| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Madagaskar

 

Wizę pobytową można otrzymać na lotnisku w Antananarywie (koszt 50 USD). Do aplikacji wizowej należy dołączyć 2 fotografie.

Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi podlegają wysokiej karze więzienia i karze grzywny.

Obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Na wybrzeżu istnieje duże ryzyko zachorowania na malarię. Zaleca się picie wyłącznie wody i napojów butelkowanych. Infrastruktura medyczna jest słabo rozwinięta i często nie spełnia wymaganych standardów higieny. W stolicy można korzystać z usług wysoko kwalifikowanych lekarzy zagranicznych. Godny polecenia jest szpital prowadzony przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Obowiązuje ruch prawostronny. Ze względu na zły stan dróg i brak oświetlenia ulic nie zaleca się jazdy nocą. Szczególną ostrożność należy zachować, podróżując środkami transportu publicznego. Możliwość korzystania z kolei jest ograniczona. Można podróżować po kraju samolotami lokalnych linii lotniczych. W Antananarywie można korzystać z licznych taksówek; opłaty nie są zbyt wygórowane, jednak cenę kursu należy zawsze ustalić z kierowcą przed rozpoczęciem jazdy. W stolicy można wypożyczyć samochód razem z kierowcą, który jednocześnie jest przewodnikiem po mieście i okolicach.

Obserwuje się ciągły wzrost drobnej przestępczości (kradzieże uliczne, okradanie domów i zaparkowanych samochodów). Nie zaleca się spacerów po zmroku, noszenia biżuterii i przedmiotów wartościowych, jak kamera wideo, aparat fotograficzny. Poza Antananarywą przestępczość jest o wiele mniejsza.
Sytuacja wewnętrzna jest w miarę ustabilizowana. Po rozruchach na przełomie lat 2001/2002 w związku z wyborami prezydenckimi zaleca się unikanie wieców politycznych i demonstracji ulicznych. W 2004 r. doszło do kilku zamachów bombowych na obiekty rządowe. Po przeprowadzonych w spokojnej atmosferze wyborach prezydenckich, które odbyły się na Madagaskarze w grudniu 2006 r., sytuacja wydaje się stabilna.

29 marca – Dzień Pamięci i Męczeństwa, 26 czerwca – Dzień Niepodległości, 30 grudnia – Dzień Republiki.

  • Zakazane jest fotografowanie lotnisk i obiektów militarnych.
  • Najlepszym okresem do wyjazdu na Madagaskar są miesiące październik–grudzień oraz marzec–maj.
  • Od lat na Madagaskarze pracują polscy misjonarze i siostry zakonne.
  • Od listopada 2006 r. na Wielkiej Wyspie działa Polsko-Malgaskie Stowarzyszenie „Polka” (e-mail: ignatowicza@hotmail.com).
  • Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Madagaskar podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia). W Antananarywie rezyduje konsul honorowy RP.

Stolica: Antananarywa
Waluty: frank malgaski (FMG)/ariari (MGA), 1 FMG = 5 MGA;
1 USD = 2078,57 MGA; 1 EUR = 2714,29 MGA
Języki urzędowe: malgaski, francuski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK