| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Irak

Irak uchodzi za kraj terrorystów i ciągłych konfliktów zbrojnych. Dlatego też Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega i odradza wyjazd w ten region. W sytuacji, gdy wizytę w Iraku wymuszają na nas interesy, warto zapoznać się z poniższymi informacjami.

Obywatele Polski mogą wjeżdżać do Iraku na podstawie wiz uzyskiwanych w konsulatach oraz innych irackich placówkach dyplomatycznych. Od niedawna obowiązuje prawo nakazujące każdemu cudzoziemcowi udanie się do biura meldunkowego i zgłoszenie swojego pobytu w ciągu 10 dni od daty przyjazdu. Obowiązkowe jest wykonanie testu na AIDS.

Wjazd do Iraku możliwy jest praktycznie ze strony wszystkich sąsiadujących z nim państw. Z racji licznych zagrożeń, na jakie narażeni są głównie cudzoziemcy, odradza się podróżowanie po Iraku samochodem czy taksówką. Najbezpieczniejsze są cywilne linie lotnicze. Połączenia obsługuje jordańska linia Royal Jordanian, iracka – Iraqi Airways, Turkish Airways oraz Kurdistan Airlines (z lotniska w Erbilu). Możliwe loty z Bagdadu to: Amman, Damaszek, Ka¬ir, Dubaj, Bejrut, Istambuł i Teheran. Funkcjonują także połączenia lokalne, do Erbilu, Suleimanii i Basry. Lotnisko w Erbilu, z uwagi na lepsze warunki bezpieczeństwa, obsługuje dodatkowo loty do Frankfurtu, Amsterdamu, Londynu, Sztokholmu, Istambułu, Wiednia, Kopenhagi, Aten i Oslo.

Podróż drogą lądową wygląda następująco: najczęściej wybierana trasa z Ammanu (Jordania) do Bagdadu (przejście graniczne Al Walid – Trebil) jest szczególnie niebezpieczna w re¬jonie Faludży i Ramadi. Równie niebezpiecznie prezentuje się droga z Damaszku (Syria) do Bagdadu (przejście graniczne Al Tanf). Osoby udające się wyłącznie do Kurdystanu (północna część Iraku) wykorzystują drogę z Adany (Turcja) do granicy turecko-irackiej (przejście graniczne Kabur – Zakho) i stąd taksówką iracką do Mosulu, Erbilu czy Sulejmaniji. Możliwy jest także wjazd do Iraku z Kuwejtu (przejście graniczne Al Adali – Safwan), Arabii Saudyjskiej (przejście graniczne Al Arar) oraz z Iranu (przejścia graniczne Hadż Umran, Chorsravi – Khanakin, Baramadad – Badrah, Szalamszahr). Wybierający się do Iraku powinni liczyć się z możliwością zamknięcia przejścia granicznego czy linii lotniczych, z racji niestabilnej sytuacji politycznej i militarnej.

Choć irackie prawo nadal się kształtuje, należy zapoznać się z kilkoma ważnymi regułami, które tam obowiązują. Prawo celne zakazuje wwożenia materiałów wybuchowych, broni oraz narkotyków. Niemożliwe jest wywiezienie żywności, surowców naturalnych czy wykopalisk. Ze względu na ciągłe zagrożenie ze strony terrorystów kontrole są bardzo częste.

Dokonanie ubezpieczenia na życie jest możliwe, jednak nie ma dokładnych informacji, co do jego wysokości i ewentualnych stawek, w razie odszkodowania. Najlepiej zaopatrzyć się w nie w rodzinnym kraju.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK