| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Macedonia

Polskie prawo jazdy jest honorowane. Jednak w przypadku dłuższych pobytów, przekraczających 3 miesiące, wskazane jest posługiwanie się międzynarodowym prawem jazdy. Przy pobytach dłuższych niż 6 miesięcy należy obowiązkowo wymienić je na mace¬dońskie prawo jazdy. Jeśli podróżujący nie jest właścicielem pojazdu, powinien mieć stosowne pełnomocnictwo. Dozwolona prędkość na obszarze zabudowanym wynosi 60 km/godz., na obszarze nie zabudowanym 80 km/godz., na autostradzie 120 km/godz. Autostrady są płatne. Koszty opłat autostradowych podczas tranzytu przez Macedonię (stan z 14.12.2006 r.) z Serbii do Grecji wynoszą odpowiednio dla samochodu osobowego 260 MKD (ok. 4,2 EUR), dla autokaru 755 MKD (ok. 12,3 EUR), dla samochodu ciężarowego 1505 MKD (ok. 25 EUR). Opłata za przejazd przyjmowana jest w walucie miejscowej lub w euro – w tym drugim przypadku jednak jest relatywnie wyższa. Także w denarach płaci się za tankowanie na stacjach benzynowych.

Ceny paliw (benzyna bezołowiowa i Super, diesel 1 i 2) uzależnione są od rynku światowego i nie odbiegają od polskich. Stan autostrad i głównych dróg jest dobry, lokalne często są zaniedbane i słabo oznakowane. Na drogach wiodących przez góry kierowcy mogą natrafić na kamienie, odłamki skalne, martwe zwierzęta, zgubiony ładunek. Drogi rzadko bywają zatłoczone (wyjątkiem są przejścia graniczne z Grecją), natomiast stosunek kierowców do zasad ruchu i przepisów bywa dość nonszalancki. Do podstawowych wykroczeń drogowych należą przejazd na czerwonym świetle, niesygnalizowanie skrętu i wymuszanie pierwszeństwa. Obecnie Macedonia plasuje się wśród krajów o proporcjonalnie najwyższej liczbie ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Wiele samochodów jest w złym stanie technicznym, nierzadko brak im tylnych lub przednich świateł. Bez świateł i często pod prąd jeżdżą rowerzyści.

Należy też zwracać szczególną uwagę na pieszych, przechodzących przez jezdnię w niedozwolonych miejscach. W sezonie zimowym (15 listo¬pada–15 marca) do obowiązkowego wyposażenia należą łańcuchy. Zakres usług i dostęp do pomocy drogowej są ograniczone. Telefony alarmowe: policja 192, pogotowie ratunkowe 194, pomoc drogowa 196. Uwaga: przez cały rok obowiązuje jazda z włączonymi światłami mijania. Za niestosowanie się grożą mandaty (2000 MKD = ok. 32 EUR). Grzywny za inne wykroczenia: jazda z nie zapiętymi pasami bezpieczeństwa – 1000 MKD, jazda z niedozwoloną prędkością – od 1500 MKD, nieprawidłowe parkowanie – 1500 MKD, rozmowa przez telefon komórkowy w czasie prowadzenia pojazdu – 2500 MKD.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK