| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Niderlandy

 

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Niderlandów jest paszport bądź dowód osobisty (starego i nowego wzoru). Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę w przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych należy zwrócić na aktualność zdjęcia).

Wwóz i wywóz pieniędzy jest praktycznie nieograniczony. W związku ze zniesieniem granic wewnętrznych w państwach Unii Europejskiej kontrole celne osób i pojazdów są przeprowadzane wewnątrz terytorium Niderlandów. Policja oraz służby celne dokonują kontroli legalności pobytu cudzoziemców oraz posiadanych przez nich przedmiotów, sprawdzają dokumenty, kontrolują zawartość bagażu, przeszukują samochody i znajdujące się w nich skrytki. Czynności kontrolne są przeprowadzane głównie na parkingach przy autostradach oraz na ulicach miast. Często ma również miejsce kontrolowanie przez policję lub zmotoryzowane służby celno-fiskalne paliwa w bakach samochodów. Kierowcy mający w baku lub kanistrach subsydiowane specjalnie barwione paliwo, przeznaczone wyłącznie dla rolników w państwach Unii Europejskiej, podlegają wysokiej karze pieniężnej.

W Niderlandach całkowicie zabronione jest posiadanie twardych narkotyków (hard drugs). Za posiadanie 1-2 porcji grozi kara do 4 lat pozbawienia wolności, a za handel twardymi narkotykami - kara pozbawienia wolności od 8 do 12 lat. Dozwolone jest natomiast posiadanie tzw. miękkich narkotyków (soft drugs), ale tylko do własnego użytku w ilości 1-2 tabletek. Za posiadanie większej ilości miękkich narkotyków grozi kara pozbawienia wolności od 2 lat. Przewożenie narkotyków lub handlowanie nimi grozi karą pozbawienia wolności od 4 lat wzwyż.

Istnieje obowiązek meldunkowy we właściwym dla miejsca zamierzonego pobytu Urzędzie Gminy (Gemeente). Dokumentami wymaganymi do zalegalizowania pobytu dłuższego niż 90 dni są (poza aktualnym paszportem lub dowodem osobistym) zaświadczenie od pracodawcy, w przypadku osób podejmujących samodzielną działalność gospodarczą - potwierdzenie z izby handlowej oraz dokumenty dotyczące wyników finansowych firmy. W przypadku niepodejmowania pracy ani działalności gospodarczej wystarczającym tytułem uzasadniającym pobyt dłuższy niż 90 dni jest posiadanie odpowiednich środków finansowych i ubezpieczenia medycznego (druk E-111).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK