| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Mongolia

 

Obywatele polscy udający się do Mongolii muszą mieć wizy. Wydaje je Ambasada Mongolii w Warszawie, a także inne przedstawicielstwa konsularne Mongolii na świecie. Jednokrotna wiza pobytowa kosztuje 40 USD, dwukrotna 50 USD, wielokrotna do 6 miesięcy 70 USD, wielokrotna roczna 140 USD. Koszt jednokrotnej wizy tranzytowej wynosi 18 USD, dwukrotnej 30 USD, a wielokrotnej 50 USD. Koszt wizy wjazdowej to 30 USD. W Ambasadzie Mongolii w Warszawie opłat można dokonywać w USD lub PLN. Czas oczekiwania na wizę wynosi 3 dni. Wizy ekspresowe są dwukrotnie droższe. W losowych przypadkach wizę mongolską można uzyskać na lotnisku Chinngis Khan (dawne Buyant Ukhaa) w Ułan Bator, na granicznych stacjach kolejowych w Zamyn Uud i Sukhbaatar, na granicznym przejściu drogowym z Rosją w Altanbulag oraz w Sainszand na granicy z ChRL. Jednakże w dalszym ciągu zalecane jest pobieranie wiz w Ambasadzie Mongolii w Warszawie lub w którymkolwiek przedstawicielstwie konsularnym Mongolii na świecie. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie Ambasady Mongolii w Warszawie: www.ambmong.net7.pl/index.pol.htm. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi sześć miesięcy. Zdarza się, że mongolska straż graniczna żąda okazania biletu powrotnego od turystów, którzy nie mają sprecyzowanych planów i zamierzają przebywać w Mongolii dłuższy czas.
Granicę rosyjsko-mongolską cudzoziemcy mogą przekraczać (samochodem, motocyklem, rowerem itp.) jedynie w miejscowości Altanbulag. Znajduje się tam międzynarodowe przejście graniczne czynne cały rok. Granicę rosyjsko-mongolską można też przekraczać w innych miejscach niż Altanbulag, lecz jest to dość długa procedura: należy uzyskać specjalne zezwolenia, zarówno od władz Federacji Rosyjskiej, jak i Mongolii, uprawniające do przekroczenia granicy w określonym miejscu, nie będącym międzynarodowym przejściem granicznym (np. Ulaan Bashin). Odradza się korzystanie z innych przejść granicznych niż Altanbulag, gdyż nie ma żadnej gwarancji opuszczenia terytorium Federacji Rosyjskiej i wjazdu do Mongolii (i odwrotnie). Międzynarodowe przejścia kolejowe czynne cały rok znajdują się w miejscowości Sukhbaatar na granicy rosyjsko-mongolskiej oraz w miejscowości Zamyn Uud na granicy z Chinami.

Uwaga: Od 1 stycznia 2007 r. obywatele polscy udający się do Mongolii tranzytem przez terytorium Federacji Rosyjskiej mogą przejeżdżać przez to terytorium bez konieczności posiadania tranzytowych wiz FR, na podstawie wiz mongolskich (jedynie w okresie ich ważności). Okres tranzytu wynosi do 10 dni. W innych przypadkach obywatele polscy obowiązani są uzyskać tranzytowe wizy FR.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK