| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama

Jordania

 

Obywatele RP mają obowiązek posiadania wiz uprawniających do wjazdu i pobytu. W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego Jordanii. Najbliższa placówka jordańska akredytowana na Polskę znajduje się w Berlinie. Obywatele polscy mogą otrzymać jednokrotne wizy na międzynarodowych przejściach granicznych, z wyjątkiem przejścia granicznego na moście Króla Husajna (Allenby Bridge). Wizy są wydawane na okres jednego miesiąca, z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy. Opłata wynosi 10 JOD (ok. 14 USD). Na lądowych przejściach granicznych obowiązuje opłata wjazdowa, której wysokość wynosi obecnie 5 JOD. Z opłaty tej zwolnieni są wyłącznie dyplomaci akredytowani w Jordanii. Nie wymaga się określonego terminu ważności paszportu przy wjeździe. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani posiadania określonej kwoty pieniędzy na czas pobytu. Turyści przyjeżdżający do Jordanii przez Syrię i powracający przez ten kraj powinni wcześniej uzyskać co najmniej dwukrotną wizę syryjską, gdyż Ambasada Syrii w Ammanie wydaje wizy tylko tym obcokrajowcom, którzy mają jordańskie roczne wizy pobytowe. Posiadanie w paszporcie jakichkolwiek pieczątek lub wiz izraelskich, stempli kontroli granicznych jordańskich lub egipskich na przejściach z Izraelem, a także przedmiotów pochodzenia izraelskiego (np. biletów autobusowych) uniemożliwi wjazd do Syrii, co szczególnie odnosi się do turystów podróżujących samochodami. Zaleca się, aby osoba dorosła samotnie podróżująca z dzieckiem miała dokumenty poświadczające jej prawo do opieki nad nim.

Obowiązuje zakaz wwozu pontonów gumowych. Pozostałe restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

Zakazany jest handel narkotykami i ich posiadanie. Za łamanie tych przepisów grozi kara do kilkunastu lat więzienia.

Istnieje obowiązek meldunkowy. Obcokrajowiec, który nie zatrzymał się w hotelu, powinien w ciągu 2 tygodni od daty wjazdu zgłosić się na komendę policji.

Polskie polisy ubezpieczeniowe nie są uznawane. Wymagane jest ubezpieczenie OC.

Szczepienia nie są obowiązkowe. Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Istnieje jednak ryzyko zatruć pokarmowych oraz zakażenia amebą. Należy dokładnie płukać owoce i warzywa oraz unikać spożywania posiłków w restauracjach i barach o wątpliwym standardzie. Opieka medyczna w miastach, zwłaszcza w Ammanie, jest na wysokim poziomie. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 10 do 20 JOD, a pobytu w szpitalu od 8 do 60 JOD dziennie. Opłaty za wszystkie usługi medyczne i zastosowane leki są naliczane oddzielnie. Osoby, które zamierzają przebywać w Jordanii dłużej niż 3 miesiące, muszą na miejscu wykonać badania lekarskie. Z uwagi na bardzo wysokie temperatury, szczególnie latem (powyżej 40oC), zaleca się stosowanie kremów ochronnych oraz picie dużej ilości płynów.

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »