| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Kostaryka

 

Na obszarze całego kraju występuje epidemia wirusa dengi, nasilająca się w porze deszczowej; istnieją również pojedyncze ogniska malarii, zwłaszcza na wybrzeżach. Szczepienia nie są wymagane. Opieka medyczna jest łatwo dostępna w większych miastach. Koszt wizyty lekarskiej wynosi 40–60 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD.

Kostaryka jest jedynym państwem Ameryki Środkowej, w którym nie ma możliwości przekroczenia granicy samochodem wynajętym w wypożyczalni. Kostaryka honoruje międzynarodowe prawo jazdy, jednak w przypadku pobytu przekraczającego 90 dni należy uzyskać miejscową licencję na prowadzenie pojazdów. Rygorystycznie przestrzega się tu kodeksu drogowego: przekroczenie dozwolonej prędkości karane jest mandatem, którego wysokość często jest uznaniowa.

Nie ma ograniczeń. Z uwagi na katastrofalny stan tutejszych dróg nie zaleca się wynajmowania samochodu – łatwo go uszkodzić, a wypożyczalnie wymuszają na turystach kosztowne naprawy.

Zagrożenie przestępczością jest bardzo wysokie, a w ostatnim okresie wzrosło. Zagrożenie dla turystów jest tu największe spośród państw regionu Ameryki Środkowej. Stosunkowo liczne są gangi młodocianych przestępców, związanych z rynkiem narkotyków i prostytucji. Poruszanie się po zmroku nie jest wskazane z powodu częstych napadów z bronią w ręku. Należy uważać na licznych kieszonkowców. W ramach zwalczania prostytucji dziecięcej policja poddaje wzmożonej kontroli hotele i turystów. Poznana w barze trzydziestolatka może okazać się osobą niepełnoletnią! W trosce o bezpieczeństwo turystów władze miejscowe zalecają posługiwanie się kserokopią paszportu, w którą podróżujący powinni zaopatrzyć się jeszcze przed przyjazdem. Nie jest wymagane jej poświadczenie. Oryginały paszportów, służące tylko do przekroczenia granicy, powinny być właściwie zabezpieczone (depozyty hotelowe lub sejfy, skrytki bankowe). Bardzo rygorystyczna jest kontrola antynarkotykowa; stosowane są prowokacje policyjne – należy stanowczo odmawiać oferującym nawet najmniejsze ilości narkotyków. Na porządku dziennym jest wymuszanie na turystach astronomicznych opłat za proste usługi – bezpieczniej jest korzystać z autoryzowanych agencji turystycznych oraz oficjalnych taksówek.

Nie istnieją szczególne normy zwyczajowe, które dotyczyłyby np. ubioru lub sposobu zachowania się w miejscach publicznych. Pewne utrudnienie stanowi odnalezienie adresu: ulice nie mają nazw i adresy podawane są w odniesieniu do stałych punktów znanych mieszkańcom. Bardzo źle odbierane jest wykazywanie braku zachwytu Kostaryką.

• Warto odwiedzić oficjalną stronę Instytutu Turystyki www.visitcostarica.com.

• Walutę można wymieniać w bankach i hotelach. Nie istnieje kurs czarnorynkowy. Część punktów handlowych i gastronomicznych przyjmuje dolary amerykańskie.

• Szczegółowe informacje o kraju można uzyskać w Ambasadzie Kostaryki w Warszawie (tel. 0048 22/858 91 12, 858 79 85).

Stolica: San José
Waluta: colón (CRC), 1 CRC = 100 centavos;
1 USD = 537,4 CRC
Język urzędowy: hiszpański

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK