| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Hongkong

 

Posiadanie nawet minimalnej ilości narkotyków powoduje odmowę wjazdu do Hongkongu, a przewożenie narkotyków w większych ilościach zagrożone jest karą dożywotniego więzienia. Aktualną informację celną można uzyskać na internetowej stronie Departamentu Ceł i Akcyzy: www.info.gov.hk/customs.

Nie ma obowiązku meldunkowego, jednakże przy ubieganiu się o zgodę na przedłużenie pobytu należy podać w formularzu adres miejscowy.

Choć ubezpieczenia nie są obowiązkowe, warto się ubezpieczyć, bo leczenie jest w Hongkongu drogie. Honorowane są polisy tych towarzystw ubezpieczeniowych, które mają partnerów zagranicznych o międzynarodowej renomie. Wykupienie ubezpieczenia może być wymagane od osób w starszym wieku, szczególnie tych, które ukończyły 80 lat.

Nie wymaga się szczepień ochronnych. Sporadycznie mogą wystąpić zatrucia pokarmowe związane ze spożywaniem produktów morskiego pochodzenia, a także przypadki dengi – choroby krwi (podobnej do gorączki ebola) wywołanej ukąszeniem komara. Ponieważ w tym rejonie Azji zwiększyło się zagrożenie ptasią grypą, wprowadzono surową kontrolę żywności oraz stanu zdrowia osób przybywających z zagranicy, co jak dotąd skutecznie zapobiega wybuchowi epidemii tej choroby na obszarze Hongkongu (przypadki zachorowań na ptasią grypę jak dotąd tu nie wystąpiły). Można się jednak zaszczepić, zgodnie z zaleceniami lekarza naczelnego MSZ, przeciw tzw. grypie sezonowej. Wzrosła też troska o czystość: zaśmiecanie zagrożone jest bardzo wysokimi karami. W wielu miejscach publicznych i we wszystkich lokalach gastronomicznych obowiązuje zakaz palenia papierosów. Łamanie zakazów grozi wysokimi grzywnami, a nawet aresztem.

Nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej, a szpitale oferują usługi na dobrym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, a leczenie ambulatoryjne np. złamanej kończyny może kosztować ponad 1000 USD. Koszt pobytu w szpitalu zależy od jego standardu i zastosowanego leczenia (zabiegi, leki, korzystanie z wyposażenia szpitalnego). Szpitale i lekarze na ogół nie akceptują kart kredytowych, wymagają opłaty gotówką.

W związku z częstymi alertami SARS może się zdarzyć, że do Hongkongu nie zostaną wpuszczone osoby z podwyższoną temperaturą, którą w punktach granicznych mierzą specjalne czujniki.

W Hongkongu obowiązuje lewostronny ruch kołowy. Prawo jazdy polskie ani międzynarodowe nie są honorowane.

Zagrożenie przestępczością jest niewielkie i ogranicza się głównie do kradzieży kieszonkowych.

• Szczegółowe i aktualne informacje turystyczne na temat Hongkongu można uzyskać na stronie internetowej Hong Kong Tourist Association: www.hkta.org.

Waluta: dolar hongkoński (HKD), HKD = 100 centów;
1 USD = 7,77 HKD
Język urzędowy: chiński (dialekt kantoński), angielski

Źródła: MSZ

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK