| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

Jeziora Chorwacji

Znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO krystaliczne jeziora, błękitno-zielone rzeki i łańcuchy wodospadów Dalmacji zachwycą każdego. Kornati, Paklenica, Jeziora Plitwickie, Krka – malownicza trasa wiedzie od Adriatyku do jezior w głębi kraju.

Z miejscowości wakacyjnych na stałym lądzie i wyspach, położonych pomiędzy Zadarem i Šibenikiem, można udać się na zorganizowane całodzienne wycieczki łodzią do Parku Narodowego Kornati. Wyruszając z Zadaru można zobaczyć trzy pozostałe Parki Narodowe: Magistralą Adriatycką w kierunki północnym, przez nowy most w Maslenicy do Starigrad-Paklenica, do Parku Narodowego Paklenica (42 km).

W drodze powrotnej należy z mostu w Maslenicy skręcić w lewo na drogę krajową, wiodącą w kierunku Karlovaca i Zagrzebia, przez Gracac, Udbina i Korenica do Parku Narodowego Jeziora Plitwitckie (130 km); następnie pojechać z powrotem do Gracac i dalej do Knin, tam skręcić na drogę wiodącą w kierunku Šibenik, pojechać przez Drniš do Lozovac a tam skręcić do Parku Narodowego Krka w prawo, do Skradinski buk lub do Skradin (170 km) - z Lozovac do Šibenik: 10 km.

Długość trasy: łącznie około 350 km, czas objazdu: na tę trasę należy zarezerwować sobie przynajmniej cztery dni, tak, aby móc odwiedzić wszystkie cztery Parki Narodowe.

Piknik na archipelagu

Na morzu, w odległości około 30 km od stałego lądu leży 148 dziwnie okrągłych, szarozielonych i prawie zupełnie nagich wysepek i raf. To archipelag Kornati (Park Narodowy Kornati), tworzący naturalny wał, chroniący wybrzeże przed falami nadbiegającymi z zachodu od strony otwartego morza.

Wyspy te, „dzieci krasu”, stanowią wierzchołki zatopionego w morzu górskiego pasma. Niektóre z nich sięgają wysokością blisko 100 m, tworząc ostre rafy, wystające z krystalicznie przejrzystej wody Adriatyku. Część z nich jest zamieszkała, lecz wyłącznie latem – często również przez urlopowiczów, pędzących w rybackich domach niczym niezakłócony żywot w stylu Robinsona Crusoe. Dla amatorów nurkowania archipelag Kornati stanowi szczególnie ulubiony i urozmaicony cel urlopowy. Zorganizowana jednodniowa wycieczka na archipelag, połączona z piknikiem, kosztuje 20-25 Euro.

Tam, gdzie woda nie wsiąka w oka mgnieniu w porowatą wapienną skałę, gdzie bystre rzeki stale nawadniają podłoże, tam wybujała świeża zieleń. Ten typowy dla krasu fenomen występuje we wszystkich trzech Parkach Narodowych na stałym lądzie: Paklenica, Krka i Jeziora Plitwitckie.

Wyprawa wzdłuż filmowego potoku

W drodze powrotnej do Zadaru trasa prowadzi Magistralą Adriatycką na północ w kierunku Rijeki i przez most w Maslenicy do Parku Narodowego Paklenica. Na północnym obrzeżu największego chorwackiego grzbietu górskiego Velebit płyną spienione wody dzikich potoków Velika Paklenica i Mala Palenica, przelewając się przez dwa wspaniałe i zarazem niesamowite skalne parowy. Tereny położone pomiędzy szczytem Velebit Vaganski vrh (1758 m) i drogą wiodącą wybrzeżem, zostały ustanowione Parkiem Narodowym, z uwagi na swe piękno oraz znaczenie dla wiedzy przyrodniczej.

Starsi mieszkańcy Starigrad-Paklenica pamiętają jeszcze bardzo dobrze kręcony tu w latach 60- tych film, którego bohaterem był »Old Surehand«, galopujący przed kamerami po stromych skalistych zboczach, a oni sami uczestniczyli w zdjęciach, przebrani za kowbojów lub Indian. Dzisiejsi bohaterowie tych okolic uprawiają wspinaczkę na skałach a ich karkołomne manewry obserwować można na 400 metrowej skalnej ścianie Anic kuk.

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kontrast krasowego krajobrazu z wybrzeżem Adriatyku jest ogromny.
Kontrast krasowego krajobrazu z wybrzeżem Adriatyku jest ogromny.

Niezwykła zieleń jezior w jednym z chorwackich parków narodowych.
Niezwykła zieleń jezior w jednym z chorwackich parków narodowych.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Tabędzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »