| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Uczysz się za granicą - postaraj się o EKUZ

Uczysz się za granicą - postaraj się o EKUZ

Wystarczy złożyć wniosek do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, aby otrzymać bezpłatnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej będziesz mógł bezpłatnie leczyć się za granicą.

EKUZ mogą otrzymać studenci bądź uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich wyjeżdżający do państw Unii Europejskiej i państw EFTA.

Warunki wyrobienia karty

Uczeń bądź student zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny zgłaszając się do NFZ powinien dysponować następującymi dokumentami umożliwiającymi wydanie karty EKUZ:

Zobacz też: Za leczenie dziecka nie musisz płacić

1. wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego;

2. w przypadku osób, zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny - dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne w NFZ osoby, która zgłosiła członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego oraz dokument potwierdzający zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny;

3. zaświadczenie lub legitymacja studencka wydana przez uczelnię, która powinna zawierać:

  • pełną nazwę uczelni lub szkoły z dokładnym adresem i danymi kontaktowymi,
  • imię, nazwisko i datę urodzenia ucznia lub studenta,
  • podpis osoby upoważnionej przez daną uczelnię lub szkołę do wystawienia zaświadczenia lub legitymacji studenckiej na wymienionym dokumencie,
  • dokładny dzień rozpoczęcia semestru lub roku akademickiego oraz dzień zakończenia danego semestru lub roku akademickiego, w trakcie którego wnioskująca o EKUZ osoba będzie posiadała status ucznia, studenta danej szkoły lub uczelni.

W przypadku, gdy dokument nie będzie precyzyjnie określał okresu nauki osoby wnioskującej, a będzie wskazany tylko rok lub semestr akademicki, karta EKUZ może być wydana na okres krótszy, aniżeli w przypadku precyzyjnego określenia dat w dokumencie.

Zobacz też: Kraje, w których używa się euro

Jeśli zostanie złożony wniosek o wydanie EKUZ na okres aktualnie trwającego semestru zimowego lub letniego, osoba wnioskująca może przedstawić ważną legitymację studencką.

Zaświadczenia wystawiane przez uczelnię lub szkołę powinny zostać wystawione z datą nie wcześniejszą niż 90 dni od dnia złożenia wniosku o EKUZ.

W przypadku gdy na podstawie wydanego przez zagraniczną uczelnię lub szkołę zaświadczenia lub legitymacji wystawionej w języku obcym, nie można jednoznacznie określić, faktu dalszego kształcenia się przez osobę, której ma być wydana karta. Oddział Wojewódzki NFZ w celu ustalenia prawa do świadczeń może żądać od wnioskującego, tłumaczenia przysięgłego dokumentu, na język polski lub angielski.

Zobacz też: Śladami Kiperów: Gdańsk

Zgodnie z obowiązującą procedurą wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, wyjazd na uczelnie w charakterze wolnego słuchacza lub podjęcie nauki w szkole językowej nie uprawnia do otrzymania statusu studenta w rozumieniu przepisów o koordynacji.

Źródło: NFZ

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK