REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Zarówno o wizy pobytowe, jak i tranzytowe na wjazd do Syrii, należy aplikować w Ambasadzie Syrii w Warszawie. Przy wyjazdach grupowych, organizowanych przez polskie biura podróży współpracujące z ich odpowiednikami w Syrii, możliwe jest uzyskanie wizy na granicy. Turyści udający się przez Syrię do Jordanii, mogą otrzymać wizy tego kraju na granicy syryjsko-jordańskiej.

REKLAMA

Cudzoziemcy wjeżdżający z Syrii do Iraku muszą uzyskać stosowne zezwolenie w miejscowym biurze imigracyjnym (należy podać nazwę przejścia granicznego). Z uwagi na zdarzające się problemy z uzyskaniem wizy wjazdowej do Libanu (np. kobiety poniżej 30. roku życia) oraz brak libańskiej placówki dyplomatycznej w Syrii, zalecane jest ubieganie się o wizę w Ambasadzie Libanu w Warszawie.

Do wjazdu na terytorium Syrii uprawnia paszport ważny minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. Nie ma również wymagań dotyczących posiadania określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Przed przekroczeniem granicy należy się upewnić, czy w paszporcie nie widnieją wizy, pieczątki bądź inne wpisy w jakikolwiek sposób wiążące się z Izraelem (dotyczy to również wszelkich przedmiotów, np. rachunków, biletów komunikacji miejskiej) – w takim przypadku można zostać zawróconym z granicy. Przy wyjeździe pobierana jest opłata w wysokości 220 SYP.

Przepisy celne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ma ograniczeń dotyczących wysokości wwożonych środków płatniczych. Cudzoziemcy planujący wywieźć z Syrii walutę obcą w kwocie ponad 3000 USD, powinni zadeklarować ją przy wjeździe. Obowiązuje zakaz wywozu waluty krajowej powyżej 500 SYP. Nie wolno wywozić konserw. Zakazany jest wywóz pamiątek i rękodzieł o wartości historycznej. Ponieważ w Syrii nie jest naliczany podatek VAT, nie ma możliwości otrzymania jego zwrotu za towary nabyte na miejscowym rynku.

Przepisy prawne

Obrót dewizami, poza miejscami wyznaczonymi do tego celu, jest zakazany. Kara za przestępstwa dewizowe wynosi od 2 lat pozbawienia wolności.

Meldunek

Każdy turysta objęty jest obowiązkiem meldunkowym, jeżeli przebywa w Syrii ponad 15 dni. W miejscowym biurze imigracyjnym należy okazać paszport i uzyskać stosowną pieczęć. Na ogół jest to procedura dość prosta. W przypadku wizy wielokrotnej ów okres 15 dni liczony jest każdorazowo przy kolejnym wjeździe. Przekroczenie terminu ważności dokumentu, na którego podstawie cudzoziemiec przebywa w Syrii, może się wiązać z przykrymi konsekwencjami (odesłaniem z granicy przy wyjeździe w celu uregulowania formalności meldunkowych).

Ubezpieczenie

Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe. Ze względu na dość skomplikowany system finansowo-bankowy mogą być problemy z uznawaniem polskich polis ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie samochodu turyści zmotoryzowani regulują w ramach pobieranej na granicy opłaty za wjazd.

Szczepienia, służba zdrowia

Z uwagi na stwierdzone w regionie przypadki ptasiej grypy zaleca się unikanie, w miarę możliwości, dużych targowisk z drobiem. Szczepienia nie są wymagane. Osoby planujące dłuższy pobyt w Syrii (staże, praktyki) obowiązane są do wykonania badania na obecność wirusa HIV; uznawane jest jedynie badanie wykonane w szpitalu syryjskim (koszt ok. 500 SYP). Osoby o słabszym zdrowiu nie powinny wybierać się do Syrii latem. Suchy klimat powoduje częste podrażnienia dróg oddechowych i oczu. W okresie letnim następuje radykalny wzrost zachorowań na amebozę. Należy dbać o higienę podczas przygotowywania posiłków, myć owoce i warzywa.


Niebezpieczne jest korzystanie z kuchni ulicznych. Kłopoty żołądkowe zdarzają się wszystkim, którzy nie są przyzwyczajeni do lokalnej flory bakteryjnej. Okres aklimatyzacji trwa przeciętnie ok. 3 dni. Prywatne gabinety lekarskie o wielu specjalizacjach znajdują się praktycznie na każdej ulicy. Koszt wizyty podstawowej wynosi ok. 500 SYP. W szczególnych przypadkach pomoc lekarska świadczona jest cudzoziemcom bezpłatnie, jednak standard oferowanych usług jest bardzo niski. Prywatne szpitale zapewniają lepszą opiekę medyczną; opłata za pobyt wynosi w nich od 2300 do 3400 SYP. Apteki dyżurne funkcjonują całą dobę i oferują leki po stosunkowo niskich cenach. Łatwo można porozumieć się po angielsku lub francusku, gdyż lekarze w większości kształcili się na Zachodzie.

Informacje dla kierowców

Kierowcy przejeżdżający przez Syrię tranzytem (do 48 godzin) mogą posługiwać się polskim prawem jazdy. Przy pobytach dłuższych wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Przy wjeździe samochodem osobowym z napędem benzynowym opłata na granicy na jeden miesiąc wynosi 8400 SYP, w tym 2300 SYP stanowi ubezpieczenie samochodu. Przedłużenie opłaty na każdy następny tydzień wynosi 2300 SYP. Istnieje możliwość wniesienia jednorazowej opłaty w wysokości 14 000 SYP, która upoważnia do wjazdu na 4 miesiące. Nie zaleca się wjazdu samochodem z silnikiem Diesla, gdyż wiąże się to z wysokimi dodatkowymi opłatami. Benzyna bezołowiowa jest dostępna w większości stacji benzynowych (25 SYP/1l), olej napędowy tylko na specjalne zezwolenie.

Podróżowanie po kraju

Pomijając liczne strefy wojskowe, można podróżować bez ograniczeń. Niezbędne jest posiadanie ważnego dokumentu tożsamości, np. paszportu z ważną wizą i stemplem z przejścia granicznego. Wykluczone jest podróżowanie bez specjalnej przepustki na Wzgórza Golan i przebywanie w ok. 40-kilometrowym pasie bezpieczeństwa wzdłuż granicy z Izraelem.

Bezpieczeństwo

W Syrii odnotowuje się niewielką liczbę przestępstw. Kradzieże zdarzają się sporadycznie. Cenniejszych rzeczy nie należy jednak pozostawiać w hotelach i w samochodach. Kryzys iracki oraz napięcia w stosunkach syryjsko-libańskich nie pogorszyły bezpieczeństwa cudzoziemców przebywających w Syrii, jednak sytuacja w regionie może w każdej chwili się zmienić. Dlatego zaleca się, by przed planowaną podróżą skonsultować się z polskim MSZ i uzyskać aktualne informacje
o ewentualnych zagrożeniach.

Religia, obyczaje

Syryjczycy są na ogół bardzo tolerancyjni, należy jednak pamiętać o obowiązujących muzułmańskich normach religijnych i obyczajowych. Zaleca się przestrzeganie odpowiednich norm zachowania i ubioru w miejscach publicznych. Miejsca kultu religijnego są powszechnie dostępne; odwiedzając je, należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad muzułmańskich (obowiązuje wejście bez obuwia, kobiety w nakryciu głowy, w strojach bez dekoltu itp.). W okresie ramadanu w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) nie należy jeść i pić w miejscach publicznych ani zachowywać się hałaśliwie.

Przydatne informacje

  • W hotelach, restauracjach o wyższym standardzie i w niektórych sklepach można płacić kartą kredytową. Z uwagi na brak oficjalnych kantorów (ich otwarcie przewidziane jest w 2006 r.) waluty wymienia się w hotelach lub w bankach. Waluty obcej (dolary, euro) nie można oficjalnie kupić;
  • Pod względem klimatycznym najkorzystniejszy czas do zwiedzania Syrii to miesiące: marzec–maj i wrzesień–listopad;
  • Opłata za zwiedzanie zabytków jest stała i wynosi 150 SYP od osoby;
  • W praktyce działa tylko komunikacja autobusowa – warunki są komfortowe, a opłata niewielka (koszt przejazdu na trasie 300 km wynosi około 340 SYP). Tanie i powszechnie dostępne są taksówki.

Stolica: Damaszek
Waluta: funt syryjski (SYP);
1 USD = 56 SYP
Język urzędowy: arabski
Inne języki: angielski, francuski

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA