| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Costa del Sol i Granada

Costa del Sol i Granada

Costa del Sol, jakiego nie znacie. Najpopularniejsze, wypoczynkowe oblicze Andaluzji – a zarazem wciąż nieodkryty potencjał turystyczny, tkwiący dalej od plaż, w górskich wioskach pełnych drzewek pomarańczowych, polach, po których biegają półdzikie konie, miejscach pradawnych kultów…

Ciche niespodzianki

Tereny oddalone od wybrzeża – tu krzyżują się europejska i afrykańska fauna i flora. Tu żyją rysie, gniazdują orły królewskie, stacjonuje tysiące ptaków przelotnych, pasą się półdzikie konie.

Jak płaty śniegu obsiadły zbocza Sierry bielutkie wsie. Pomiędzy poziomem morza a szczytami sięgającymi 3400 m rozciąga się zapierająca dech różnorodność krajobrazu: ostre jak brzytwa zakręty dróg prowadzą w dzikie, romantyczne góry. Pomiędzy skałami leżą wyschnięte koryta rzek pełne kamyków. Setki hektarów pól słonecznikowych w okresie kwitnienia zamieniają się w żółte morze, a plantacje drzew oliwnych ciągną się po sam horyzont.

W górskich wioskach oczarowują miejsca porosłe drzewkami pomarańczowymi i chłodne winne piwniczki, w których w beczkach zdobionych herbami dojrzewa fino (hiszpańskie sherry). Maleńkie wsie zawisły niczym orle gniazda na górskich zboczach. Kościółek, mały placyk, a wokół pobielone wapnem domki. Ubrane w czerń stare kobiety, sękaci mężczyźni, roześmiane dzieci. Gdy wkracza do baru gość, gospodarz natychmiast wyciera bufet do połysku, stawiając na nim miseczkę pełną oliwek, kalmarów i sera manchego, i nalewa miodowo-złociste wino z winogron Palomino.

Tu życie toczy się wolniej od dawna. Kto przyjeżdża na Costa del Sol, nie tylko korzysta z dobrodziejstw bliskiej perfekcji infrastruktury, lecz spotyka go niejedna cicha niespodzianka.

Czar Granady

Gdy nad ogrodami Generalife zapada wieczór, Alhambra zaczyna lśnić jak drogocenny klejnot. Czerwonawe mury Alcazaby, zmieniające swój odcień z godziny na godzinę i gromadzące przez cały dzień światło słońca, zaczynają promienieć. Jeszcze można rozpoznać ogrody wokół, pełne róż, palm i wawrzynów na tle kulis olbrzymich gór, bramy i patia, nadgryzione zębem czasu cegły w murach obronnych, bogatą ornamentykę pałaców. Potem noc okrywa to bezbrzeżne piękno czarnym całunem.

Położone na wschodzie Andaluzji miasto na tle błękitnozielonych zboczy Sierra Nevada prezentuje się jak architektoniczny klejnot i skarbnica wielkiej historii. Wiele ludów wędrownych przystawało tu w swojej drodze. Najbardziej imponujące dzieła architektoniczne w Andaluzji stworzone zostały przez Maurów, a cała kultura kraju inspirowana jest wpływami arabskimi. Pod panowaniem półksiężyca rozkwitała nauka i sztuka. Tolerancja wśród żyjących tuż obok siebie Żydów, muzułmanów i chrześcijan nie miała sobie równej w Europie. Tym »złotym wiekiem« Granada żyje do dziś, co widać w dużej otwartości i liberalizmie mieszkańców.

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".

  

Wynajmij dom na wakacje na Costa del Sol: tutaj.

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

półdzikie, andaluzyjskie konie
półdzikie, andaluzyjskie konie

plaża na Costa del Sol
plaża na Costa del Sol

pałac Alhambra
pałac Alhambra

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

OMEGA Kancelarie Prawne

Ekspert w dziedzinie ubezpieczeń i odszkodowań

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »