| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Dekalog podróżnika

Żeby Twoje wakacje były pełne samych pozytywnych wrażeń, bądź przezorny i zastosuj się do naszych wskazówek bezpieczeństwa. Ciesz się słońcem, pięknymi widokami, zamiast wpadać w tarapaty…

 1. Przed wyjazdem zbieraj informacje dotyczące wybranego przez Ciebie kraju. W tym celu skorzystaj z opisów zamieszczonych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Sprawdzaj czy kraj Twojej podróży nie został umieszczony w aktualnych ostrzeżeniach dla podróżujących na stronach MSZ. Kup sobie przewodnik turystyczny, wydany przez sprawdzone wydawnictwo i poczytaj o obyczajach panujących w wybranym przez Ciebie kraju.
    
 2. Sprawdź aktualne przepisy wjazdowe oraz dodatkowe informacje w przedstawicielstwie dyplomatycznym kraju, do którego się udajesz.
 3. Sprawdź ważność Twojego paszportu i upewnij się co do konieczności posiadania innych dokumentów wymaganych przepisami kraju Twojego pobytu.
 4. Zatroszcz się o wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.
 5. Jeśli wyjeżdżasz do któregoś z krajów Unii Europejskiej, zgłoś się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia po bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Uprawnia ona do podstawowego leczenia na terytorium UE.
 6. Zabierz ze sobą numery telefonów Poland Direct z kraju docelowego oraz dane najbliższej miejsca zamieszkania firmy świadczącej usługi szybkiego transferu pieniędzy za granicę.
 7. Pozostaw rodzinie lub zaufanej osobie plan podróży i – jeżeli jest to możliwe – adres lub numer telefonu, pod którym będziesz osiągalny; do rozważenia pozostaje zabranie ze sobą telefonu komórkowego z aktywnym roamingiem. W niektórych krajach świata ceny za połączenie bywają naprawdę wysokie. Zabranie ze sobą komórki daje ponadto to niebezpieczeństwo, że osoby z pracy mogą bombardować nas służbowymi telefonami.
 8. Zaopatrz się w adresy i numery telefonów polskich przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, a gdy ich brak – w dane teleadresowe przedstawicielstw państw UE.
 9. Zaopatrz się w kartę kredytową oraz zabierz ze sobą rezerwową sumę pieniędzy pozwalającą na powrót do Polski w każdych okolicznościach.
 10. Zabierz ze sobą słownik lub rozmówki – jeśli nie znasz języka obcego w stopniu komunikatywnym. Nawet jak znasz perfekcyjnie angielski, nie gwarantuje Ci to dogadania się z tubylcami.   

Artykuł napisany na podstawie materiałów MSZ

Zobacz też: Samochodem na weekend : Suwalszczyzna cz. II

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK