| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Chorwacja

Bezpłatna opieka medyczna przysługuje polskim turystom w ograniczonym zakresie – tylko w nagłej sytuacji, jako pierwsza niezbędna pomoc ambulatoryjna (wypadek, zasłabnięcie). Dotyczy to wyłącznie opieki lekarskiej – bez kosztów leków, recept, pobytu w ośrodku medycznym itp. Aby skorzystać z bezpłatnej pomocy, należy okazać polski paszport oraz potwierdzić ubezpieczenie. W Chorwacji, nie będącej członkiem UE, nie jest honorowana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Standardowa prywatna wizyta lekarska kosztuje w granicach 20–30 EUR, doba w szpitalu – ok. 50 EUR (bez kosztów operacji oraz leków). Apteki czynne są w godz. 8.00–19.00 w dni robocze oraz do godz. 14.00 w soboty; w większych miastach dyżurne apteki czynne są całą dobę.

Chorwacja honoruje polskie prawo jazdy. Turysta powinien mieć dowód rejestracyjny pojazdu. Zielona karta nie jest wymagana. Autostrady, których sieć jest rozbudowana, są odpłatne. Od sierpnia 2004 r. w Chorwacji obowiązuje nowy kodeks drogowy, wnoszący wiele istotnych zmian w stosunku do poprzednich uregulowań, m.in.:

  • zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu (0,0 promila); nieprzestrzeganie tego przepisu grozi karą pieniężną (od 70 do 400 EUR), odebraniem prawa jazdy na rok lub dwa, ew. karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy,
  • obowiązek prowadzenia pojazdów z włączonymi światłami mijania przez cały rok (kara ok. 40 EUR),
  • zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego (dozwolona instalacja typu Hands free),
  • zaostrzenie kar dla kierowców parkujących w niedozwolonych miejscach (ten przepis jest rygorystycznie egzekwowany przez chorwacką policję drogową, szczególnie wobec turystów; pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach są najczęściej w krótkim czasie odholowywane na parkingi policyjne, a na kierowców nakładane są wysokie kary pieniężne),
  • obowiązek zapinania pasów na wszystkich siedzeniach zajętych przez kierowcę i podróżnych,
  • dopuszczalna prędkość pojazdów osobowych na drogach publicznych: na autostradach – do 130 km/godz., na drogach szybkiego ruchu – do 110 km/godz., na pozostałych drogach – do 90 km/godz., na obszarze zabudowanym – do 50 km/godz.

Nie ma ograniczeń. Należy pamiętać, iż podczas podróży do Dubrownika i jego okolic przejeżdża się przez terytorium Bośni i Hercegowiny.

Zagrożenie przestępczością nie odbiega od sytuacji w innych państwach środkowej i południowo-zachodniej Europy. Na nie zabudowanych terenach przygranicznych z Serbią i Czarnogórą oraz przy południowej granicy z Bośnią i Hercegowiną pozostało nadal wiele nie rozbrojonych niewypałów i min.

Należy unikać pozostawiania dokumentów oraz rzeczy wartościowych w hotelach i na campingach oraz w kwaterach prywatnych. Chorwacja nie jest stroną międzynarodowej konwencji o odpowiedzialności hoteli za rzeczy wniesione. W sezonie turystycznym kradzieże kieszonkowe zdarzają się zdecydowanie częściej.

  • Cudzoziemcy mogą realizować płatności kartami bankowymi American Express, Diners Club, Eurocard (MasterCard i VISA) – inne najczęściej nie są honorowane – oraz czekami podróżnymi wszystkich znanych banków światowych i agencji turystycznych. Euroczeki oraz czeki bankowe muszą być wymienione w chorwackich bankach na kuny. Zagraniczne waluty można wymieniać na kuny w kantorach, bankach i na poczcie, a także w upoważnionych agencjach turystycznych i hotelach. Wszystkie te miejsca są oznaczone w języku chorwackim (Mjenjačnica). Nie wykorzystane kuny można ponownie wymienić na jedną z walut zagranicznych. Banki czynne są w dni robocze w godz. 9.00–19.00, w soboty do godz. 13.00. Banki dyżurne w większych miastach czynne są też w niedziele;
  • Nurkowanie dozwolone jest jedynie w wyznaczonych akwenach bądź z wykupionym zezwoleniem na nurkowanie poza nimi. W parkach narodowych nurkowanie w zbiornikach wodnych jest zabronione (nie dotyczy to osób mających specjalne zezwolenie chorwackiego Ministerstwa Ochrony Środowiska);
  • W 2005 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące żeglugi jachtów i żaglówek na wodach terytorialnych Republiki Chorwacji, znacznie ograniczające dotychczasowe dość liberalne normy. Przewóz pasażerów niezgodnie z określonymi limitami lub innymi przepisami na jachtach i łodziach motorowych traktowany jest rygorystycznie: grozi zajęciem i przepadkiem jednostki na rzecz skarbu państwa. MSZ doradza polskim żeglarzom skorzystanie z informacji zawartych na stronie internetowej www.wehzagreb.com.hr przed rozpoczęciem sezonu żeglarskiego.

Stolica: Zagrzeb,
Waluta: kuna chorwacka (HRK), 1 HRK = 100 lipa;
1 EUR = 7,3 HRK; 1 USD = 5,6 HRK,
Język urzędowy: chorwacki,
Inne języki: serbski, włoski (Istria).

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK