REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Golf, jazda konna, żeglowanie... we Francji

Interhome, www.interhome.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jest wiele możliwości spędzenia wakacji we Francji. Znużeni paryskimi kawiarniami mogą chwycić w dłoń wiosło lub szot, wsiąść na rower lub konia, zanurkować lub... pograć w golfa.

Golf

Dopiero w latach 80-tych moda na golfa dotarła do Prowansji. Dziś istnieje tu już kilkanaście pól, otwartych przez cały rok. Oferta obejmuje od jedynego publicznego pola golfowego w Miramas poprzez zbudowane już w roku 1935, lecz później przekształcone Golf Club Aix-Marseille i zaprojektowane przez Severiano Ballesteros urządzenia Pont Royal Golf Club aż po Golf de Servanes w Alpilles i Golf de la Valdaine w Drôme Provençale.

REKLAMA

Kanu i kajak

Niektóre z najpiękniejszych we Francji terenów dla kajakarzy i kanadyjkarzy znaleźć można właśnie w Prowansji lub wokół niej. Atrakcyjny dla sportowców jest przede wszystkim wąwóz Verdon. Raczej dla doświadczonych wodniaków są także wąwozy Ardèche. W szczycie sezonu rezerwacja jest nieodzowna! Łatwiejsze trasy, nadające się także na rodzinne wycieczki, są na rzece Gardon w departamencie Gard lub spływ rzeką Sorgue w departamencie Vaucluse.

Wspinaczka

Dla wspinaczy ekstremalnych w Europie przełom rzeki Verdon jest wymarzonym celem. Niemal tysiąc tras ze wszystkimi stopniami trudności urządzono na wapiennych skałach wysoko ponad rzeką. Status kultowy ma Falaise de l'Escalès, licząca 300 m wysokości pionowa ściana bez jednego występu pozwalającego na odpoczynek. Początkujących jak i zaawansowanych kuszą skały w Sainte-Victoire koło Aix, w dolinie Aiguebrun koło Buoux w regionie Luberon, w Dentelles de Montmirail, a także ściany wspinaczkowe między niebem a morzem w Calanques.

Jazda rowerem

Dla rowerzystów największym wyzwaniem jest oczywiście Mont Ventoux, »Olbrzym Prowansji«, ze swoim nagim wierzchołkiem na wysokości 1909 m. Latem setki amatorów pedałują po serpentynach w kierunku szczytu, mijając po drodze pomnik Toma Simpsona, który nafaszerowany środkami dopingującymi zmarł podczas jednego z etapów Tour-de-France pod szczytem Ventoux. Wygodniejszy jest za to liczący 236 km oznakowany szlak rowerowy przez region Luberon od Cavaillon przez Apt, Forcalquier, Manosque oraz Lourmarin na bezpiecznych ścieżkach i z tanimi kwaterami, gdzie można także wypożyczyć rowery, lub szlak długości 37 km wokół Valréas na północy. Natomiast równiutko jak stół ułożona jest gęsta sieć dróg i dróżek na nizinie Camargue.

Jazda konna

Białe konie w błękitnej wodzie obok różowych flamingów - marzeniem wszystkich jeźdźców jest Camargue, bagienna kraina u ujścia Rodanu. Ale ostrożnie: podczas letnich wakacji Camargue jest zbyt zatłoczona, i czasem oczekiwana promenade à cheval okazuje się tylko krótką przejażdżką na kulawej szkapie wokół wyschniętego stawu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żeglarstwo

Marsylia najpóźniej po milenijnym wyścigu »The Race« stała się synonimem miejsca rozgrywania wielkich regat. W departamencie Bouches-du-Rhône położonych jest około 20 portów z niemal 13 000 miejscami do cumowania łodzi. Popularności jako miejsca rejsów pod żaglami przysparzają Marsylii przede wszystkim okoliczne wyspy takie jak Frioul (z własnym portem), spopularyzowany przez powieściopisarza Aleksandra Dumasa Château d'If, zamek hrabiego Monte Christo, ale także wyspa Planier z latarnią morską i bliskość rejonu Calanques. Ta bliskość skalnego raju przynosi też wymierne korzyści mniejszym portom Cassis i La Ciotat, oferującym łącznie około 2500 kotwicowisk.

Nurkowanie

Optymalne warunki do nurkowania znajdziemy przede wszystkim na skalistym wybrzeżu i w klarownej wodzie wokół wysp u wybrzeży Marsylii. W stolicy regionu Morza Śródziemnego działają dziesiątki klubów nurkowych, organizujących wyprawy łodziami m.in. na wyspy Frioul czy archipelag Rio w rejonie Calanques. U wybrzeży wysp, na głębokości dostępnej także dla wyćwiczonych amatorów, leżą wraki statków, z których część zatonęła 2000 lat temu. W zatoce La-Mugel koło La Ciotat urządzono nawet park podwodny.

Wędrówki

Prowansja z całą różnorodnością swoich krajobrazów czeka na ludzi, którzy zechcą zdobyć ją pieszo. Do klasycznych celów wędrówek należą Dentelles de Montmirail, strzeliste płyty wapienne, podziurawione przez wiatr i deszcz. W zasięgu wzroku leży ostatni krzyk wśród poszukujących wrażeń wędrowców: w lipcu i sierpniu organizowane są nocne wyprawy z biwakiem na górę Mont Ventoux. Przepiękne szlaki, z których roztaczają się niepowtarzalne widoki, czekają na nas w górskich masywach Luberon, Sainte-Baume, Sainte-Victoire, w Calanques de Marseille i wśród skał Corniche des Crêtes między Cassis a La Ciotat.

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".


Wynajmij dom na wakacje w Prowansji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA