| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Namibia

 

Obywatele polscy udający się do Namibii muszą mieć wizę pobytową w paszporcie. Można się o nią ubiegać w przedstawicielstwach Namibii (w Londynie, tel. 0044 2076366244; w Moskwie, tel. 0070 952300113, w Berlinie, tel. 0049 302510950). Ważność paszportu musi być o 6 miesięcy dłuższa niż termin ważności wizy. Przekraczając granicę w porcie lotniczym, trzeba okazać bilet powrotny. Na przejściach granicznych wizy nie są wydawane.

Cudzoziemcy opuszczający Namibię mogą wywieźć jedynie taką ilość dewiz, jaką zadeklarowali przy wjeździe.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Zagrożenia epidemiologiczne to AIDS i malaria w północnej części kraju (w regionie Okavango). Służba zdrowia jest stosunkowo dobrze rozwinięta, zwłaszcza w stolicy kraju. Koszty opieki medycznej są porównywalne z kosztami w RPA, ale dostęp do niej, zwłaszcza w głębi kraju, jest znacznie trudniejszy.

Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, ale policja uznaje również polskie. Turysta musi mieć jednak poświadczone tłumaczenie dokumentu na język angielski. Na granicy należy obowiązkowo wykupić pozwolenie na użytkowanie dróg (road permit). Obowiązuje ruch lewostronny. Dobrze rozwinięta sieć dróg, dobre oznakowanie. Podczas podróży nocą istnieje ryzyko zderzeń ze zwierzętami.

W regionach eksploatacji złóż diamentów, głównie na wybrzeżu atlantyckim, obowiązują ograniczenia w podróżowaniu.

Zagrożenie przestępczością jest duże, zdarzają się napady rabunkowe na drogach i kradzieże przedmiotów potencjalnie wartościowych, takich jak torebki, aparaty fotograficzne i telefony komórkowe.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższe, właściwe terytorialnie polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne to Ambasada RP w Pretorii (RPA).

Stolica: Windhoek
Waluta: dolar namibijski (NAD), 1 NAD = 100 centów;
1 USD = 7,07 NAD
Język urzędowy: angielski
Inne języki: afrikaans, niemiecki, miejscowe języki etniczne

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »