| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Większość ludności Laosu jest wyznania buddyjskiego. Można swobodnie odwiedzać liczne świątynie buddyjskie (wat). Wchodząc na teren świątyni, należy dostosować się do miejscowych zwyczajów, co dotyczy zwłaszcza ubioru (zakryte nogi i ramiona).

W połowie kwietnia obchodzony jest buddyjski Nowy Rok (jeden ze zwyczajów przypomina nasz śmigus-dyngus, tyle że tu trwa 3 dni, a najbarwniej jest obchodzony w Luang Prabang); festiwal rakiet przypada na początek pory deszczowej (maj); festiwal wody – po porze deszczowej, w październiku, na zakończenie trzymiesięcznego postu buddyjskiego (w wielu miejscowościach organizowane są wówczas wyścigi łodzi); festiwal That Luang w Vientiane obchodzony jest w listopadzie. Wszystkie te święta są ruchome, a ich termin zależy od kwadry księżyca. Urzędy zamknięte są w okresie obchodów buddyjskiego Nowego Roku, chińskiego Nowego Roku (na przełomie stycznia i lutego), w dniu święta narodowego (proklamowanie Republiki) – 2 grudnia, 1 stycznia i 1 maja.

• Wymiany pieniędzy należy dokonywać w bankach lub kantorach. W obiegu oprócz miejscowych kipów są także tajskie bahty oraz dolary amerykańskie. W Vientiane oraz w większych miejscowościach są automaty ATM. Akceptowane są czeki podróżne (przy wymianie pobierana jest opłata w wysokości 2–3 proc.). Karty kredytowe są uznawane przez większe hotele, niektóre restauracje oraz sklepy z wyrobami rzemiosła artystycznego (opłata 2–5 proc.). Kurs kipa do dolara publikowany jest także w prasie miejscowej wydawanej w języku angielskim („Vientiane Times”, „KPL News”).

• Połączenia telefoniczne z zagranicą są drogie, opłaty podlegają częstym zmianom. Bardzo popularna jest telefonia komórkowa. Kafejki internetowe są we wszystkich większych miejscowościach. Opłata za korzystanie z internetu i poczty e-mail jest tania (od 100 kipów za minutę).

• Prasa miejscowa w języku angielskim („Vientiane Times”, „KPL News”) i francuskim (tygodnik „Le Renovateur”) pisze o atrakcjach turystycznych Laosu i podaje przydatne informacje dotyczące cen lokalnej komunikacji oraz warunków podróżowania, a także przepisów kuchni laotańskiej. Odwiedzający Laos mogą znaleźć dużo interesujących informacji w magazynach „Sayo”, „Discover Laos”, „Muang Laos”, „Mahason” i in.

• Urzędy oraz banki otwarte są od poniedziałku do piątku od 8.30 do 16.30, z przerwą obiadową od 12.00 do 14.00. Główna poczta w Vientiane jest otwarta również w soboty od 8.00 do 12.00.

• Potrawy kuchni laotańskiej są bardzo ostre. W codziennej diecie jest ryż (zwłaszcza gotowany na lepko sticky rice), ryby i owoce morza, drób, mięso bawole, wieprzowina, rozmaite warzywa oraz bardzo smaczne i różnorodne owoce. Popularnym napojem jest produkowane w Laosie piwo (Lao Beer).

• Informacja turystyczna jest łatwo dostępna. W stolicy i na prowincji działa wiele biur podróży i agencji turystycznych. Warto korzystać także z informacji udzielanych przez Lao National Tourism Administration: www.tourismlaos.gov.la, oraz ze strony internetowej Ambasady RP w Vientiane: www.vientiane.polemb.net.

Stolica: Vientiane
Waluta: kip (LAK);
1 USD = 9500 LAK (kurs zmienny)
Języki urzędowe: laotański, angielski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zewnętrznych

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Darren Chong

Ekspert ds. kontaktów biznesowych z Azjatami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK