| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Irak

Irak uchodzi za kraj terrorystów i ciągłych konfliktów zbrojnych. Dlatego też Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega i odradza wyjazd w ten region. W sytuacji, gdy wizytę w Iraku wymuszają na nas interesy, warto zapoznać się z poniższymi informacjami.

Stan służby zdrowia nie należy do najlepszych. Większość szpitali i przychodni jest słabo wyposażona. Brakuje wszystkiego. Począwszy od wyspecjalizowanego personelu po podstawowe środki higieniczne. Istnieją wprawdzie prywatne praktyki, jednak ich ocena to bardzo trudne zadanie.

Wyjazd poza Bagdad, choć dopuszczalny, dla obcokrajowca wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Bardzo często zdarzają się obstrzały samochodów wojskowych, konwojów, a także cywilnych pojazdów. Obywatel obcego kraju narażony jest na porwania np. dla okupu bądź ze względów politycznych. Odradza się opuszczanie Bagdadu bez odpowiedniej ochrony.

Nieustanny konflikt oraz liczne bojówki walczące o powrót dawnego ustroju spowodowały wprowadzenie rygorystycznych przepisów. Należy podporządkować się zaleceniom patroli zarówno amerykańskich jak i irackich. Nie zatrzymanie się lub nie wykonanie polecenia zostanie odebrane jako próba ataku, a tym samym doprowadzi do użycia broni. Dla własnego bezpieczeństwa powinno poruszać się w obrębie miejsc publicznych i chronionych, unikać wyjazdów poza miasto i samotnych spacerów.

Budynki prywatne jak i rządowe są tak samo narażone na ataki ze strony terrorystów. Mimo przeprowadzanych akcji prewencyjnych, nie udaje się uniknąć kolejnych zamachów.

Irak w większości zamieszkują muzułmanie, choć nie są tak restrykcyjni ja Arabia Saudyjska, to warto przyjąć i zastosować obowiązujące tam zasady:

  • nie należy nawiązywać kontaktów z kobietą w miejscach publicznych;
  • pokazywanie rozmówcy spodniej części buta, uchodzi za niegrzeczne;
  • w czasie rozmowy należy zachowywać wszystkie niezbędne formy grzecznościowe;
  • cudzoziemcy cieszyli się w Iraku dużym szacunkiem, wojna jednak to zmieniła, dlatego, też zaleca się uprzejmość, powściągliwość, bardzo dużym nietaktem będzie okazanie wyższości;
  • powinno się unikać demonstracji, zgromadzeń i wchodzenia do meczetu w porze modlitwy;
  • w czasie ramadanu obowiązuje zakaz palenia, jedzenia oraz picia zwłaszcza w okolicach świątyń.

- Poruszanie się po Bagdadzie w ciągu dnia to bardzo trudne zadanie, wiąże się z ciągłym zagrożeniem atakiem, dotarcie do zamkniętej i chronionej strefy zlokalizowanej w centrum miasta wymaga przepustki, bez niej tam nie dotrzemy, wydają je Międzynarodowe Siły Koalicyjne, przede wszystkim pracownikom misji zagranicznych, agend ONZ oraz miejscowym pracownikom ministerstw.
- Środkiem płatniczym są dinary, jednak powszechnie używane są dolary amerykańskie.
- Komunikacja telefoniczna nie jest w najlepszym stanie, w większości dużych miast działają centrale telefoniczne oferujące połączenia międzynarodowe, funkcjonują również sieci komórkowe, jednak trzeba liczyć się z problemami z zasięgiem, na szczęście coraz łatwiejsze stają się połączenia satelitarne.
- Urzędy pocztowe, choć działają, zakres ich usług jest ograniczony, w Iraku swoje siedziby mają firmy kurierskie takie jak: DHL, Fedex i TNT.
- Cena wynajmu pokoju w hotelu waha się między 40–400 USD (zależnie od lokalizacji); niektóre z nich nie przyjmują gości z krajów nie arabskich, w obawie przed zamachami.
- Popularnym środkiem transportu jest taksówka, nie mają one jednak zamontowanych taksometrów, dlatego cenę za kurs należy ustalić od razu, istnieje również możliwość wynajmu samochodu z kierowcą.
- Nie ma większych problemów z zaopatrzeniem się w podstawowe produkty, większość z nich pochodzi z importu a ceny dla cudzoziemców są zawyżane; problemem mogą być jedynie lekarstwa, dlatego warto zaopatrzyć się w nie przed podróżą.
- Dniem wolnym od pracy jest piątek, jak we wszystkie święta religijne urzędy oraz sklepy są zamknięte.

Źródło: MSZ


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK