| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Mołdowa

 

Należy unikać jazdy samochodem o zmierzchu i nocą – na drogach często spotyka się nie oświetlone pojazdy, w tym furmanki. Czasem nawierzchnia dróg gwałtownie zmienia się z dobrej na bardzo nierówną, przez co można uszkodzić zawieszenie samochodu. W miastach oświetlone są, i to nie zawsze, tylko główne ulice. Dozwolona prędkość na obszarze zabudowanym to 60 km/godz., na nie zabudowanym – 90 km/godz. Sieć stacji benzynowych jest wciąż rozbudowywana i jest w zasadzie wystarczająca. Najlepiej tankować na dużych, budzących zaufanie stacjach, gdzie z reguły paliwo jest dobrej jakości, takich jak PETROM, TIREX, ŁUKOIL. Sieć warsztatów naprawczych jest poza Kiszyniowem dosyć rzadka. Zwiększa się liczba przydrożnych restauracji i barów. Podróżujący na obcych numerach rejestracyjnych muszą się liczyć z częstymi kontrolami policji drogowej.

Nie ma ograniczeń, jednak ze względu na zły stan dróg, złe oznakowanie, a także nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego przez miejscowych kierowców poruszanie się po drogach publicznych może być znacznym problemem i nierzadko zagrożeniem. Między miastami działa sieć połączeń kolejowych i autobusowych. Sieć kolejowa jest bardzo słabo rozwinięta, a pociągi kursują bardzo wolno (pociąg jadący z Warszawy trasę od północnej granicy Republiki Mołdowy przez Ungheni do Kiszyniowa pokonuje w ciągu 10 godz.).

Zagrożenie przestępczością jest podobne jak w sąsiedniej Ukrainie. W miejscach zatłoczonych, w trolejbusach i mikrobusach należy uważać na złodziei kieszonkowych.

Dni wolne od pracy to: Nowy Rok, 7–8 stycznia – Prawosławne Boże Narodzenie, 8 marca – Dzień Kobiet, 1 maja – Święto Pracy, 9 maja – Dzień Zwycięstwa, 27 sierpnia – Święto Niepodległości, 31 sierpnia – Święto Języka Mołdawskiego, oraz święta ruchome: Wielkanoc, tydzień po prawosławnej Wielkanocy – Święto Zmarłych.

  • Z uwagi na zdarzające się kradzieże i oszustwa walutę należy wymieniać w kantorach, których jest stosunkowo dużo. Większość kantorów, podobnie jak banki, pracuje od 10.00 do 18.00; niektóre, szczególnie w dużych miastach, pracują non stop. Przed wymianą należy sprawdzić kurs walut w kilku kantorach, ponieważ może się on znacznie różnić. Niektóre kantory, oferujące atrakcyjny na pierwszy rzut oka kurs wymiany, pobierają 2-procentową prowizję niwelującą różnicę.
  • Sklepy otwarte są różnie – często do godziny 18.00, z wyjątkiem Kiszyniowa i większych miast, gdzie niektóre centra handlowe pracują do 21.00 i dłużej. Popularne są bazary, na których można kupić prawie wszystko. Bazary pracują w lecie od 8.00 do 17.00, a w zimie od 8.00 do zmierzchu. Ich stan sanitarny jest nie najlepszy, dlatego trzeba z rozwagą kupować tam produkty spożywcze – o czym niejednokrotnie przypominały miejscowe media.
  • Produkty z importu, zarówno spożywcze, jak i przemysłowe, są z reguły droższe, nieraz znacznie droższe niż w Polsce.
  • W miastach najdogodniejszym środkiem komunikacji są mikrobusy, łatwo dostępne i tanie. W dużych miastach dobrze działa sieć komunikacji trolejbusowej.
  • Przykładowe ceny: bilet do teatru kosztuje 20–50 MDL, nocleg w hotelu średniej klasy – od 400 do 600 MDL, w hotelu czterogwiazdkowym od 80 do 150 USD.

Stolica: Kiszyniów
Waluta: lej mołdawski (MDL), 1 MDL = 100 bani;
1 USD = ok. 13 MDL (kurs z końca 2006 r.)
Język urzędowy: mołdawski (tożsamy z rumuńskim)
Inne języki: rosyjski, ukraiński

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK