REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Costa del Sol i Granada

Interhome, www.interhome.pl
półdzikie, andaluzyjskie konie
półdzikie, andaluzyjskie konie

REKLAMA

REKLAMA

Costa del Sol, jakiego nie znacie. Najpopularniejsze, wypoczynkowe oblicze Andaluzji – a zarazem wciąż nieodkryty potencjał turystyczny, tkwiący dalej od plaż, w górskich wioskach pełnych drzewek pomarańczowych, polach, po których biegają półdzikie konie, miejscach pradawnych kultów…

Torremolinos

Calle San Miguel, wyłączony z ruchu kołowego bulwar otaczają hotele, restauracje i butiki. Najpierw otwierają się drzwi któregoś z balkonów, potem okna – i nagle cały deptak zalewa tańcząca ludzka fala. Kobiety w barwnych sukniach z koronkami, mężczyźni w wąskich spodniach, sięgających bioder kubrakach ozdobionych haftami i płaskich kapeluszach. Swawolność, wesołość, nutka kokieterii. Stukają obcasy i kastaniety, wirują spódnice. Radość życia ma tu swoje siedlisko i nie przepuści żadnej okazji, by wybuchnąć na nowo.

REKLAMA

Plażowanie

REKLAMA

Plaże Andaluzji otrzymują unijne wyróżnienia za stan środowiska naturalnego całymi seriami. Brygady sprzątające pielęgnują parki i nadbrzeżne promenady, policjanci wyznaczeni specjalnie do opieki nad turystami dbają o bezpieczeństwo. W całym regionie usankcjonowano status parków krajobrazowych. Wybrzeża wypoczynkowe otrzymały nowe nazwy: poza właściwym wybrzeżem Costa del Sol, obejmującym okolice Málagi i Marbelli, pas brzegowy prowincji Granada ochrzczono imieniem Costa Tropical, a wschodnie wybrzeże Andaluzji nosi nazwę Costa de Almería.

Eksplorując ulice jednej z nadmorskich miejscowości natrafimy na podwórka pełne zieleni i świergotu ptaków, ukwiecone balkony w wąziutkich uliczkach, pełnych zapachu jaśminu i odgłosów gitarowej muzyki.

Na tropie prehistorii

Costa del Sol jest dziś postrzegana jako przybytek dla ludzi ciekawych elementów oryginalnych i tradycyjnych – znajdujemy się tu w końcu na prastarym kulturowo obszarze. Pierwszymi »turystami« na południowym wybrzeżu Hiszpanii byli ludzie epoki kamiennej. Odnalezione w jaskiniach groby, szkielety i miejsca pradawnego kultu stanowią ślady tej prehistorycznej kultury. Można je podziwiać w Cueva de Nerja, gdzie, oprócz tego, w podziemnym amfiteatrze co roku odbywa się festiwal muzyki poważnej.


Ciche niespodzianki

Tereny oddalone od wybrzeża – tu krzyżują się europejska i afrykańska fauna i flora. Tu żyją rysie, gniazdują orły królewskie, stacjonuje tysiące ptaków przelotnych, pasą się półdzikie konie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jak płaty śniegu obsiadły zbocza Sierry bielutkie wsie. Pomiędzy poziomem morza a szczytami sięgającymi 3400 m rozciąga się zapierająca dech różnorodność krajobrazu: ostre jak brzytwa zakręty dróg prowadzą w dzikie, romantyczne góry. Pomiędzy skałami leżą wyschnięte koryta rzek pełne kamyków. Setki hektarów pól słonecznikowych w okresie kwitnienia zamieniają się w żółte morze, a plantacje drzew oliwnych ciągną się po sam horyzont.

W górskich wioskach oczarowują miejsca porosłe drzewkami pomarańczowymi i chłodne winne piwniczki, w których w beczkach zdobionych herbami dojrzewa fino (hiszpańskie sherry). Maleńkie wsie zawisły niczym orle gniazda na górskich zboczach. Kościółek, mały placyk, a wokół pobielone wapnem domki. Ubrane w czerń stare kobiety, sękaci mężczyźni, roześmiane dzieci. Gdy wkracza do baru gość, gospodarz natychmiast wyciera bufet do połysku, stawiając na nim miseczkę pełną oliwek, kalmarów i sera manchego, i nalewa miodowo-złociste wino z winogron Palomino.

Tu życie toczy się wolniej od dawna. Kto przyjeżdża na Costa del Sol, nie tylko korzysta z dobrodziejstw bliskiej perfekcji infrastruktury, lecz spotyka go niejedna cicha niespodzianka.

Czar Granady

Gdy nad ogrodami Generalife zapada wieczór, Alhambra zaczyna lśnić jak drogocenny klejnot. Czerwonawe mury Alcazaby, zmieniające swój odcień z godziny na godzinę i gromadzące przez cały dzień światło słońca, zaczynają promienieć. Jeszcze można rozpoznać ogrody wokół, pełne róż, palm i wawrzynów na tle kulis olbrzymich gór, bramy i patia, nadgryzione zębem czasu cegły w murach obronnych, bogatą ornamentykę pałaców. Potem noc okrywa to bezbrzeżne piękno czarnym całunem.

Położone na wschodzie Andaluzji miasto na tle błękitnozielonych zboczy Sierra Nevada prezentuje się jak architektoniczny klejnot i skarbnica wielkiej historii. Wiele ludów wędrownych przystawało tu w swojej drodze. Najbardziej imponujące dzieła architektoniczne w Andaluzji stworzone zostały przez Maurów, a cała kultura kraju inspirowana jest wpływami arabskimi. Pod panowaniem półksiężyca rozkwitała nauka i sztuka. Tolerancja wśród żyjących tuż obok siebie Żydów, muzułmanów i chrześcijan nie miała sobie równej w Europie. Tym »złotym wiekiem« Granada żyje do dziś, co widać w dużej otwartości i liberalizmie mieszkańców.

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".

  

Wynajmij dom na wakacje na Costa del Sol: tutaj.

pałac Alhambra
plaża na Costa del Sol
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA