych. Powszechnie akceptowane są karty kredytowe.
  • Obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
  • Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Brunei Darussalam podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kuala Lumpur (Malezja). W Bandar Seri Begawan rezyduje konsul honorowy RP.

Stolica: Bandar Seri Begawan
Waluta: dolar Brunei (BND), 1 BND = 100 centów;
1 USD = 1,59 BND
Język urzędowy: malajski
Inne języki: angielski, chiński

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK