| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Państwa świata > Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna

 

Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani posiadania określonej kwoty na każdy dzień pobytu. Nie są wymagane ubezpieczenia.

Istnieje obowiązek zgłoszenia przywożonej waluty. Bez złożenia deklaracji przywóz środków płatniczych nie jest możliwy. Przy wjeździe do KRL-D i przy wyjeździe cały bagaż, w tym podręczny, jest prześwietlany i sprawdzany. Przy wjeździe należy zadeklarować sprzęt audio-wideo, fotograficzny, publikacje, fotografie i filmy, a także produkty z żeńszenia. Telefony komórkowe oraz urządzenia GPS są odbierane do depozytu na przejściach granicznych. Z uwagi na brak systemu podatkowego nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.

Polisy polskich i międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Podczas dłuższych pobytów istnieje możliwość wykupienia koreańskiego ubezpieczenia na samochód.

Cudzoziemcy objęci są obowiązkiem meldunkowym. Po przyjeździe należy złożyć paszport w dzielnicowej komendzie milicji. Zwracany jest po kilku dniach. Osoby zatrzymujące się w hotelu składają paszporty w recepcji.
Nie dotyczy to personelu CD i CC, który podlega odrębnym regulacjom.

Szczepienia nie są wymagane. Przy wjeździe do kraju należy wypełnić deklarację zdrowotną potwierdzającą brak symptomów chorobowych (kaszel, podwyższona temperatura itp.). Brak informacji o zagrożeniach sanitarno-epidemiologicznych. Wzrasta zachorowalność na gruźlicę, zdarzają się również przypadki malarii. Wskazane są szczepienia właściwe dla tej strefy klimatycznej, szczególnie przeciw żółtaczce. Warto zabrać ze sobą potrzebne lekarstwa i apteczkę pierwszej pomocy, szczególnie środki przeciw zatruciom pokarmowym. Opieka lekarska oferuje usługi wyłącznie na podstawowym poziomie, a możliwości leczenia nie odpowiadają standardom europejskim. Dotyczy to również nagłych przypadków. Jedyny dostępny dla cudzoziemców szpital (płatny) znajduje się w dzielnicy ambasad. Wszelkie bardziej skomplikowane zabiegi i operacje wymagają przewiezienia do szpitala za granicę. Cena standardowej wizyty lekarskiej ani pobytu w szpitalu nie jest określona. Możliwe jest skorzystanie ze specjalnego transportu medycznego w nagłych przypadkach (także poza dniami lotów Air Koryo we wtorki i soboty). Chiński oddział międzynarodowej firmy medycznej SOS (z siedzibą w Pekinie i innych większych miastach ChRL) ma podpisaną umowę ze stroną koreańską w sprawie lotów sanitarnych – przelot specjalnym samolotem do Pekinu kosztuje co najmniej 20 000 EUR. Możliwe jest wykupienie w Polsce, Chinach lub innych krajach ubezpieczenia tej firmy. W sytuacjach wymagających skorzystania z pomocy medycznej organizacją wizyty i konsultacji lekarskiej zajmuje się miejscowy opiekun. Ptasia grypa: w roku 2006 nie odnotowano symptomów tej choroby u zwierząt czy u ludzi. Ostatnio choroba pojawiła się wśród drobiu na wiosnę 2005 r.; zniszczono wówczas 230 tys. kurcząt, farmy objęto kwarantanną. Od tego czasu nie odnotowano nowych przypadków. Nie ma możliwości zaszczepienia się przeciw zwykłej grypie czy zakupu lekarstwa Tamiflu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Polak

Ekspert

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK