REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obowiązki spoczywają na biurach podróży?

Jakie obowiązki spoczywają na biurach podróży?
Jakie obowiązki spoczywają na biurach podróży?

REKLAMA

REKLAMA

Mimo że Polacy coraz częściej korzystają z usług biur podróży, wciąż niewielu ma świadomość, jakie obowiązki ciążą na organizatorze wyjazdu. Na przykład, czy biuro podróży musi ostrzegać przed potencjalnymi niebezpieczeństwami, które mogą spotkać turystów w kraju, do którego się wybierają?

Zbliża się sezon wakacyjnych wyjazdów. Warto wiedzieć, jakie obowiązki spoczywają na biurach podróży i jakie zapisy powinny znaleźć się w umowach. Czy organizator imprez turystycznych zobowiązany jest do powiadomienia klientów o prawdopodobieństwie wystąpienia, np. ataków terrorystycznych w kraju do którego  chcą oni wyjechać?

REKLAMA

Temat ten stał się szczególnie popularny po zamachu, jaki miał miejsce w Muzeum Bardo w Tunezji, gdy poszkodowane zostały m.in. osoby z Polski. W obliczu tej tragedii okazało się, że polskie biura podróży organizujące wyjazdy, najprawdopodobniej nie ostrzegły swoich klientów o zagrożeniach panujących na obszarze państwa arabskiego. Choć taka informacja widniała od ponad roku na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zobacz też: Wyjazd samochodem na wakacje - o czym należy pamiętać?

Czy organizatorzy wycieczek popełnili błąd?

REKLAMA

Zdecydowanie tak. W myśl art. 13 ust. 2 o usługach turystycznych na organizatorze wyjazdu turystycznego spoczywa bezwzględny obowiązek poinformowania o szczególnych zagrożeniach dla życia i zdrowia na odwiedzanych obszarach. Co więcej, obowiązek ten ma charakter bezwarunkowy – wskazane informacje powinny być przekazane klientowi w każdym przypadku, gdy zawiera on umowę o tzw. imprezę turystyczną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepis ten ma zapewnić klientowi możliwość oszacowania ryzyka związanego z konkretnym wyjazdem i podjęcia odpowiedniej decyzji m.in. co do zawarcia samej umowy – zaznacza adwokat Jakub Brykczyński z Brykczyńscy i Partnerzy Adwokacka Spółka Partnerska. A stwierdzić trzeba, że gdyby większość klientów informowana byłaby o tego typu zagrożeniach, to nie dokonałaby zakupu usług i nie udałaby się w podróż do krajów o podwyższonym poziomie ryzyka – dalej stwierdza adwokat Jakub Brykczyński.

Zagrożenia te mogą odnosić się do zachowań człowieka (np. działań grup terrorystycznych, zamachów na turystów) lub być dziełem natury (np. powodzie, tornada, fale tsunami). Każde biuro podróży zobligowane jest do informowania swoich klientów na piśmie o takim niebezpieczeństwie.

Zobacz też: Jakich produktów nie można wwieźć do UE?

Co z odszkodowaniem?

REKLAMA

Otóż mamy prawo żądać od organizatora wycieczki zwrotu pieniędzy, jeśli podczas jej trwania doświadczymy uszczerbku na zdrowiu spowodowanego niezależnym zachowaniem człowieka (np. zamach terrorystyczny) lub działaniem natury (np. powódź, tornado). Przepisy prawne nie określają wysokości rekompensaty, o którą mogą ubiegać się klienci, którzy nie zostali powiadomieni przez biuro podróży o prawdopodobieństwie wystąpienia zagrożeń na terenie danego kraju. Ponadto, oprócz odszkodowania za straty majątkowe, można również żądać zadośćuczynienia za tzw. szkody niematerialne (nerwy, stres, straty moralne), na które zostaliśmy narażeni podczas urlopu.

Warto znać prawa, jakie nam przysługują w sporach z biurami podróży. Szczególnie teraz, gdy zaczyna się sezon urlopowy i coraz więcej osób decyduje się na zagraniczne podróże. Zaleca się też śledzić przed wyjazdem informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które na bieżąco informuje o sytuacjach panujących w danych krajach. W końcu bezpieczny wyjazd na urlop to jedno z naszych głównych oczekiwań.

Źródło: Materiały prasowe Adwokackiej Spółki Partnerskiej Brykczynscy.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA