| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Czarnogóra

 

W wyniku referendum niepodległościowego i zerwania dotychczasowej federacji z Serbią Czarnogóra proklamowała niepodległość 3 czerwca 2006 r.

Obowiązuje decyzja władz Serbii i Czarnogóry z 30 maja 2003 r. o zniesieniu wobec obywateli RP obowiązku wizowego przy pobytach do 90 dni. W Czarnogórze są dwa lotniska przyjmujące samoloty z turystami: w Podgoricy (ok. 60 km od morza) i Tivacie (nad samym morzem).

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Od kierowców nie wymaga się wykupienia na granicy specjalnego ubezpieczenia OC – obowiązuje jedynie zielona karta.

W Czarnogórze nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się świadectw szczepień ochronnych. Państwowa opieka medyczna jest bezpłatna, ale jest na niskim poziomie. Turystom udziela się świadczeń medycznych (w tym zabiegów) tylko w nagłych przypadkach, i to za opłatą. Opłata za prywatną wizytę u lekarza wynosi od 50 do 100 EUR. Apteki są nieźle zaopatrzone, ale zaleca się, by podróżni wzięli ze sobą niezbędne leki.

Na szosach Czarnogóry obowiązuje maksymalna prędkość do 90 km/godz. Nie ma płatnych autostrad; opłata w wysokości 2,5 EUR obowiązuje (wszystkich) jedynie za przejazd tunelem „Sozina” (od Podgoricy w kierunku morza). Cena 1 l benzyny wynosi ok. 1,2 EUR.

Należy pamiętać o górzystym ukształtowaniu terenu, wymagającym ostrożnej jazdy. Stan dróg jest kiepski. Mimo zabezpieczeń poboczy często można spotkać na drodze kamienie. Transport lokalny na trasach nadmorskich jest w miarę tani, sprawny i bezpieczny.

Zagrożenie przestępczością pospolitą jest podobne jak w innych państwach. W nadmorskich miejscowościach turystycznych, przy zachowaniu podstawowych zasad ostrożności, można czuć się bezpiecznie.

  • Z kart kredytowych można korzystać w hotelach, bankomatach, hipermarketach itd. W małych sklepach bywają z tym problemy.
  • W ciągu dnia zdarzają się niekiedy przerwy w dostawach prądu, a co za tym idzie – w dostawach wody. Poziom cen usług i żywności – zbliżony do polskiego.
  • Do czasu otwarcia przedstawicielstwa RP w Czarnogórze (planowane w 2007 r.) opiekę nad obywatelami polskimi sprawuje konsul w Belgradzie (patrz: SERBIA).

Centrum administracyjne: Podgorica
(stolica konstytucyjna: Cetinje)
Waluta: euro (EUR)
Język urzędowy: serbski
(w pisowni jekawskiej; pismo – łacińskie)

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK