| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Uwaga: Na terenie Rumunii nie występują obecnie ogniska ptasiej grypy. Władze weterynaryjne zapowiadają, że jeszcze przez 2–3 lata (tyle trwa „życie” wirusa H5N1) w strefie potencjalnego zagrożenia będzie kontynuowany nadzór sanitarny populacji ptactwa domowego. Należy podkreślić, że w Rumunii nie doszło do przeniesienia wirusa grypy na ludzi. Osobom planującym przyjazd do Rumunii zaleca się rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny.

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe. Należy bezwzględnie stosować się do przepisów ruchu drogowego. Przekroczenie dopuszczalnych prędkości, zwłaszcza na terenie zabudowanym, jest rygorystycznie karane przez policję. Za przewinienia w ruchu drogowym wymierza się punkty karne. Wysokość mandatu uzależniona jest od liczby punktów karnych i wynosi od 10 do 200 EUR. Szczególnie dotkliwe dla kierowców jest dopuszczalne prawem zatrzymywanie przez policję drogową prawa jazdy. Prowadzenie pojazdu przez osoby, u których poziom alkoholu we krwi przekracza dopuszczalną normę (0,8 promila), lub pozostające pod wpływem środków odurzających bądź leków o podobnym działaniu podlega karze pozbawienia wolności od 1 roku do 5 lat. Kierowcy powinni uważać w miejscach, gdzie prowadzone są roboty drogowe, gdyż są one na ogół słabo oznakowane; mogą powodować znaczne utrudnienie dla ruchu w ciągu dnia i zagrożenie w nocy.
Od 1 stycznia 2005 r. obowiązują opłaty drogowe (winiety) dla wszystkich pojazdów. Najlepiej wykupić je na przejściu granicznym, np. na stacjach benzynowych PETROM; brak winiety pociąga za sobą kary w wysokości do 1500 USD. Wykaz cen winiet jest dostępny na stronie Ambasady RP w Bukareszcie.

Turyści powinni być przygotowani na konieczność wniesienia opłat specjalnych (ich wysokość zależy od typu samochodu) przy przekraczaniu Dunaju; najbardziej uczęszczane przejścia mostowe w kierunku wybrzeża czarnomorskiego to Giurgeni– –Vadu Oii oraz Giurgiu w tranzycie do Bułgarii. Orientacyjne opłaty za przeprawy promowe Calafat–Vidin i Bechet– –Oriahovo: samochody osobowe 20 EUR+3 EUR za każdą osobę, mikrobusy 40 EUR+3 EUR za każdą osobę, autokary 50 EUR+3 EUR za każdą osobę, samochody ciężarowe 80 EUR+3 EUR za każdą osobę. Wysokość i zakres innych opłat wjazdowych i wyjazdowych (ekologiczne, dezynfekcyjne, tranzytowe itd.) ustalają władze lokalne; dla przykładu: opłata ekologiczna w Giurgiu wynosi dla samochodów osobowych ok. 44 RON, mikrobusów ok. 45 RON, autokarów 225 RON, samochodów ciężarowych ok. 79 RON. Opłaty mostowe na przejściu Giurgiu–Ruse wynoszą: 2 EUR motocykle, 6 EUR samochody osobowe, 12 EUR mikrobusy, 28 EUR autokary i 43 samochody ciężarowe. Opłaty tranzytowe w Giurgiu: samochody osobowe 44 RON, autokary 225 RON, samochody ciężarowe 79 RON. Opłaty wjazdowe dezynfekcyjne w Giurgiu: samochody osobowe 6,5 RON, mikrobusy 9 RON, autokary 10,5 RON, samochody ciężarowe 11,5 RON. Opłaty lokalne mogą zmieniać się zależnie od decyzji lokalnych władz samorządowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK